امروز شنبه 02 تیر 1403

Saturday 22 June 2024

سرانجام وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی


1401/07/27
کد خبر : 24065
دسته بندی : تحلیل
تعداد بازدید : 533 نفر

از دی‌ماه سرد ۱۳۹۵ که آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی از دانشگاه تهران به طرف پل حافظ تشییع شد و سپس در حرم امام خمینی (ره) و در خانه ابدی خود آرام گرفت، یک مساله مهم در رسانه ها مطرح شده و آن مساله وصیت‌نامه او بوده است؛ وصیت‌نامه‌ای که حتماً خود آیت الله نیز به اندازه دیگران می‌دانسته که تا چه اندازه مورد توجه قرار خواهد گرفت زیرا نقش و جایگاه او در تاریخ جمهوری اسلامی سبب می‌شود که همه بخواهند بدانند در سال‌ها و شاید ماه‌های آخر عمرش به چه فکر می‌کرده و نگران چه مسائلی بوده است.

وصیت‌نامه‌ای که در صداوسیما خوانده شد

فردای درگذشت آیت الله هاشمی، «رضا سلیمانی» مدیر کل روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت و گو با «تابناک» در پاسخ به اینکه آیا تا این لحظه وصیت نامه آیت الله قرائت شده است یا خیر، گفت که وصیت نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی در دست خانواده ایشان است و فعلاً از سوی آنان خوانده نشده است.

در ادامه، روز چهارشنبه ۲۲ دی ماه «محسن هاشمی» در ابتدای حضور خود در شبکه ۳ سیما با تشکر از حضور وصف‌ناپذیر مردم در مراسم تشییع پیکر پدرش که روز سه‌شنبه در تهران برگزار شده بود، در مورد وصیت‌نامه پدرش گفت که وصیت نامه مربوط به سال ۷۹ است. چند سال قبل که قرار بود انژیو شوند یک وصیت نامه نوشتند و به من دادند و من را وصی کردند، وصیت نامه جدیدی از ایشان هنوز پیدا نکرده ایم. محسن هاشمی در همین برنامه بخشی از وصیت نامه پدرش را که همراه داشت قرائت کرد.

فاطمه فرزند آیت الله بعدها درباره همین وصیتنامه گفت: وصیت‌نامه‌ای که چند روز بعد از رحلت پدرم در رسانه ملی توسط محسن قرائت شد، مربوط به سال ۷۹ است. یعنی آن وصیت‌نامه قدیمی بود و آیت‌الله‌هاشمی در آن نوشته بودند که وصیت‌نامه بعدی را می‌نویسم اما بعد از کلی جست‌وجو وصیت‌نامه بعدی هیچ وقت پیدا نشد. نه در منزل و نه در دفتر کار پدرم هیچ اثری از آن نبود. دقیقا به خاطر دارم که حدود چهار یا پنج سال پیش پدرم به همراه مادرم در حال نوشتن وصیت‌نامه‌ای بودند و حالا خیلی مشتاق هستیم بدانیم که آن وصیت‌نامه کجاست.

زمان زیادی از درگذشت آیت‌الله‌ هاشمی نگذشته بود که دفتر مشاوران رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام بدون هیچ توضیحی پلمب شد و «یاسر ‌هاشمی» نیز همان زمان در مصاحبه‌ای گفت: یک کار نسنجیده‌ای در مجمع اتفاق افتاد و در روز سوم فوت حاج ‌آقا بدون هیچ دلیلی تمامی دفاتر را پلمب کردند و هروقت هم جویا شدیم که دلیل این مساله چه بوده، اعلام کردند از بالا دستور رسیده است. حتی از دفتر مقام معظم رهبری نیز پیگیری کردیم که آنها هم گفتند ما چنین دستوری نداده‌ایم و آخر هم نفهمیدیم که این «بالا» کجا و چه کسی است! هیچ ‌کس دلیل قانع‌کننده‌ای در این خصوص به ما نداد و با اینکار به مشاوران حاج‌آقا و بنده بی‌احترامی شد. حتی آقای شمخانی به عنوان دبیر شورای عالی امنیت ملی هم به بنده گفتند که این کار بدون مجوز ما بوده و کتباً اعلام کرده‌ایم که پلمب باید باز شود.

