حکومت

ساختار فرمانروايى اين کشور بر پايه جمهورى دموکراتيک (سوسياليستي) مى‌باشد. و هم‌اکنون آميزه‌اى است از سوسياليسم و ميهن‌گرايي.

مجمع‌هاى خلق منطقه‌اى

افزون بر مجمع‌ عالى خلق، اين کشور داراى مجمع‌هاى خلق منطقه‌اى مى‌باشد که وظيفه و اختيارهاى آن بر پايه قانون اساسى به شرح زير است:


- تصويب طرح‌ها و برنامه‌هاى محلى براى توسعه اقتصادى محلى در چارچوب ملي.

- تصويب بودجه محلي.

- انتخاب يا برکنارى رئيس، معاونان رئيس، دبير و نمايندگان کميته خلق در سطح مربوطه.

- انتخاب يا برکنارى رئيس کميته مديريت در سطح مربوطه.

- انتخاب يا برکنارى دادوران و بازرسان خلقى دادگسترى در سطح مربوطه.

- لغو تصميم‌ها و دستورهاى نامناسب کميته خلقى در سطح مربوطه و مجلس‌ها و کميته‌هاى خلقى در سطح‌هاى پائين‌تر.

کميته دائمى (۱۹۹۳)

- رئيس: يانگ هيونگ سوپ (Yang Hyung Sop).


- معاونين رئيس: ريو يون گو (ryo yon gu)، پائک اين جون (Paek In Jun).


- منشي: لى مونگ هو (Li Mong Ho).


- اعضا: لى جى بائک (Li Gu Baek)، چونگ سين هيوک (Chong Sin Hyok)، چونگ جون گى (Chong, Jun Gi)، وون دونگ جو (Won Dong Gu)، ريوم تى جون (Ryom Tae Jun)، چونگ دو هوان (Chong Du Hwan)، چوئه ريونگ هائه (Choe, Ryong, Hae)، پاک سو دونگ (Pak Su Dong)، کيم سونگ آئه (Kim Song Ae)، ريو هو جون (Ryu, Ho, Jun)، چونگ ها چول (Chong Ha Chol).


- شايان ذکر است که انتخاب يا برکنارى کميته دائمى به‌عهده مجمع عالى خلق مى‌باشد.

رکن اجرائى

نهاد رياست جمهورى

در رأس هرم سياسى قدرت جمهورى دموکراتيک خلق کره، رياست جمهور جاى دارد که بالاترين قدرت اجرائى کشور به‌شمار مى‌آيد. رئيس‌جمهور هر چهار سال يک‌بار از سوى مجمع عالى خلق انتخاب مى‌شود و در زمينه‌ کارسازى‌هاى خود در برابر مجلس مسؤول است.

وظيفه‌ها و اختيارهاى رئيس‌جمهور

بر پايه قانون اساسى کشور، وظيفه‌ها و اختيارهاى رئيس‌جمهور به شرح زير مى‌باشند:


- رئيس‌جمهور در مقام فرمانده کل نيروهاى لشکرى جمهورى و رئيس کميسيون ملى دفاع همه امور لشکرى کشور را فرماندهى کرده و بر آن نظارت و کنترل دارد.


- رهبرى و رهنمود کميته مرکزى خلق.


- تصويب و يا لغو پيمان‌هاى خارجي.

