جنگل‌هاى طبيعى استان تهران در نقاط مختلف استان پراکنده‌اند؛ جنگل‌هاى دامنه جنوبى البزر در کوه‌هاى تهران و کرج (وردآورد-دره وازگن) را در بر مى‌گيرد. در اين مناطق گونه‌هاى گياهى مانند زال‌زالک، گوجه وحشي، زرشک، انجير، شيرخشت، پسته، بادام کوهي،، داغ‌داغان، سنجد، تنگرس، گز، ارزن، سماق، سياه دليک و ... به چشم مى‌خورد. طى سال‌هاى اخير فضاها و پارک‌هاى جنگلى جديدى احداث شده که عمده‌ترين آنها عبارتند از:

پارک جنگلى چيتگر

اين پارک با ۱۴۵۰ هکتار زمين پردرخت، از شمال به زمين‌هاى چيتگر، از جنوب به اتوبان کرج از غرب به پيکان‌شهر و از شرق به منطقه خرگوش دره محدود مى‌شود. پارک چيتگر از بزرگ‌ترين پارک‌هاى جنگلى استان است.

پارک جنگلى لويزان

اين پارک با وسعتى معادل ۱۱۰۰ هکتار، از شمال به قوچک، از جنوب به شمس‌آباد، از غرب به ده لويزان، و از شرق به پادگان خاتم‌الانبيا محدود مى‌شود.

پارک جنگلى وردآورد

پارک جنگلى وردآورد با ۱۰۲۰ هکتار وسعت دومين پارک جنگلى بزرگ استان است که در محدوده کوه‌هاى وردآورد در حدفاصل اتوبان کرج و پادگان سپاه قرار دارد.


در سطح استان چند پارک جنگلى ديگر نيز وجود دارد، از آن جمله است: پارک سوهانک با ۲۰۰ هکتار مساحت، غزال با ۹۷۵ هکتار در شمال شرقي، سرخه‌حصار با ۸۵۰ هکتار در شرق، توسکا با ۳۰۰۰ هکتار در جنوب شرقى و خجير با ۱۲۰ هکتار در شمال شرقى تهران قرار دارند.


تنوع آب و هوايى استان موجب شده تا پوشش گياهى نيز در هر منطقه با مناطق ديگر تفاوت داشته باشد. مهم‌ترين گونه‌هاى گياهى استان شقايق، زنبق، درمنه، تلخ‌بيان، شيرين‌بيان، ختمي، شنگ، کنگر صحرايي، اسپند، خاکشير، چوبک و ... است.