امروز شنبه 02 تیر 1403

Saturday 22 June 2024

بلیت کنسرت یک‌ میلیون‌ تومانی شد


1403/03/19
کد خبر : 2408560
دسته بندی : رپورتاژ
تعداد بازدید : 183 نفر

مقدمه

 

در فروردین 1403، خبری شوکه‌کننده جامعه موسیقی ایران را تحت تاثیر قرار داد: قیمت بلیت کنسرت به یک میلیون تومان رسید. این اتفاق، واکنش‌های متعددی را به دنبال داشت و بار دیگر بحث گرانی بلیت کنسرت و چالش‌های دسترسی به موسیقی زنده را داغ کرد.

در این پست، به بررسی علل این افزایش قیمت، تاثیر آن بر مخاطبان و صنعت موسیقی، و راهکارهای حل این معضل می‌پردازیم.

علل افزایش قیمت بلیت کنسرت

عوامل متعددی در افزایش قیمت بلیت کنسرت نقش دارند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش تورم: نرخ تورم در ایران در سال‌های اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. این موضوع، هزینه‌های برگزاری کنسرت، از جمله دستمزد خوانندگان، نوازندگان، عوامل فنی، اجاره سالن و تجهیزات را به طور چشمگیری بالا برده است.

 • افزایش مالیات: در سال 1403، نرخ مالیات بر ارزش افزوده از 9 به 10 درصد افزایش یافت. این موضوع نیز بر قیمت بلیت کنسرت تاثیر گذاشته است.

 • کاهش ارزش پول ملی: در سال‌های اخیر، ارزش پول ملی ایران به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این موضوع، قدرت خرید مردم را پایین آورده و باعث شده است که بسیاری از افراد دیگر توانایی خرید بلیت کنسرت را نداشته باشند.

 • انحصار در برگزاری کنسرت: تعداد محدودی از شرکت‌ها مجوز برگزاری کنسرت در ایران را دارند. این موضوع باعث شده است که این شرکت‌ها بتوانند قیمت بلیت را تا حد زیادی بالا ببرند.

تاثیر افزایش قیمت بلیت کنسرت

افزایش قیمت بلیت کنسرت، تاثیرات منفی متعددی بر مخاطبان و صنعت موسیقی دارد. از جمله این تاثیرات می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش دسترسی به موسیقی زنده: با افزایش قیمت بلیت کنسرت، بسیاری از افراد، به خصوص اقشار کم‌درآمد، دیگر توانایی خرید بلیت کنسرت را ندارند. این موضوع، باعث می‌شود که از لذت شنیدن موسیقی زنده محروم شوند.

 • کاهش مخاطبان کنسرت: به دنبال کاهش دسترسی به موسیقی زنده، تعداد مخاطبان کنسرت نیز به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این موضوع، به ضرر خوانندگان، نوازندگان و عوامل فنی شاغل در صنعت موسیقی تمام می‌شود.

 • از بین رفتن عدالت فرهنگی: با افزایش قیمت بلیت کنسرت، دسترسی به موسیقی زنده به یک کالای لوکس تبدیل شده است. این موضوع، عدالت فرهنگی را زیر سوال می‌برد و باعث می‌شود که اقشار کم‌درآمد از این امکان فرهنگی محروم شوند.

 • برای اجرای کنسرت نیاز به مجوز هست :  برای اجرای کنسرت باید هماهنگی های لازم برای مجوز و سالن اجرای و مکان برای تمرین انجام بشه ! خواننده های هم چون افشین آذری در کنسرت آهنگ های محلی شاد آذری رو اجرا میکنه و بیشتر در شهر های ترک زبان طرفدار بالایی داره 

راهکارهای حل معضل گرانی بلیت کنسرت

برای حل معضل گرانی بلیت کنسرت، راهکارهای مختلفی وجود دارد. از جمله این راهکارها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حمایت دولت از صنعت موسیقی: دولت می‌تواند با ارائه یارانه و تسهیلات به برگزارکنندگان کنسرت، به کاهش قیمت بلیت کنسرت کمک کند.

 • افزایش تعداد شرکت‌های مجاز به برگزاری کنسرت: با افزایش تعداد شرکت‌های مجاز به برگزاری کنسرت، رقابت در این زمینه افزایش می‌یابد و این موضوع به نفع مصرف‌کنندگان خواهد بود.

 • ترویج برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها: با برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها، افراد بیشتری در سراسر کشور می‌توانند از موسیقی زنده لذت ببرند.

 • حمایت از پلتفرم‌های آنلاین پخش موسیقی: با حمایت از پلتفرم‌های آنلاین پخش موسیقی، افراد می‌توانند به جای حضور در کنسرت، به صورت آنلاین به موسیقی مورد علاقه خود گوش دهند.

جمع‌بندی

افزایش قیمت بلیت کنسرت، مشکلی جدی است که به ضرر مخاطبان و صنعت موسیقی تمام می‌شود. برای حل این معضل، نیاز به اقدامات جدی از سوی دولت، برگزارکنندگان کنسرت و سایر ذینفعان این حوزه است.

گالری تصاویر


لینک کوتاه :

https://aftabir.com/article/show/2408560

چاپ
شبکه های اجتماعی :
نظرات

مشاهده بیشتر

با معرفی کسب و کار خود در آفتاب در فضای آنلاین آفتابی شوید
همین حالا تماس بگیرید