قره کلیسا (کلیسای طاووس)

این کلیسا به‌نام تادی مقدس هم نامگذاری شده و در روستای قره کلیسا از توابع سیه‌چشمه شهرستان ماکو، ساخته شده و فرار تادی مقدس است.


کلیسا دارای تزئینات جالبی است و از این نظر به دو بخش تقسیم می‌شود بخش اول که نقش و نگارهای روی بدنه کلیسای قدیمی که احتمالاً ریشه در اساطیر دارد. و بخش دوم تزئینات بدنه قست جدید کلیسا شامل تصاویری از داستان‌های قدیمی و سایر عوامل تزئینی و معماری نظیر طاق‌نماها، نیمه‌ستون‌های برجسته و قوس‌های تزئینی که به‌صورت برجسته مجاری شده است.

کلیسای حضرت مریم

کلیسا در باغ نسبتاً بزرگی در محوطه قدیمی چهار بخش ارومیه در حد فاصل خیابان فردوسی و دخانیات واقع است.


ساختمان کلیسا دارای طرح مستطیل است اما وجود یک اتاق در سمت راست و رودی و اقاق تعمید در ضمن ضلع جنوبی، حالت یکنواخت آن را از بین برده است.

کلیسای مارسرکیس

این کلیسا در دامنه کوه سیر در ۱۲ کیلومتری غرب شهرستان ارومیه واقع شده و دارای ارزش مذهبی زیاد است و زیارتگاه عمومی مسیحیان اعم از ارامنه، آشوری، کاتولیک و پروتستان است.

کلیسای ننه مریم

این کلیسا به‌نام کلیسای شرق آشوری نیز خوانده می‌شود بین خیابان‌های قدس، دانش، کاشانی و امام ارومیه در محوطه نسبتاً بزرگی واقع شده است. کلیسا دارای ضمن نسبتاً بزرگی است که حیاط به‌وسیله دو در ورودی به خیابان قدس و کوچه ضلع غربی ارتباط می‌یابد.


کلیسای ماریوخنه

کلیسای ماریوخنه یا کلیسای قدیمی ده گودان بر فراز کوهی در ۲ کیلومتری روستای گودان واقع شده است. یکی از قدیمی‌ترین ابنیه تاریخی استان و زیارتگاه آشوریان مسیحی است. در حال حاضر این کلیسای قدیمی به‌علت دوری از روستا و وجود و کلیسای نوساز در محل ، متروک شده است و صرفاً برای بازدید مورد استفاده قرار میظگیرد. این بنای تاریخی هنوز به ثبت نرسیده است.