قلعه کنگلو (کنگه‌لو)

قلعه ملک بهمن

اين قلعه از عظيم‌ترين قلاع کوهستانى البرز است که در بخش لاريجان، در بلندى‌هاى مشرف به قريه شاهاندشت واقع در ۷۵ کيلومترى جنوب آمل و جانب شرقى جاده و رود هراز ساخته شده است. بناى اين قلعه بر روى صخره‌اى عظيم، حدود ۲۲۰ متر بالاتر از سطح اراضى دهکده شاهاندشت، احداث شده است.حدود ۲ الى ۳ کيلومترى شمال شرقى قلعه، برجى با پلان دايره‌اى شکل به قطر داخلى ۵/۵ متر و پايه ديوارى با قطر ۵/۸ متر به چشم مى‌خورد که با توجه به نحوه ساخت و نوع مصالح آن هم‌زمان با قلعه بنا شده است.

قلعه پولاد بلده

قلعه پولاد بلده در شمال روستاى بلده شهرستان نور، بر فراز کوه بنا شده است. بارويى بلند و برج‌هايى متعدد، قلعه و ارگ آن را در برگرفته است.


قطر برج‌ها متفاوت است و بلنداى برخى از آنها به هفت تا هشت متر مى‌رسد. آب قلعه از چشمه ملرز با استفاده از تنبوشه‌هاى سفالى تأمين مى‌شد. در فواصل مختلف آب‌انبارهايى نيز تعبيه شده است. مصالح قلعه از سنگ لاشه و ملات ساروج و بام گنبدى اتاق‌ها از خشت است. نماى داخلى قلعه با اندودى از گچ و گل اُخرى روکش و تزيين شده است.


قلعه مارکوه

در جاده اصلى رامسر-تنکابن و در جنوب شرقى شهر کتالم بر فراز کوهى منفرد، بقاياى قلعه باستانى مارکوه، از آثار دوران اسلامى مشاهده مى‌شود.


فضاى اين قلعه بسيار وسيع و مصالح آن از سنگ و گچ است. در اين قلعه بقاياى قسمتى از ديوار غربى به طول ۱۰ متر، ارتفاع ۳ متر و ضخامت ۱۰/۱ متر و ديوار شرقى به طول ۱۶ متر با ارتفاع ۶ متر و ضخامت ۳۰/۲ متر به جاى مانده است.


راهى که به اين قلعه تاريخى منتهى مى‌شود، از ميان مناظر بسيار زيباى طبيعى مى‌گذرد. پلکانى که تا پاى قلعه مى‌رسد نيز اين امکان را در اختيار علاقمندان قرار مى‌دهد که بتوانند از طبيعت چشم‌نواز و اين اثر تاريخى لذت ببرند.


در متون تاريخى از دو قلعه معروف در خاک رويان نام برده مى‌شود يکى قلعه تنکا و ديگرى قلعه ازبلو، که احتمالاً بقاياى قلعه مارکوه همان قلعه ازبلو است.