موقعیت و وسعت

قبرس با مساحتى در حدود ۹۲۵۱ کيلومتر مربع سومين جزيرهٔ بزرگ در درياى مديترانه بعد از سيسيل (Sicily) و ساردنى (Sardinia) مى‌باشد، طول جزيره از غرب به شرق در طولانى‌ترين قسمت آن ۲۴۰ کيلومتر و حداکثر عرض آن از شمال به جنوب حدود ۱۰۰ کيلومتر مربع مى‌باشد. اين جزيره در شمال شرقى درياى مديترانه واقع شده است. قبرس در حد فاصل ۳۸۰ کيلومترى شمال مصر، ۱۰۵ کيلومترى غرب سوريه و ۷۵ کيلومترى جنوب ترکيه قرار دارد. يونان با مسافتى در حدود ۸۰۰ کيلومترى قبرس واقع شده است و نزديک‌ترين جزاير يونانى کارپاتوس (Carpathos) و رودوس (Rhodos) در ۳۸۰ کيلومترى غرب جزيره واقع هستند. قبرس از لحاظ موقعيت جغرافيائى در ۳۳ درجهٔ شرقى گرينويچ و ۳۵ درجهٔ شمال خط استوا قرار گرفته است.


گياهان طبيعى

قبرس داراى گياهان طبيعى متنوعى مى‌باشد. علاوه بر وجود گل‌ها و گياهان زيبائى که در مناطق مختلف قبرس از قبيل دره‌هاى کايرنيا و يا ترودوس وجود دارد، ما در قبرس مى‌توانيم انواع گوناگونى از درختان مختلف را نيز ببنيم. قبرس همچنين از نظر تنوع پرندگان و حيوانات از نقاط قابل توجه در جهان مى‌باشد زيرا به‌علت موقعيتى که اين جزيره دارد همواره به‌عنوان محل توقف هزاران نوع مختلف پرندگان مهاجرى که به سرزمين‌هاى جنوبى مهاجرت مى‌نمايند مورد استفاده قرار مى‌گيرد، قبرس همچنين به‌عنوان زيستگاه طبيعى مناسبى براى انواع حيوانات دريائى که در خشکى نيز زندگى مى‌کنند مورد استفاده قرار مى‌گيرد.

آب و هوا

قبرس داراى آب و هواى مديترانه‌اى مى‌باشد و در ماه‌هاى ژوئن تا سپتامبر داراى هواى گرم مى‌باشد و از ماه نوامبر تا مارس داراى باد و باران قابل توجه مى‌باشد و فصول بهار و پائيز نيز در ماه‌هاى اکتبر، آوريل و مه به‌صورت کوتاهى وجود دارند. قبرس در طول زمستان متأثر از بادهاى غربى و جنوبى درياى مديترانه و در تابستان متأثر از بادهائى است که از سمت شمال مى‌وزند. بنابراين اين جزيره با توجه به موقعيت جغرافيائى خود کاملاً متأثر از اين جريانات هوائى مى‌باشد. تمام قسمت‌هاى قبرس داراى آفتاب مى‌باشند و در مرکز جلگه و قسمت‌هاى شرقى جزيره آفتاب بيشترى مى‌تابد و جزيرهٔ قبرس در طول سال به مدت ۶ ماه آب و هواى تابستانى دارد. اختلاف درجهٔ حرارت ميان نواحى ساحلى و داخلى در بين روز و فصول چشمگير است.

شهرها و بنادر مهم قبرس (Main Ports of Cyprus)

بنادر مهم در بخش يونانى‌نشين قبرس عبارتند از: ليماسول (Limassol)، لارناکا (Larnaka) و پافوس (Paphos) و در قسمت ترک‌نشين قبرس بنادر مهم عبارتند از: فاماگوستا و کايرنيا (Kyrenia).شهرهاى مهم در جزيرهٔ قبرس عبارتند از: نيکوزيا - (پايتخت)، فاماگوستا، کايرنيا، پافوس، لارناکا و ليماسول.

ناهمواريها

رشته‌کوه‌هاى جنوب و جنوب غربى ترودوس (Troodos)

اين رشته‌کوه در مرکز جنوب قبرس قرار گرفته است و بلندترين قسمت آن در حدود ۱۹۵۲ متر در کوه المپوس (Olympus) مى‌رسد. چند رود از کوه‌هاى ترودوس به سمت دريا در جريان هستند و دره‌هاى عميق در اين ناحيه منظرهٔ زيبائى را به‌وجود آورده‌اند.


رشته‌کوه‌هاى شمالى کايرنيا (Kyrenia)

اين رشته‌کوه در طول باريکهٔ ساحلى در شمال قبرس امتداد دارد و اين رشته‌کوه در بلندترين قسمت به ۱۰۲۴ متر در قلهٔ کيپارياسونو مى‌رسد. اين رشته‌کوه با وجود دره‌هاى متعدد محيط بسيار زيبائى دارد.


جلگهٔ مرکزى مسااوريا (Messaoria)

جلگهٔ مرکزى بين رشته‌کوه‌هاى شمال و جنوبى واقع شده است و سطح آن از دريا پست‌تر است. اين جلگه توسط رودهاى جارى از رشته‌کوه‌هاى پيرامون در شمال و جنوب بهره مى‌برد.


سرزمين‌هاى ساحلى

قبرس تقريباً توسط دره‌هاى ساحلى احاطه شده است، در شمال دره‌هائى با سواحل نامنظم باريک و در جنوب و غرب دره‌هاى متعدد و در شرق دره‌هاى فاماگوستا (Famagusta) واقع شده‌اند و همگى مستعد کشاورزى مى‌باشند. خط ساحلى در شمال به‌صورت مضرس و صخره‌اى مى‌باشد و در جنوب نيز خليج‌هاى متعدد کوچک شنى وجود دارند، مناطق مختلف قبرس پوشيده از درختان زيتون مى‌باشد، کوه‌هاى شمالى عمدتاً آهکى مى‌باشند و در جنوب درختان کاج، بلوط، سرو و سدر در رشته‌کوه ترودوس به‌صورت وسيعى وجود دارند و قلهٔ المپوس با ارتفاعى در حدود ۱۹۵۲ متر بالاتر از سطح دريا مى‌باشد. جلگهٔ حاصلخيز مسااوريا در مرکز قبرس قرار گرفته است. تمام مناطق قابل کشت در قبرس در حدود ۴۳۰،۰۰۰ هکتار و يا ۸/۴۶% کل جزيره مى‌باشد. کل مناطق جنگلى ۱۷۳۵ کيلومتر مربع و يا ۷۴/۱۸% کل جزيره مى‌باشد. قبرس داراى دو درياچهٔ نمک مى‌باشد که يکى از اين درياچه‌هاى نمک، مصرف خوراکى دارد، از کل مناطق قابل کشت تقريباً ۲۱% آبيارى مى‌شوند.


محصولات مهم قبرس عبارتند از: گندم، جو، انواع سبزيجات، سيب‌زمينى و مرکبات. درخت زيتون در هر کجا يافت مى‌شود، تاکستان‌ها مناطق بزرگى را در جنوب و جنوب غربى کوه‌هاى ترددوس در بر گرفته‌اند. در دره‌هاى اين منطقه درختان ميوه‌دار مختلفى يافت مى‌شوند، اکثر محصولات صادراتى قبرس را اقلامى چون سيب‌زميني، مرکبات، سبزيجات و ميوه‌ها تشکيل مى‌دهند.