هدف تربيت کارشناسان متعهدى است که با مهارت و توانائى لازم به عرضهٔ خدمات مامائي، بهداشتى و آموزشى در جهت تأمين سلامت مادران و نوزادان و آموزش مامائى بپردازند.


متوسط طول دوره ۴ سال تحصيلى است. دروس به‌صورت نظري، عملى و کارآموزى عرضه مى‌شود. فارغ‌التحصيلان مى‌توانند به دوره‌هاى بالاتر کارشناسى و کارشناسى ارشد و تربيت مدرس، راه يابند. فارغ‌التحصيلان داراى مهارت‌ها و توانائى‌هاى زير هستند:


- آموزش بهداشت و ارائهٔ خدمات بهداشتي، مامائي، به دختران جوان و زنان در سنين بارورى با درک نيازهاى فرهنگي، اجتماعي، اقتصادى و بهداشتى خانواده به منظور کمک کردن به کاهش ميزان مرگ و مير مادر و نوزاد و ارتقاء سطح سلامت آنان.


- اجراء معاينات و مراقبت‌هاى لازم از زنان باردار، پيش و بعد از زايمان و همکارى در اجراء برنامه‌هاى بهداشتى و تنظيم خانواده.


- کوشش در شناخت علائم غيرعادى مادر و جنين در دوران بارداري، حين زايمان، پس از زايمان، ارجاع به پزشکان متخصص، پيشگيرى از عوارض در حد امکان و انجام دادن فوريت‌هاى مامائى در موارد عدم دسترسى به پزشک و اورژانس.


- راهنمائى و اجراء زايمان عادى و مراقبت از نوزادان با مسئوليت کامل خود در مراکز بهداشتي، درمانى و منازل با همکارى مراکز مذکور.


- پيشگيرى و تشخيص بيمارى‌هاى نوزادان و مادران آنها و ارجاع به پزشک متخصص در صورت لزوم.