زندگى‌نامه کيم ايل سونگ

کيم ايل سونگ به‌مدت ۴۶ سال رهبر بلامنازع کشور بود. وى در ۱۵ آوريل ۱۹۱۲ در منگ يونگ داي (Mang Yong Dae) در استان پيونگ يانگ زاده شد و در سن هفت سالگى به‌همراه خانواده خود به منچورى رفت. وى از همان سال‌هاى نخست زندگى راه مبارزه انقلابى را در پيش گرفت و در ۱۷ اکتبر ۱۹۲۶ اتحاديه مرگ بر امپرياليسم را تشکيل داد و در آگوست ۱۹۲۷ اتحاديه جوانان کمونيست کره را بنياد نهاد. کيم ايل سونگ در پاييز ۱۹۲۹ دستگير و تا بهار ۱۹۳۰ دوران حبس خود را در زندان جيلين (Jilin) سپرى کرد و در ۲۵ آوريل ۱۹۳۲ ارتش انقلابى خلق کره را تأسيس و در مه ۱۹۳۶ انجمن يگانگى سرزمين نياکان يعنى نخستين تشکيلات کامل جبهه مشترک ملى ضدژاپنى را پديد آورد، و خود در مقام رئيس آن به کار پرداخت. کيم ايل سونگ در ۱۰ اکتبر ۱۹۴۵ حزب کارگران را تشکيل داد و خود به رياست آن برگزيده شد و در اکتبر ۱۹۶۶ مقام دبير کلى کميته مرکزى حزب را عهده‌دار شد. در فوريه ۱۹۴۶ کميته مردمى موقت کره شمالى را تأسيس کرد و در سپتامبر ۱۹۴۸ جمهورى دموکراتيک خلق کره را بنياد کرد.


پرزيدنت کيم ايل سونگ از سال ۱۹۷۲ تا هنگام مرگ به‌ترتيب در تاريخ‌هاى ۲۸ دسامبر ۱۹۷۲، دسامبر ۱۹۷۷، آوريل ۱۹۸۲، دسامبر ۱۹۸۶ و مه ۱۹۹۰ به رياست جمهورى دموکراتيک خلق کره برگزيده شد. وى در فوريه ۱۹۵۳ به مقام مارشال جمهورى دموکراتيک خلق کره رسيد.


در سال‌هاى ۱۹۵۳، ۱۹۷۲ و ۱۹۸۲ لقب قهرمان جمهورى دموکراتيک خلق کره و در سپتامبر ۱۹۵۸ لقب قهرمان کار را دريافت کرد و در سال ۱۹۵۱ نشان ملى درجه يک را به خود اختصاص داد. نامبرده عنوان‌هايى مانند دکتر و پروفسور را از کشورهاى مختلف جهان دريافت داشت. از دهه ۱۹۶۰ کيم ايل سونگ خود را نماد ستايش در کشور کرد، و وفادارى نسبت به حزب و انقلاب با وفادارى نسبت به کيم ايل سونگ را برابر دانست. و همچنين خود را نماد همه دانش‌ها، و قدرت‌ها، نيکى‌ها و روشنى‌ها به‌شمار آورده و دشمنان خود را مايه شر و فساد و تيرگى‌ها قلمداد کرد. عکس‌هاى کيم ايل سونگ در خانه‌ها، کلاس‌هاى درس و دانشگاه‌ها، کارخانه‌ها، آزمايشگاه‌ها، کانون‌هاى پژوهشي، بيمارستان‌ها، تالارها و کارگاه‌ها به‌صورت استاندارد نصب شده‌اند. تنديس ۲۲ مترى کيم ايل سونگ که از ۷۰ تن برنز ساخته شده برفراز تپه‌اى در نزديکى موزه جنگ کره در پايتخت نصب شده است. وى با لقب رهبر بزرگ قلب و مغز حزب کارگران و مردم به‌شمار آورده شده و آموزش‌هاى او به‌عنوان قانون و فرمان عالى کشور تلقى و کليه سياست‌هاى مهم کشورى از سوى وى صادر مى‌شوند. از نوشته‌هايى که به او نسبت مى‌دهند مى‌توان به اثر ۳۸ جلدى و منتخب اثرهاى ۹ جلدى اشاره کرد. گفتنى است که در سال ۱۹۹۲ فرهنگ جامع وى در هندوستان منتشر شد و نوشته‌هاى وى که گوياى انديشه‌ها و انگارهاى نامبرده هستند در بسيارى از کشورهاى جهان منتشر شده‌اند. همان‌گونه که پيشتر گفته شد انگاره جوچه از انديشه‌هاى کيم ايل سونگ مى‌باشد. مرگ کيم ايل سونگ در سن ۸۲ سالگى در تاريخ ۸ جولاى ۱۹۹۴ روى داد.

زندگى‌نامه کيم جونگ ايل

کيم جونگ ايل فرزند ارشد کيم ايل سونگ در ۱۶ فوريه ۱۹۴۲ زاده شد. وى به‌ترتيب در سال‌هاى ۱۹۵۲، ۱۹۵۸، ۱۹۶۴ از دبستان مانگ يونگ ديي (Mang Yong Dae)، دبيرستان نام سان (Nam San)، دانشگاه کيم ايل سونگ فارغ‌التحصيل شد. کيم ايل جونگ در رشته‌هاى مختلف سياسى و هنرى زير نظر پدر تحصيل کرد و در رشته خلبانى موفق به اخذ دانش‌نامه از آلمان خاورى شد.


وى از زمانى که در دبيرستان نام سان تحصيل مى‌کرد فعاليت‌هاى حزبى خود را آغاز کرد و براى فارغ‌التحصيل‌شدن تز خود را به‌نام جايگاه و کارکرد سوسياليزم در ساختار جامعه برگزيد. کيم جونگ ايل در اواخر دهه ۱۹۶۰ عنوان رهبر دوست‌داشتني را دريافت کرد و در ۸ دسامبر ۱۹۴۶ بنا به دستور کيم ايل سونگ مسؤول ايجاد سازمانى گسترده در حزب کارگران کره شد که مسؤوليت پديدآورى برنامه‌هاى هنرى و فيلم‌سازى را بر‌عهده داشت.


فعاليت‌هاى کيم جونگ ايل از پنجمين کنگره حزب کارگران کره در سال ۱۹۷۰ فشرده‌تر شد و در مه ۱۹۷۰ دبير اجراى بسيج همگانى براى پيشبرد کيم ايل سونگيزم (ايدئولوژى جوچه) شد و در سال ۱۹۷۲ مسؤوليت سازماندهى پروژه سالگرد يورش پوچون بو (Pochon Bo) عليه ژاپنى‌ها را به‌عهده داشت. در دسامبر ۱۹۷۳ کميته مرکزى حزب، وى را به‌عنوان دبير سازمان تبليغات و رهنمود در حزب برگزيد. کيم جونگ ايل در فوريه ۱۹۷۴ به عضويت دفتر سياسى حزب کارگران کره درآمد و پس از چندى نوشته‌هاى ۵ جلدى وى در زمينه رهنمودهاى ايدئولوژيکى حزب و در راستاى تبليغ کيم ايل سونگيزم انتشار يافت.


در فوريه ۱۹۷۶ دولت کره شمالى زادروز وى را به‌عنوان روز تعطيل ملى اعلام کرد. کيم جونگ ايل در اکتبر ۱۹۸۰ به عضويت هيئت رئيسه دفتر سياسى حزب کارگران که مهم‌ترين مقام سياسى در کشور است پذيرفته شد، همچنين در اوايل دهه ۱۹۸۰ با فراهم‌آمدن زمينه حکومت موروثى با عنوان رهبر دوست‌داشتني براى جانشينى پدر نامزد شد.


کيم جونگ ايل در سال‌هاى ۱۹۹۰ به سمت معاون نخست کميته دفاع ملى و در دسامبر ۱۹۹۱ به سمت فرمانده عالى ارتش برگزيده شد و در آوريل ۱۹۹۲ بالاترين نشان مارشالى را دريافت و در آوريل ۱۹۹۳ رئيس کميته دفاع ملى شد.


کيم جونگ ايل پس از درگذشت کيم ايل سونگ در تاريخ ۱۰ ژوئيه ۱۹۹۴ رسماً به مقام رهبرى کره شمالى رسيد.