وصیت‌نامه هنوز پیدا نشده است

از همان روز نخست درگذشت آیت‌الله هاشمی شایعه‌پردازی‌هایی درباره وصیت‌نامه شروع شد تا آنجایی که فاطمه هاشمی، دختر ارشد او برای پایان دادن به شایعات در تیرماه ۱۳۹۸ عنوان کرد که وصیت‌نامه پیدا نشده است. او توضیح داد: من مطمئنم که پدر وصیت‌نامه دیگری داشتند. سالی که می‌خواستیم به عراق برویم وصیت‌نامه نوشتند که مادر هم به وصیت‌نامه خود مطالبی اضافه کرد. یک‌بار دیگر هم دو، سه سال قبل از فوت‌شان دیدم که پدر و مادر در مورد این موضوع حرف می‌زنند که من خندیدم و به شوخی گفتم سهم من را بیشتر از بقیه بنویسید. به هر حال این وصیت‌نامه‌ای که ما دیدیم سال ۷۹ نوشته شده بود.

دختر ارشد آیت الله در ادامه سخنانش اظهار داشت: در مسائل خانوادگی من خیلی به پدر نزدیک‌تر بودم، حتی بعد از وفات ایشان محسن از من پرسید که می‌دانی وصیت‌نامه پدر کجاست که من گفتم باید یا در گاوصندوق خانه یا گاوصندوق و چند کشویی که در مجمع داشتند، باشد. در این گاوصندوق‌ها هم برخی پرونده‌ها و مطالب مهمی را نگهداری می‌کردند اما وقتی به دفتر ایشان در مجمع مراجعه شد هیچ‌کدام از آن پرونده‌ها نبود.

متن قوی که محسن هاشمی تحویل رهبری داده است

طی سال‌های گذشته سرنوشت وصیت نامه آیت الله هاشمی بارها و بارها از طرف برخی رسانه‌ها مطرح شده و گاهی هم با حاشیه هایی همراه بوده است. این موضوع بار دیگر و چند روز پیش در برنامه «جهان آرا»  مطرح شد که محسن هاشمی مهمان این برنامه بود و از طرف مجری مورد سوال قرار گرفت که بالاخره وصیت نامه آیت الله هاشمی چه شد؟ و محسن هاشمی هم جواب می دهد: ایشان یک وصیت نامه ای داشتند که قدیمی بود که من هم در تلویزیون خواندم ولی یه متن قوی صد و خورده ای صفحه را ایشان در مدت تقریباً چهار الی پنج سالی بود که می نوشتند که این قرار بود که تبدیل شود به یک وصیت نامه که جدی تر بود که البته این چون خیلی از مواردش مربوط به مقام معظم رهبری بود من رفتم و این را دادم خدمت مقام معظم رهبری و الان متنی غیر از آن ما نداریم. این متنی بود که تکمیل نشده بود و موارد زیادی در آن آمده بود.

متنی که رسانه‌ها وصیت‌نامه کردند

این صحبت‌های محسن هاشمی باعث شد تا بار دیگر رسانه‌ها از پیدا شدن وصیت نامه آیت الله هاشمی خبر دهند و بیشتر رسانه ها هم نوشتند که وصیت نامه آیت الله هاشمی تحویل مقام معظم رهبری داده شد اما اگر به سخنان محسن هاشمی توجه کنیم می بینیم که او از یک «متن» صحبت می کند و کلمه «وصیت نامه» را به کار نمی برد. محسن هاشمی می گوید متن قوی بود که قرار بود تبدیل به یک وصیت نامه شود.

همین حاشیه ها هم باعث می شود تا محسن هاشمی بار دیگر برای روشن کردن صحبت های خودش بگوید که به دلیل زنده بودن برنامه (جهان‌آرا) و طرح سوال درباره وصیت‌نامه آیت الله هاشمی رفسنجانی، از پاسخ وی  درباره وصیت‌نامه برداشت اشتباهی صورت گرفته است.

رئیس فعلی شورای شهر تهران این بار گفته است که با توجه به رفاقت و همکاری طولانی میان آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله خامنه‌ای، مکاتبات متعددی میان آن‌ها صورت گرفته است که از جمله آن، آیت‌الله هاشمی در چند سال پایانی عمر، مشغول تحریر نامه مشروح به آیت‌الله خامنه‌ای به عنوان دوست و همراه شصت ساله در مبارزه و انقلاب بودند که البته با رحلت ایشان این نامه ناتمام ماند و بنده به رسم امانت آن را تحویل رهبر انقلاب دادم و وصیت‌نامه جدیدی وجود ندارد.

ایرنا ـ مهدی احمدی


لینک کوتاه :

https://aftabir.com/article/show/24065

چاپ
شبکه های اجتماعی :
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید