پارک جنگلى چقاسبز

پارک جنگلى چقاسبز يکى از فضاهاى زيبا و دلنشين ايلام است که شرايط طبيعى مناسبى را جهت گذران اوقات فراغت مردم فراهم آورده است. در مجاورت اين پارک جنگلى که حدود ۴۰۰۰ هکتار وسعت دارد، نمايشگاه‌هاى دائمى و يک شهر بازى با تأسيسات مربوطه احداث شده است. در ميان اين جنگل انبوه که از درختان بلوط، پسته، زالزالک و انواع گونه‌هاى گياهى پوشيده شده است، درختانى همچون کاج، سرو، اقاقيا، ارجن، بادام کوهى و گردو کاشته شده است. اين پارک جنگلى پرندگان کمياب و زيبايى مانند بوتيمار نيز دارد. فضاى اين پارک از شرق و غرب به بزرگراه امام حسين (ع) و فرودگاه و از جنوب به دره دَزْوَنْ کوه چاله سيه و هرقوتگه منتهى مى‌شود.

تفريحگاه جنگلى ششدار

اين تفريحگاه در پنج کيلومترى شهر ايلام و در کنار کوه قلاقيران در مسير جاده ايلام -کرمانشاه واقع شده و از شاخص‌ترين تفريحگاه‌هاى استان محسوب مى‌شود. اين ناحيه تفريحى به خاطر مجاورت با شهر ايلام به يکى ديگر از تفريحگاه‌هاى زيباى طبيعى به نام منجل مورد استفادهٔ وسيع مردم و دوستداران طبيعت به ويژه در ايام فصول بهار و پاييز قرار مى‌گيرد. در حدفاصل بين اين تفريحگاه و ناحيه منجل، چشمه‌سارها و باغات زيباى سلطان‌آباد قرار گرفته است.

گردشگاه ييلاقى خوران ايوان

اين گردشگاه که چشمه آبى زلال و درختانى کهنسال و قديمى دارد، هر سال پذيراى هزان نفر دانش‌آموز در فصل تابستان است. اين گردشگاه با امکانات تفريحى و گردشگرى جالب توجه يکى از زيباترين و بهترين گردشگاه‌هاى استان ايلام است که در فاصله ۱۰ کيلومترى شهرستان ايوان قرار دارد.