حمام شهرک طالقان

حمام قديمى در بافت قديمى شهرک از توابع طالقان قرار دارد. با توجه به سنگ‌نبشته موجود، حمام در سال ۱۲۶۱ هـ.ق در زمان قاجاريه احداث شد. مصالح به کار رفته در ساخت حمام، سنگ و ملات گل و آهک بود. فرم حمام تقريباً به شکل مستطيل است.


ورودى بنا در ضلع جنوبى قرار دارد. بعد از عبور کردن از دالان، داخل سربينه مى‌شويم که يک حوض آب کوچک در وسط قرار دارد. با يک راهروى نسبتاً طولانى از داخل سربينه به بخش شست‌وشوخانه داخل مى‌شويم. خزانه آب گرم در شمال و خزانه آب سردر شمال شرقى اين قسمت قرار دارد.

حمام مصباح کرج

اين حمام متعلق به اوسط دوره قاجاريه و در محلات قديمى شهر کرج واقع است. ورودى حمام با هشت پله به کف حمام در عمق ۵/۳ مترى مرتبط مى‌شود.


سربينه با رخت‌کن شامل يک گنبد مرکزى است که در طرفين گنبد چهار پوشش آجرى طاق و چشمه و در منتهى‌اليه طرفين، به چهار گنبد کوچک‌تر گره‌پوش مشاهده مى‌شود. پايه‌هاى گنبد و طاق‌چشمه‌ها روى چهار ستون آجرى با ابعاد ۷٭۷ سانتى‌متر استوار است. فضاهاى گرم‌خانه شامل محل نظافت‌خانه در جنوب با طاق گهواره‌اي، شاه‌نشين در شمال با پوشش گهواره‌اى و محل شست‌وشو در شمال شرقى و جنوب شرقى در غرب خزينه است.


در ساختمان حمام از آجرهاى ختايى به ابعاد ۵٭۲۰٭۲۰ سانتى‌متر و ملات گل آهک استفاده شده است. اندور داخل حمام نيز در گذشته آهک بود.

حمام مهدى‌خانى

حمام همتيار

حمام همتيار يکى از حمام‌هاى قديمى تهران در خيابان وحدت اسلامى واقع است. اين بنا که همچنان شکل و فرم تاريخى خود را حفظ کرده، به دو بخش زنانه و مردانه تقسيم شده و مشغول کار است. در بخش داخلى حمام اجراى طاق و تيزه‌هاى بسيار زيبا به چشم مى‌خورد. وجود پاگرد، حوضچه، ستون‌ها و سرستون‌هاى زيبا، بينه، گرم‌خانه، سردخانه و ... از ديگر اجزاى اين بنا است.

حمام روستاى درده

در مرکز روستاى درده از توابع فرماندارى فيروزکوه، حمام قديمى وجود دارد که قدمت آن به ۲۰۰ سال پيش مى‌رسد. براى ورود به حمام بايد از چند پله پايين رفت، با چرخشى به سمت چپ فضاى رخت‌کن مشخص مى‌شود و با چرخشى ديگر به سمت چپ، به گرم‌خانه راه مى‌يابد. فضاى رخت‌کن مربع و داراى سکوهايى براى نشستن است. در وسط نيز يک حوض سنگى بيضى شکل مشاهده مى‌شود. گرم‌خانه داراى پلان مستطيل، سقف گنبدى و طاق جناغى با نورگير است. مصالح به کار رفته در بنا ملات و ساروج و سيمان است.

حمام هلجرد

اين حمام در روستاى هلجرد شهرستان کرج قرار دارد. هلجرد يک روستاى تاريخى است که مجموعه‌اى از آثار قرون گذشته را در خود جاى داده است. حمام هلجرد يکى از بناهاى قديمى است که از دورهٔ قاجار به جاى مانده و از ساروج، سنگ و قلوه سنگ ساخته شده است. در اين حمام نيز مانند حمام‌هاى ديگر با عبور از راهروى باريکي، رخت‌کن مشاهده مى‌شود. ورودى زنانه در ضلع ديگر حمام واقع است. سقف اين حمام با طاق عرقچين ساده پوشيده شده و در نوع خود بى‌نظير است. مخزن آب، خزينه، حوض، گرم‌خانه، نظافت‌خانه و ... از ملحقات حمام است.