مقبره امامزاده برکشلو ارومیه

مقبره امامزاده برکشیلو در روستای امامزاده در ۱۲ کیلومتری شهرستان ارومیه واقع شده و بنا بر روایتی مدفن دو برادر از امامزادگان به‌نام ابراهیم و محمد است که چهار پشت آنها به امام زین‌العابدین می‌رسد. قدمت تاریخی مقبره از دوره زندیه یا اوایل دوره قاجاریه است.


مصالح ساختمان مقبره از سنگ و آجر است. نمای خارجی دارای طاق‌ها و آجرکاری‌ خوبی است ولی به زیبائی جبهه دالی نیست.


این مقبره علی‌رغم آنکه از بناهای تاریخی به‌شمار می‌رود اما تاکنون نسبت به ثبت آن هیچ اقدامی صورت نگرفته است.


مقابر روستای تمتان

روستای تمتان در فاصله ۲۰ کیلومتری ارومیه - سرو واقع شده است. در مجاورت آثار تاریخی با ارزش مانند غار تمتان، استحکامات نظامی و مقابر دوره اوراتو و بقایای دیواره‌های یک قلعه اربابی قرار دارد.


مقابر کشف شده شامل سه مقبره معمور و دو مقبره مخروبه دوره صفوی است.


از سه مقبره نسبتاً سالم یکی دارای سنگ قبریست که تاریخ آن ۱۱۱۰ هـ.ق و مشخص مدفون در آن هم عصر حکومت شاه سلطان حسین صفوی است.

مقبره شیرین و فرهاد

این مقبره صخره‌ای نیز در دامنه کوهی کنده شده و دارای اتاق‌های سنگی متعددی است این مقبره در کوهی به همین نام در غرب سیه‌چشمه واقع شده و قدمت آن به هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد و به دوره اوراتومی تعلق دارد.

مقبره بداق‌السلطان

این مقبره در جنوب‌غربی مهاباد، داخل قبرستان عمومی شهر واقع شده است. این مقبره به یکی از سرداران شاه عبار صفوی تعلق دارد که در زمان خود حکمران منطقه ساوجبلاغ بوده و در عراق و آبادانی آن کوشیده است.


بداق‌السلطان در سال ۱۰۱۲ هجری قمری در یکی از جنگ‌های شاه‌عباس در نزدیکی ایروان به قتل رسید، اما نامبرده را به خاطر خدمات عمرانی به مهاباد آوردند و در آنجا دفن کردند.