آفتاب

سریال جذاب The Haunting of Bly Manor براساس رمان The Turn of the Screw نوشته هنری جیمزنتفلیکس، دو سال پیش با انتشار سریال The Haunting of Hill House در اکتبر ۲۰۱۸ عاشقان هالووین را خوشحال کرد

یک سریال موفق که بیشتر بینندگان خیلی زود عاشقش شدند. همه چیز از ظرافت طبع تا نقش‌آفرینی بازیگران تا ارواح پنهانی که مجبور بودید برای پیدا کردن آن‌ها دوباره سریال را تماشا کنید، به Hill House کمک کردند به موفقیت بزرگی برسد. کاملا مشخص بود نتفلیکس و فلنگن قصد ساخت ادامه آن را دارند و هیچ شکی در این قضیه نبود. این دنباله حالا به شکل The Haunting of Bly Manor منتشر شده است. فصل دوم قطعا با فصل قبلی مقایسه خواهد شد، و اگر آن‌ها را با هم مقایسه کنید کاملا مشخص است فصل جدید از جنبه‌های مختلفی نسبت به فصل قبلی ضعیف‌تر است. 


The Haunting of Bly Manor براساس رمان The Turn of the Screw نوشته هنری جیمز (Henry James)، داستان زن جوانی به نام دنی کلیتون (ویکتوریا پدرتی (Victoria Pedretti)) را روایت می‌کند که پس از مرگ غم‌انگیز والدین و مراقب قبلی دو بچه انگلیسی، وظیفه مراقبت از آن‌ها را برعهده می‌گیرد. مانند هر داستان خانه تسخیرشده دیگری در تاریخ، اتفاقات زیادی در حال رخ دادن هستند که دنی در ابتدا ‌آن‌ها را درک نمی‌کند، و اسرار این عمارت به تدریج برای ساکنانش نمایان می‌شوند.


هر کسی که در عمارت بلای زندگی می‌کند، مشکلات و ترس‌هایش را با خودش به این خانه آورده که چند زیرداستان جذاب را زمینه‌سازی می‌کنند. دنی وقتی در آینه نگاه می‌کند مدام یک فرد مبهم با چشم‌های گرد و درخشان می‌بیند که به رویدادی ویرانگر در گذشته‌اش اشاره می‌کند. بچه‌ها چند عادت عجیب و غریب دارند. هانا (T’Nia Miller) سرایدار، در میان گفتگوها ناگهان از بحث خارج می‌شود. همه این داستان‌های فرعی ارزش بررسی دارند و همگی زمان لازم برای خودنمایی را به دست می‌آورند. در واقع، شاید زمان زیادی صرف بررسی آن‌ها شده باشد.


سه قسمت اول The Haunting of Bly Manor جمع‌و‌جور هستند و ریتم تندی دارند. تماشای پشت سرهم این سه قسمت جذاب است. اما وقتی به نقطه میانی سریال نزدیک می‌شویم، و برخی از خطوط داستانی نیاز به توضیح پیدا می‌کنند، چندین اپیزود به فلش‌بک‌ها و زیرداستان‌ها اختصاص‌ داده می‌شوند. فقط یکی از این اپیزودها را می‌توان به عنوان اپیزود ضعیف توصیف کرد، اما سه یا چهار اپیزود وجود دارند که بیشتر زمان خود را صرف توضیح اتفاقات گذشته می‌کنند. داستان با این اپیزودها به جلو حرکت می‌کند، چون آن‌ها برای نقطه اوج نهایی ضروری هستند، اما شاید کمی خسته‌کننده به نظر می‌رسند.


اینجاست که Bly Manor جلوی Hill House کم می‌آورد. Hill House خیلی عالی دو داستان متفاوت را به طور همزمان روایت کرد: داستان خانواده کرین در زمان حال و در زمان پیرامون مرگ مادرشان. Hill House خیلی خوب آن داستان‌ها را با یکدیگر ترکیب کرد که همیشه مخاطب را درگیر می‌کرد. اما Bly Manor کمی بیش از حد آشفته است. این اپیزودها در نیمه دوم سریال، روند داستان را کُند می‌کنند تا اتفاقات درون خانه را توضیح دهند. این اطلاعات مهم هستند اما در زمان‌های نامناسب آشکار می‌شوند.


The Haunting of Bly Manor همچنین فاقد هرگونه شاهکار فنی است، که در موفقیت Hill House نقش بسزایی داشتند. در کل این سریال شاهد فیلمسازی عالی و مطمئن هستیم، اما Hill House در موارد متعددی پا را از این هم فراتر گذاشت. ماه‌ها طول کشید تا مخاطبان، اپیزود مراسم تدفین تک ‌برداشته را فراموش کنند. Hill House ریسک‌های بزرگی با سکانس‌ها و ترفندهای فیلمبرداری خودش به نمایش گذاشت، اما Bly Manor تصمیم گرفته در این زمینه کمتر ریسک کند.

نقد و بررسی سریال The Haunting of Bly Manor - 4CG

Bly Manor حتی با وجود مشکلاتش، چیزهای زیادی برای جذابیت به مخاطبان ارائه می‌دهد. تبدیل یک داستان عاشقانه گوتیک به یک پروژه ترسناک ماورایی اقدام جسورانه‌ای است که در اپیزود پایانی به ثمر می‌نشیند. بازی بازیگران از خوب تا فوق‌العاده نوسان دارد و میلر و ایو هنرنمایی برجسته‌ای دارند. حتی لحظات خیلی وحشتناکی در عمارت با حضور زندگان و مردگان وجود دارند؛ مانند Hill House، یک جامپ اسکیر (ترس ناگهانی) وحشتناک در بخش‌های پایانی این فصل وجود دارد.

بزرگترین مشکل The Haunting of Bly Manor احتمالا این موضوع می باشد که مجبور شده دنباله The Haunting of Hill House باشد. حتی اگر آن‌ها را با هم مقایسه نکنید باز هم مشکلاتی وجود دارند، اما وقتی این فصل به پایان می‌رسد بیشتر طرفداران ژانر وحشت را راضی خواهد. کرد.

وبگردی