چشمه‌ها و مراکز آب درمانی

در استان لرستان چشمه‌های زیادی که در مناطق آهکی آن جریان دارد که مهمترین آنها چشمه سیاب، تنگ‌ قلعه، پائین گردنه آستان در کوهدشت دنائی در اشترینان و چشمه آب ارم، آب گرداب دارابی، آب اراز در خرم‌آباد، مکان در الشتر و هفت چشم و دره خونی و امل حساله بیک در بروجرد و چشمه قلقلی در اطراف ازنا می‌باشد.


پیرامون چشمه‌ها بسیار زیبا است و به‌صورت گردشگاهی ارزشمند بهره‌برداری می‌شوند.

سراب‌ها

سراب چنگالی در شهرستان خرم‌آباد، سراب‌کیو شامل دریاچه و جنگل‌های مصنوعی و امکانات تفریحی برای کودکان است. از دیگر سراب‌های استان می‌توان هنام، سرخه، پاپی در الشتر، سراب مطهری در خرم‌آباد و سراب‌های گروکانک، ماهی‌چال، خرسیان و گایکان، سد دره رودآب در الیگودرز و سراب رودک و سراب‌های جانیزه و زرشکه و سینه و زارم و کرتول را در بروجرد نام برد.

دره‌ها

دره خرم‌آباد

این دره در میان کوه‌های آهکی قرار دارد و چشمه‌ها و رودها، جنگل‌ها و چشم‌اندازهای کوهستانی و غارها و آثار زندگی جماعات سده‌های پیش از میلاد در آن دیده می‌شود.

دره سرطرهان

این دره طولانی و وسیع در غرب کوهدشت واقع شده است یک بت سنگی در دره وجود دارد که مربوط به دوره عیلامی‌ها است.

دره میان‌شهر

این دره در جنوب قلعه‌ شاه‌نشین واقع شده و از سنگ‌های بزرگ، گچ و آهک پوشیده شده است. آثاری از بناها و آب‌انبار بزرگ در این دره قرار دارد.

دره تخت‌شاه

تخت‌شاه که به دره کهمان معروف است دارای چشمه‌های پرآب و بزرگ است. در اطراف آن جنگل‌ها و منظره‌های زیبائی وجود دارد. در میان چشمه بقایای تختگاهی وجود دارد که گویا توسط یکی از حکام قاجار ساخته شده است.

دره نگاه

دره نگاه در امتداد دریاچه گهر و رودخانه سفیدآب جریان دره نگاه واقع شده است. این دره از سوی سازمان حفاظت محیط‌زیست به‌عنوان منطقه حفاظت‌شده حیات‌وحش معرفی شده است.

دره شوی

دره شوی در حاشیه شرقی رودخانه سزار در غرب کوه سالن قرار گرفته و یکی از مناطق تاریخی استان به‌شمار می‌رود این دره غار تاریخی زیارتگاه محلی قلعه و دیگر آثار تاریخی را همراه با روستای تاریخی شعری در خود جای داده است.

دره محمل کوه

دره محمل‌کوه در شمال خرم‌آباد واقع شده است که گردشگاهی زیبا و دلنشین است شاهراهی از طریق این تنگه ایجاد شده که به مرکز استان متصل است.

دره شهنشاه

این دره در جنوب خرم‌آباد واقع شده و پوشیده از باغ‌های انگور و انار است. چشم‌اندازی وسیع و پرپیچ و خم‌های رودخانه و دامنه و جلوه‌های زیبای شگفت‌انگیزی در این ناحیه به چشم می‌خورد.

دره پیرچید

این دره در شمال‌غربی و در مجاورت روستای رباط نمکی واقع شده است. مقبره‌ای معروف به پیرجید در این دره واقع شده است.

دره باباعباس

این دره در جنوب‌غربی شهر خرم‌آباد به‌سوی کوهدشت و در میان دو کوه واقع شده است. کوه شمالی این دره سفیدکوه نام دارد.

دره حوض موسی

این دره در نزدیکی شهر خرم‌آباد قرار دارد. کتیبه‌ای در این دره وجود دارد که به عهد سلطنت قاجار مربوط است. این محل در گذشته گردشگاه مردم خرم‌آباد بوده است.

آبشارها

آبشار شوی

آبشار شوی یکی از زیباترین آبشارهای ایرانی است در طولی روستای شوی از روستاهای استان لرستان قرار دارد.

آبشار چکان

آبشار چکان در دره چکان قرار دارد. آبشار منطقه‌ای وسیع با فضائی مطلوب و دل‌انگیز است. و از عجایب و زیبائی‌‌های طبیعت استان لرستان است.

سایر آبشارها

آبشار تاف در جنوب‌شرقی خرم‌آباد، آبشار رافرینه بین خرم‌آباد و ملادی و آبشار آب‌سفید در الیگودرز، آبشار و راک در بخش پاپی خرم‌آباد از دیگر آبشارهای استان لرستان است.

تفرجگاه‌های طبیعی

تفرجگاه محفل کوه در شمال شهرستان خرم‌آباد، تفرجگاه نوژیان در جنوب‌شرقی خرم‌آباد، تفرجگاه گوشه در جنوب خرم‌آباد، تفرجگاه تنگه چشمه که شامل آثار تاریخی است و دژ کهن چشمک از آثار دوره صفویه در آن واقع شده، از تفرجگاه‌های استان لرستان به‌شمار می‌روند.

ارتفاعات و کوه‌ها

رشته‌کوه‌ اشتران کوه در محدوده الیگودرز، بروجرد، غالیه‌کوه از مرتفع‌ترین کوه‌های جنوب‌غربی ایران در الیگودرز، رشته‌کوه تمندر در نواحی بریرود در شهرستان الیگودرز، از جمله ارتفاعات استان لرستان است. رشته‌کوه تمندر از بزرگترین شکارگاه‌های شهرستان الیگودرز است.

مناطق حفاظت‌شده و شکارگاه‌ها

موقعیت طبیعی استان لرستان به‌ویژه ارتفاعات و منابع آبی، پوشش گیاهی و پیرایش و زندگی جانوران وحشی در کوهستان - دشت‌ها مهم‌ترین منبع برای شکار بز، قوچ، آهو، پلنگ و انواع خزندگان است. در مناطق حفاظت‌شده این استان پرندگان از جمله کبک، کبوتر و تیهو وجود دارد و پرندگانی مانند غاز، مرغابی، عقاب که به این استان مهاجرت می‌کنند و مدتی در استان متوقف نموده و تخم‌گذاری می‌نمایند. آب‌های استان محل مناسبی برای زندگی انواع ماهی مانند قزل‌آلا، کپور، زردماهی و رنگین‌‌کمان می‌باشد.