جنگل‌هاى مازندران از غرب تا شرق حدود يک ميليون هکتار برآورد شده است. درختان آن عموماً از نوع پهن برگ است. بلند بازو، ممرز، آزاد، انجيلي، توسکا، افرا، زبان گنجشک، شاه بلوط و راش در ارتفاعات و در اشکوب‌هاى مختلف روييده است.


در مناطق کوهستانى که بيش از ۲۵۰۰ متر از سطح دريا ارتفاع دارد، به علت سرماى زياد پوشش جنگلى محدود مى‌گردد و به چمنزار و مراتع ييلاقى تبديل مى‌شود.

پارک جنگلى شهيد زارع

اين پارک در حاشيه شرقى شهر سارى و در کنار راه اصلى ساري-گرگان در محدوده جنگل‌هاى طبيعى البرز مرکزى با وسعتى زياد قرار گرفته است. از جمله امکانات رفاهي-تفريحى اين پارک مى‌توان به آلاچيق‌ها، وسايل بازى کودکان، محوطه‌هاى ورزشي، فروشگاه‌هاى متعدد و تأسيسات بهداشتى اشاره کرد که موجب جذب گردشگران و مسافران مى‌شود.

پارک جنگلى ميرزاکوچک خان آمل

اين پارک که در ۲۰ کيلومترى مسير ترانزيتى و توريستى آمل به تهران قرار دارد، در شمار يکى از قديمى‌ترين پارک‌هاى جنگلى مازندران است. اين پارک از امکاناتى مانند آب و برق و سرويس‌هاى بهداشتي، آلاچيق و وسايل بازى کودکان برخوردار است.

پارک جنگلى نور

پارک جنگلى نور در ۵ کيلومترى جاده نور-محمودآباد و در جانب شرقى شهرستان نور با مساحت حدود ۴۰۰ هکتار از اوايل دهه ۵۰ شمسى مورد بهره‌بردارى قرار گرفته است. اين پارک که از نظر وسعت از بزرگ‌ترين پارک‌هاى خاورميانه است، شامل انواع گونه‌هاى جنگلى مانند افرا، ممرز، توسکا، انجيلى و ... است. رستوران مجهز و زيبا، آلاچيق‌هاى متعدد چوبي، پارک‌هاى بازى کودکان، مسجد، سرويس‌هاى بهداشتي، زمين‌هاى ورزشى از جمله امکانات موجود در اين پارک است که آن را به يکى از جاذبه‌هاى گردشگرى مهم ايران بدل کرده است. در ورودى غربى پارک که از جاده اصلى نور-محمودآباد جدا مى‌شود، داراى سردر زيباى سنگى با ويژگى‌هاى معمارى و پوشش چوبى است.