منطقه حفاظت شده لار

اين منطقه در شمال و شمال شرقى تهران و در فاصله ۹۰ کيلومترى آن قرار دارد و به دليل وجود رودهاى پرآب، از مناطق آب‌خيز ايران به شمار مى‌رود. طول دوران سرما و نبود شرايط مناسب کشاورزى در اين بخش، مانعى مهم براى شکل‌گيرى و استقرار روستاها است. اما مراتع بسيار وسيع اين منطقه در فصل تابستان از چراگاه‌هاى چادرنشينان اطراف تهران به شمار مى‌رود.


منطقه لار به علت غناى ساختارهاى طبيعي، گونه‌هاى مختلفى از حيات‌وحش مانند قوچ، ميش، پلنگ، گراز، روباه، شغال و ۹۷ گونه پرنده و انواع خزندگان را در خود جاى داده و از گستره بسيار متنوع گياهى برخوردار است. عقاب طلايي، گونه‌اى بى‌همتا تنها در اين حوزه ايران زيست مى‌کند و بومى اين منطقه است.


درياچه ۲۰ کيلومترى لار يکى از مراکز تفريحى اين منطقه است. سد لار که ساخت آن ازت سال ۱۳۵۳ تا ۱۳۵۹ به طول انجاميد، با ارتفاع ۱۵۰متر يکى از بلندترين سدهاى خاکى ايران است.

منطقه حفاظت شده ورجين

شکارگاه حفاظت شده ۲۸ هزار هکتارى ورجين در ۱۵ کيلومترى شرق تهران قرار دارد و دسترسى به آن از مسير جاده لشگرک اماکن‌پذير است.

پارک ملى کوير

پارک ملى کوير در ۵۰ کيلومترى جنوب شرقى تهران و در غرب کوير مرکزى ايران و شرق درياچه نمک قرار دارد. اراضى مسطح اين پارک با پوشش گياهى کويرى و نيمه کويري، زيستگاه پستاندارانى چون جبير، آهو و گونه‌هاى باارزشى چون يوزپلنگ و گورخر است. در ناحيه کوهستانى بخش شمالى پارک، کل و بز و قوچ و ميش به سر مى‌برند. پرندگانى چون کبک و تيهو بومى اين منطقه هستند ولى هر ساله پرندگان مهاجرى چون فلامينگو، آنقوت، سرسبز و خوتکا به آب‌بندهاى اين منطقه مى‌آيند.


علاوه بر آن در اين پارک آثار فرهنگى و تاريخى مانند کاروانسراى قصر بهرام و باقى مانده آثار کاروانسراى عين‌الرشيد نيز به چشم مى‌خورد.

پارک ملى خجير و سرخه‌حصار

پارک ملى خجير و سرخ‌حصار در ارتفاع ۱۵۴۷ مترى از سطح دريا قرار دارد. ميانگين حداکثر ارتفاع آن ۲۶۰۰ متر و حداقل آن ۱۴۵۰ متر است. تمام اين ناحيه به غير از بخش شمال شرقى آن، جزو مناطق حفاظت ‌شده هستند. مساحت پارک ملى سرخه‌حصار ۹۳۸۰ هکتار است که تحت کنترل و حفاظت سازمان محيط زيست قرار دارد.