آفتاب

سفر بی‌پایان ستاره‌ایجی‌جی آبرامز که از دوستداران پروپاقرص مجموعه‌‌‌ها و فیلم‌های علمی ـ تخیلی است‌، سال ۲۰۰۷ به مسئولان کمپانی پارامونت پیشنهاد احیای مجموعه فیلم سینمایی «سفرهای ستاره‌ای» را داد. این مجموعه فیلم‌ سینمایی در دهه ۷۰ میلادی و پس از پایان پخش مجموعه تلویزیونی آن، حیات خود را آغاز کرد.

جی‌جی آبرامز که از دوستداران پروپاقرص مجموعه‌‌‌ها و فیلم‌های علمی ـ تخیلی است‌، سال ۲۰۰۷ به مسئولان کمپانی پارامونت پیشنهاد احیای مجموعه فیلم سینمایی «سفرهای ستاره‌ای» را داد. این مجموعه فیلم‌ سینمایی در دهه ۷۰ میلادی و پس از پایان پخش مجموعه تلویزیونی آن، حیات خود را آغاز کرد.

این مجموعه فیلم با همکاری همان عوامل تولید نسخه تلویزیونی تهیه شد و موفقیت زیادی در بین تماشاگران سینما کسب کرد. حدود ده فیلم سینمایی در این رابطه ساخته شد و شکست سخت تجاری آخرین قسمت آن باعث شد تهیه کنندگان جرات نکنند قسمت دیگری از آن را جلوی دوربین ببرند.

پیشنهاد جی جی آبرامز برای احیای قصه این مجموعه فیلم و ساخت قسمت تازه ای از آن با استقبال زیاد مسئولان کمپانی پارامونت روبه رو شد. آبرامز قصه نسخه جدید سفرهای ستاره ای را به دورانی قبل از شروع قصه فصل اول مجموعه تلویزیونی آن برد.

به این ترتیب، قصه این نسخه به شرح چگونگی شکل گیری سفینه اینترپرایز و انتخاب کادر فنی آن (از جمله کاپیتان کرک و آقای اسپاک) پرداخت. در این زمینه لازم بود ترکیب بازیگران فیلم کاملا به هم بخورد و بازیگران جوان تازه ای جای بازیگران پیر و قدیمی شخصیت های مشهور این مجموعه فیلم سینمایی را بگیرند. تماشاگران سینما و طرفداران این مجموعه فیلم از تغییرات ایجاد شده استقبال کردند و نسخه تازه سفرهای ستاره ای نمایش موفقیت آمیزی در سال ۲۰۰۹ در سراسر جهان داشت.

تهیه کنندگان فیلم هم برای تولید آن مایه گذاشتند و ۱۴۰ میلیون دلار صرف ساخت آن شد. فروش ۲۵۸ میلیون دلاری فیلم در آمریکای شمالی (و فروشی بالاتر در بقیه کشورهای جهان) به سازندگانش نشان داد در رابطه با احیای قصه فیلم، راه درستی را رفته اند. بلافاصله تلاش برای تولید قسمت دوم آن آغاز شد و این فیلم با هزینه تولید ۱۹۰ میلیون دلاری، ۲۲۹ میلیون دلار در آمریکا و کانادا فروش کرد. این رقم فروش، تهیه کنندگانش را خشنود نکرد و بحث تولید قسمت سوم فیلم را با شک و تردید روبه رو کرد.

با این حال، منابع نزدیک به پروژه می گویند سومین قسمت این مجموعه فیلم بزودی وارد مرحله تولید خواهد شد و کمپانی پارامونت از ساخت قسمت های تازه ای از این اثر پرسر و صدای خود دست نخواهد کشید. گفته می شود جاش ترانک قرار است سومین قسمت سفرهای ستاره ای را کارگردانی و تغییرات تازه ای در قصه و حال و هوای کلی آن ایجاد کند.وبگردی