امروز پنج‌شنبه 04 مرداد 1403

Thursday 25 July 2024

علت قطعی گسترده اینترنت در تهران

1401/07/27
کد خبر : 13109
دسته بندی : فن آوری
تعداد بازدید : 218 نفر

 بنابر گزارش کاربران در شبکه‌های اجتماعی اینترنت همراه و ثابت در اکثر مناطق پایتخت از ساعات ابتدایی صبح امروز کند و قطع شد و این اتفاق نگرانی کاربران را در خصوص اجرایی شدن طرح صیانت برانگیخته است.

شرکت مخابرات ایران در آخرین اطلاعیه خود آورده است که قطعی اینترنت تهران ارتباطی به این شرکت ندارد؛ در این اطلاعیه آمده است که " با توجه به دریافت گزارش‌هایی از کاربران در مورد قطعی گسترده اینترنت های همراه و خانگی در تهران و مناطق مختلف به اطلاع می‌رساند این قطعی ارتباطی به شرکت مخابرات ایران ندارد."

از طرف دیگر بنابر اطلاعیه‌ منتشر شده از سوی مدیر ارشد فناوری در یک شرکت دانش‌بنیان در حوزه فناوری اطلاعات، قطع برق در شرکت ارتباطات زیرساخت، منجر به اختلال گسترده اینترنت شده است.

در این اطلاعیه آمده است که " امروز برای چندمین بار در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمان LCT که یکی از ساختمان‌های شرکت ارتباطات زیر ساخت است، تمام شبکه اینترنت کشور در ارتباطات داخل و بین‌الملل را دچار مشکل کرده است. "

یکی از کارشناسان این حوزه نیز در توییتر درباره علت قطعی اینترنت توضیح داد:"امروز چندمین بار هست که در سال ۱۴۰۱ اختلال برق در ساختمون LCT باعث میشود[تقریبا] تمام شبکه کشور تحت تاثیر قرار بگیرد. (ارتباطات داخل کشور و بین الملل). تجهیزات اصلی اغلب شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات دسترسی و دیتاسنتر در این مرکز قرار دارد و به نوعی قلب اینترنت کشور هست."

او ادامه می‌دهد:"اختلال برق در سالن colocation رخ داده‌است. در حال حاضر دسترسی به برخی از تجهیزات میسر نیست. تجهیزاتی که در این سالن قرار دارند برقرار کننده ارتباطات اکثر سرویس دهنده‌ها باهم هستند. به‌عنوان اگر شما اینترنت شاتل داشته باشید و بخوایید آپارات رو که در شرکت آسیاتک نگهداری میشه ببینید، ارتباط شما در این سالن برقرار می‌شود."

مظفری توضیح می‌دهد:"البته این روند برای تمام سرویس دهنده صدق نمیکند. ولی اکثر سرویس دهنده‌های خدمات ثابت(adsl و p۲p) در همین سالن هستند. تجهیزات شبکه به‌صورتی ساخته شدند که ۲۴ساعته روشن باشند و شدیدا به تغییر ولتاژ برق حساس هستند. قطع برق باعث می‌شود که در معرض آسیب قرار بگیرند."

این کارشناس می‌گوید:"به این معنی که ممکن است برق وصل شود ولی تجهیزات از کار افتاده باشد. این روند زمان رفع مشکل رو بیشتر میکنه، چون نیازمند کار فیزیکی و تغییر در تجهیزات هست. یکی از دلایلی که طراحی دیتاسنترها به‌صورتی هست که اختلال برق در آنها به حداقل برسد همین مسائل هستند."


لینک کوتاه :
https://aftabir.com/article/show/13109
PRINT
شبکه های اجتماعی :
PDF
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید