کوبا در درياى آنتيل و در نزديکى مدار رأس‌السرطان قرار دارد. شکل کشيده و باريک آن موجب شده که اغلب آن را به يک تمساح تشبيه کنند. آلکساندر دوهومبولت (Alexander de Humboldt)، نيکولاگيلن (Nicolasl Guillen) و ...). اين تمساح از خليج مکزيک تا گذرگاه وان (Vent) دماغه مائيسى (Maisi) در منتهى‌اليه شرقى کوبا فقط ۷۷ کيلومتر با سواحل هائيتى فاصله دارد، کشيده شده است. در شمال هاوانا، سواحل فلوريدا در ۱۸۰ کيلومترى قرار دارد و در جنوب، کوه‌هاى بلووز (Bleves) در جامائيکا را مى‌توان گاه از قله تورکينو (Turquino) که بالاترين نقطه در کوبا است، مشاهده کرد. مساحت کوبا ۱۱۴،۵۲۴ کيلومتر مربع است. جزاير بزرگ و کوچک مجمع‌الجزاير کوبا نيز در اين مساحت به شمار آمده‌اند: نخست جزيره پينزو (Pins) سپس جزاير کوچک مرجانى کايو (Cayo) که جزيرهٔ اصلى را احاطه کرده‌اند. تعداد اين جزاير مرجانى ۱۶۰۰ مى‌باشد. جزيرهٔ کوبا بزرگترين جزيره از مجمع‌الجزاير آنتيل است. طول آن به ۱۲۰۰ کيلومتر مى‌رسد و بيشترين پهناى آن ۱۴۵ کيلومتر است. ميان خليج ماريل و ماخانا (Mariel Majana) واقع در غرب هاوانا باريکترين نقطه کوبا قراردارد: در اين جا براى رفتن از شمال به جنوب کوبا پيمودن ۳۲ کيلومتر مسافت کافى است.


مجمع‌الجزاير کلرادو (Clorados) که گوانى گوانيکو (Guaniguanico) نيز ناميده مى‌شود اهميت چندانى ندارد. اين مجمع‌الجزاير ميان سدى از صخره‌هاى مرجانى و ساحل شمال‌غربى جزيره کوبا قرار دارد. تشکيلات مرجانى کشتيرانى را بسيار دشوار کرده‌اند و تنها شناورهاى کوچک ماهيگيرى مى‌توانند از ۱۳ گذرگاهى که ميان آنها آماده شده استفاده کنند. پهناورترين مجمع‌الجزاير، مجمع‌الجزاير ساباناکاماگويى (Sabana Camaguey) (يا باغ‌هاى پادشاه) است بيش از ۴۰۰ جزيره کوچک که در مسافت ۴۰۰ کيلومتر گسترده‌اند آن را تشکيل مى‌‌دهند. اين سد مرجانى طولانى‌ترين سد مرجانى در جهان است. مهمترين جزيره آن کايورومانو (Cayo Romano) (با ۱۰۰ کيلومتر طول و ۸ کيلومتر عرض) مى‌باشد. کايورومانو اغلب پناهگاه دزدان دريايى و دريانوردان انگليسى و فرانسوى بوده است. در اين جزيره نوع خاصى از اسب‌هاى وحشى وجود دارد که به نظر مى‌رسد در قرن گذشته توسط کشتى که در آنجا غرق شده به اين جزيره آورده شده‌اند. در خصوص مجمع‌الجزاير جنوبي، اين مجمع‌الجزاير از سوى کريستف کلمب به افتخار ملکه ايزابل مسيحى باغ‌هاى ملکه ناميده شده است. مجمع‌الجزاير کانارئوس (Canarreos) ارزش بيشترى دارد و علاوه بر ۳۵۰ جزيره کوچک و بزرگ شامل جزيره زيبا و بزرگ پن است. دريا در اينجا بى‌نهايت غنى است: اسفنج‌هاى خليج باتوبانو (Batabano)، ماهى‌ها و خرچنگ‌هاى بسيار.


جزيره پن: اين جزيره با ۳۰۶۱ کيلومتر مربع مساحت از تمام مستملکات آنتيل فرانسه بزرگتر است. جزيره‌اى است بسيار جذاب، با اين همه از سوى اسپانيا و سپس در نيمه اول قرن بيستم از سوى جمهورى کوبا تقريباً به حال خود رها شده بود. اين جزيره که پناهگاه راهزنان دريايى و فراريان از قانون بوده، سرانجام اين امتياز تأثيرانگيز را به دست آورده که جايگاه محکومين به اعمال شاقّه شود. جزيره به دو بخش کاملاً متفاوت تقسيم مى‌شود. شمال پوشيده از جنگل درختان زبان گنجشک و مسکونى است، حال آن که بخش جنوبى با صخره‌هاى آهکى و جنگل‌هاى حاره‌اى تقريباً خالى از سکنه مى‌باشد. در سال ۱۹۵۳ جمعيت جزيره پن فقط ۱۰،۱۰۵ نفر بود؛ يعنى تراکم جمعيت سه نفر در کيلومتر مربع يا کمترين تراکم در تمام کوبا. دو مرکز مهم جمعيتى اين جزيره نوراواخرونا (Nueva Gerona) و سانتافه (Santalfe) است. در حال حاضر چهره جزيره درختان زبان گنجشک به مدد کارهايى گسترده بکلى در حال دگرگون شدن مى‌باشد. اين اقدامات از چند سال پيش آغاز شده است.