استان کردستان از طبيعتى زيبا برخوردار است و جنگل بخشى از زيبايى‌هاى استان را شکل بخشيده است. جنگل‌هاى استان در اطراف شهرهاى بانه و مريوان واقع شده و بعد از جنگل‌هاى شمال کشور در درجه دوم اهميت قرار دارد. در حال حاضر جنگل‌هاى استان به صورت درختچه و بوته‌هاى پراکنده درآمده است. معروف‌ترين درختان جنگلى اين جنگل‌ها بلوط، مازو يا مازو، گلابي، زبان گنجشک (ون)، گردو، سيب وحشي، پسته وحشى (بنه)، زالزالک، آلبالو جنگلي، بادام تلخ، ازگيل، داغداغان، نارون، افرا و درخت‌هايى مانند گز و بيد وحشى در کنار رودخانه است.به طور کلى مى‌توان نواحى جنگلى استان را چنين تقسيم نمود:


- جنگل‌هاى منطقه مريوان، که وسعت آن ۱۸۵،۰۰۰ هکتار است.


- جنگل‌هاى منطقه بانه، که مساحت آن حدود ۵۰،۰۰۰ هکتار تخمين زده مى‌شود.


- جنگل‌هاى منطقه سقز، که مساحت آن حدود ۷۰۰۰ هکتار است.


- جنگل‌هاى منطقه سنندج که مساحت آن در حدود ۷۸،۰۰۰ هکتار است و بيشتر در غرب کامياران و جنوب سنندج واقع شده‌اند.

پارک جنگلى آبيدر

اين پارک در ضلع غربى شهر سنندج در دامنه کوه آبيدر قرار دارد. آبيدر در فرهنگ منطقه جايگاه خاصى دارد و به دليل پرآب بودن چشمه‌سارها، قنات‌ها و وجود باغ‌هاى متعدد مانند امانيه، اميريه و ... چنين ناميده مى‌شود.


منطقه اورامان

يکى از مناطق زيباى استان کردستان، منطقهٔ اورامان است که در شرق مريوان قرار دارد و داراى کوهستان‌هاى زيبا با پوشش جنگلى است. رودخانه بزرگ سيروان از اين منطقه و درهٔ اورامان عبور مى‌کند و به رودخانه دياله در عراق مى‌پيوندد.يادآورى اين مهم ضرورى است که جنگل‌ها و مناطق بسيارى چون جنگل‌هاى بانه، مريوان و همچنين دره شاهان که در کنار قلعه قم‌چقاي واقع شده است از مراکز مهم طبيعى استان محسوب مى‌شوند.