اين آثار شامل چشمه‌هاى آب گرم، چشمه‌هاى قير و غار خفاش است که در ۳ کيلومترى شمال شرقى دهلران در مساحتى معادل ۱۴۰۰ هکتار واقع شده‌اند.

چشمه‌ها

چشمه‌هاى آب گرم

اين چشمه‌ها به صورت چشمه‌هاى بزرگ و کوچک از اعماق زمين مى‌جوشند و با دماى حدود ۵۰ درجه سانتيگراد و دبى حدود ۳۰۰ ليتر در ثانيه به سطح زمين جارى مى‌شوند. از عناصر شاخص آب‌هاى گرم منطقه وجود گوگرد با بوى تند است.

چشمه‌هاى قير

اين پديده شامل سه چشمه اصلى بوده که آب گرم همراه با قير در آنها جارى است و پس از بهم آميختن به صورت حوضچه طبيعى سياهرنگى با دبى ۴-۲ ليتر در ثانيه متجلى شده و از طريق يک راه خروجى از حوضچه جدا شده و آب گوگرددار با قير در آن جريان مى‌يابد.

غارها

غار خفاش

اين غار در دامنه ارتفاعات سياه‌کوه در شمال شرقى دهلران قرار گرفته است. طول آن حدود ۱۵۵ متر که جمعيتى از خفاش‌هاى حشره‌خوار به تعداد ۲۰ هزار در آن زندگى مى‌کنند.


غار زينه‌گان

غار شگفت‌انگيز زينه‌گان در پنج کيلومترى جنوب شرقى صالح‌آباد و در فاصله ۵۲ کيلومترى شهر ايلام قرار دارد. اين غار روباز بيش از يک کيلومتر طول دارد، داراى آب فراوان، دهليزهاى آبگير، قنديل‌هاى متعدد و آبچک‌هاى طبيعى و بسيار جالب است. هواى داخل غار بسيار سرد و مطبوع است. در حالى که منطقه صالح‌آباد در تابستان حدود بيش از ۴۰ درجه گرما دارد اختلاف هواى بيرون غار با درون آن تقريباً ۵۰ درجه است و به همين دليل آن را غار بهشت مى‌نامند. سرخس‌ها، جلبک‌ها، گل‌ها و گياهان خودروى داخل غار، رنگ‌‌سنگ‌ها، پيچ و خم داخل غار، لب‌هاى بهم دوخته قسمت‌هايى از سقف غار همه و همه حکايت از شگفتى‌هاى طبيعت دارد. اين غار يکى از جاذبه‌هاى مهم گردشگرى استان ايلام است.

غار طلسم ايوان

اين غار در ضلع شرقى دهستان سراب در ارتفاعات دَروَن درِيژْ و در بالاى کوه قرار دارد. اين غار توسط هيئت کوهنوردى استان ايلام در سال ۱۳۶۹ به طور کامل شناسايى گرديد. به علت شرايط خاص منطقه، کوهستانى بودن آن و نيز با توجه به وجود لاشه‌هاى متعدد حيوانات داخل غار، اين محل زيستگاه مناسبى جهت حيوانات درنده است. علاوه بر آن تعداد زيادى خفاش نيز در اين غار زندگى مى‌کنند. مشخصات غار طلسم ايوان بدين شرح است:


طول غار از ورودى تا انتهاى آن ۳۰۰ متر است که ۱۰۰ متر اول آن به صورت فضاى باز است. در سقف غار استالاگتيت نيز وجود دارد. در عمق ۱۰۰ مترى غار يک سه راهى به چشم مى‌خورد که يکى از دهليزهاى آن ۲۰ متر عمق دارد و دهليز ديگر آن نيز از فاصله ده مترى تنگ‌تر شده و صعب‌العبور مى‌شود. پس از گذشتن از اين راه تا عمق ۲۰۰ متري، غار به صورت نيم‌دايره امتداد دارد.


از ۲۶۰ مترى به بعد، عمق داخل مجرا باريک مى‌شود. در اين قسمت، داخل غار اندکى ريزش کرده است. با وجود عمق غار تا انتهاى آن ۳۰۰ متر طول دارد. جنس سنگ غار، آهکى و قسمتى از کف آن خاکى و قسمت‌هاى ديگرى از آن نيز سنگى است.