درياچه ولشت

اين درياچه در جنوب غربى شهرستان چالوس و شمال شرقى منطقه کلاردشت، در ميان دره‌اى قرار دارد. راه دسترسى به آن از طريق مرزن‌آباد و جاده چالوس و توسط دو جاده خاکى امکان‌پذير است.وسعت درياچه ۱۵ هکتار با عمق متوسط ۲۰ متر و داراى آب شيرين است. نيزارهاى اطراف درياچه جلوهٔ زيبايى به آن بخشيده است. اين درياچه علاوه بر استعداد فراوان گردشگرى مأمن پرندگان مهاجر و آب‌زيان است.

درياچه خضر نبى

اين درياچه در منطقه جنگلى واقع در شمال شهرستان نوشهر و در منطقه حفاظت شده البرز مرکزى قرار دارد و در باور بوميان داراى تقدس ويژه‌اى است. وسعت درياچه کم‌تر از نيم‌هکتار و عمق متوسط آن حدود ۵ متر، داراى آب شيرين است. درياچه و اطراف آن مأمنى براى پرندگان و حيات‌وحش است. اين منطقه داراى چشم‌اندازى زيباى طبيعى است.

درياچه شور مست

درياچه شور مست در جنوب غربى پل سفيد به فاصله پنج کيلومتر از جاده فيروزکوه و در ارتفاعات بيشه‌اى دامنه‌هاى البرز مرکزى قرار دارد. وسعت آن حدود يک هکتار و عمق آن ۵ متر و داراى آب شيرين است. به علت مناظر زيبا و نزديکى به محور اصلى ساري-تهران اين درياچه مورد توجه است.

درياچه سد لار

در محور هراز، ارتفاعات غرب پلور و در ميان درهٔ لار، نزديک کوه دماوند، درياچه بسيار زيبا و ديدنى لار قرار دارد. چشم‌انداز کوهستان البرز، عطر دلنشين گل‌هاى وحشى و آب و هواى پاک ييلاق بر اهميت و جاذبه هرچه بيشتر اين درياچه افزوده است.


درياچه در وسعتى حدود ۱۰۰ هکتار و عمقى از يک تا ۳۰ متر با آب شيرين زيستگاه پرندگان و انواع آب‌زيان به ويژه قزل‌آلا است.

رودخانه چالوس

رودخانه تجن

سد سليمان تنگه بر روى اين رودخانه، نزديک روستاى افراچال و در فاصله ۴۵ کيلومترى جنوب سارى احداث گرديده است. اين سد با ارتفاع ۱۳۸ متر و با طول ۴۲۷ متر داراى چهار دهانه است که براى امر نيروگاه و کشاورزى ساخته شده است. در اين منطقه توسط بخش خصوصى شهرک توريستى مناسبى در دست اجراست. در مجموع سد سليمان تنگه و درياچه زيباى آن از سويى و تلاقى جاده و رودخانه بعد از ريگ چشمه از سوى ديگر فضاهاى دلپذير و چشم‌اندازهاى زيبا و ديدنى براى رهگذران ارمغان دارد.

سجادرود و بابل‌رود

اين دو رود همراه با چند رودخانه ديگر از دامنه‌هاى شمالى رشته‌کوه‌هاى البرز سرچشمه مى‌گيرد و نزديک پل محمد حسن خان در جنوب شهر بابل باهم تلاقى نموده و بدين ترتيب رودخانه بابلسر از اتصال اين دو رود تشکيل شده است. مصب اين رودخانه آرام و در تلاقى با دريا حاشيه دلپذيرى ايجاد کرده است. اسکله‌هاى قايق‌رانى و انواع قايق، محيط تفريحى مناسبى را به ارمغان آورده است. شب‌هاى بابل‌رود با انعکاس نور چراغ‌هاى الوان در رودخانه و چشم‌انداز پل بزرگ معلق فلزى و پل کوچک ديدنى و جذاب است.

آب معدنى اسک

قريهٔ آب اسک در محور هراز و در ۸۰ کيلومترى آمل قرار دارد. آب معدنى گرم و گوگردى اين منطقه براى درمان بيمارى‌هاى پوستى و درد مفاصل بسيار معروف است و هر ساله مسافران زيادى بدين منظور و نيز برخوردارى از هواى مطبوع کوهستان، به اين منطقه سفر مى‌کنند.

آب معدنى لاريجان

در ۶۵ کيلومترى محور هراز (آمل-تهران) در بخش لاريجان، قرار دارد. آب معدنى گوگردى اين روستا با حرارتى در حدود ۶۲ درجه براى درمان بيمارى‌هاى پوستى و دردهاى مفاصل و روماتيسم معروف است.

آب معدنى آملو

آب‌گرم آملو مورد استفاده شربى قرار گرفته و در شمار محصولات صادراتى استان است و براى سوءهاضمه و معالجه امراض پوستى مورد توجه خاص است.

غار دانيال

اين غار در ارتفاعات مشرف به سلمانشهر قرار دارد. در داخل غار آب گوارا و سردى جارى است. مواد آهکى چکيده از سقف منظره‌هاى زيبا و شگفت‌انگيزى پديد آورده است. پهناى غار از ۲ تا ۵ متر در فواصل مختلف متغير و طول آن نامعلوم است.

غار اسک

اين غار نزديک آب اسک و در دره هراز واقع شده است و از ارتفاعات و حواشى رود هراز مى‌گذرد. طول غار در حدود ۳۷۰ متر است و شعب متعدد کوچکى نيز دارد. دهانه غار بسيار بزرگ و بلند است.

چشمه‌هاى آب‌گرم رامسر

چشمه‌هاى متعدد آب‌گرم در جواهرده، کتالم و سادات محله رامسر وجود دارد. اين چشمه‌ها داراى خواص درمانى براى انواع دردهاى استخوانى و مفصلى است. به اين منظور امکانات مناسبى از سوى هتل‌ها، شهردارى و بخش خصوصى با ايجاد استخرهاى شنا و دوش و وان‌هاى متعدد براى استفاده عموم ايجاد شده است.