عمارت کلاه فرنگى

اين عمارت که در ميان پارک‌ شهر رشت (باغ محتشم) جاى گرفته، از بناهاى زيباى شهر رشت به شمار مى‌آيد. رودخانه گوهررود با انحناى خاصى از جنوب ساختمان و باغ عبور کرده و زيبايى محيط اطراف بنا را دوچندان مى‌سازد.باغ محتشم و عمارت کلاه‌فرنگى در زمان ”محمد صادق خان اکبر سردار محتشم“ ملقب به ”سردار معتمد“ ساخته شد.


اين بنا از بيرون سه طبقه به نظر مى‌آيد، در حالى که از داخل داراى چهار طبقه است. در اطراف ساختمان، اول و دوم ۱۸ ستون چوبى کار گذارده شده که بام و بالکن طبقه دوم را بر روى خود استوار مى‌دارند. طبقات اول و دوم هر يک داراى دو اتاق است.


اين اتاق‌ها هر يک به وسيلهٔ پنجره‌هايى نورگيرى داخلى و تهويه مناسب هوا را در فصل گرم سال ممکن مى‌سازند.


عمارت کلاه‌فرنگى يک بناى چند ضلعى است. همين مسئله ظاهر زيبايى به ساختمان مى‌بخشد و از يک نواختى نماى بيرون آن جلوگيرى مى‌کند. بلندترين اتاق اين عمارت هشت‌گوش و از هر سو داراى پنجره‌هايى است که رو به باغ باز مى‌شود.


مصالح به کار رفته در اين بنا آجر، چوب و گچ است. از سفال‌هاى خمره‌اى قرمز رنگ نيز براى پوشش بام استفاده شده است. عمارت کلاه‌فرنگى مدت‌ها محل سکونت حاکمان و فرمانداران شهر رشت بود و بارها به دست تعمير و مرمت سپرده شد. در سال ۱۳۷۴ اين عمارت به مديريت ميراث فرهنگى گيلان واگذار گرديد و امروزه از آن به عنوان مرکز آموزشى هنرهاى سنتى استفاده مى‌شود.

بناى شهردارى انزلى

اين بنا در پارک انزلى، ابتداى خيابان مطهرى قرار دارد و در زمان شهردارى محمد على روشن در سال ۱۳۱۰ ش ساخته شده است. بنا داراى يک سالن بزرگ فوقانى و يک سالن انتظار در پايين بود. اين بنا با ۱۱۷۸ متر مربع مساحت، ابتدا در اختيار سينما- تئاتر شهردارى بود و امروزه در اختيار شهردارى انزلى است.

عمارت صدرى (کاخ سردارى)

اين عمارت توسط ”ميرزا حسين خان صدر اعظم“ در زمان اولين مسافرت ناصرالدين شاه به اروپا در انزلى ساخته شد. طول اين عمارت ۲۰/۲۹ متر و عرض آن ۵۰/۲۴ متر و در دو طبقه به مساحت ۱۴۳۵ متر مربع است. مساحت طبقه اول ۷۱۷ متر مربع ساخته شده است. در دورهٔ پهلوى ظاهر بنا تغيير يافت و از مصالح جديد استفاده شد. اين بنا مدتى در اختيار کنسول روسيه قرار داشت.

عمارت معتمدى

اين عمارت در سال ۱۲۳۵ هـ.ق توسط ”ميرزا عبدالوهاب خان معتمدالدوله“ در شهر انزلى ساخته شد و زمان در آن حاکم گيلان ساکن بود. در حال حاضر نيروى انتظامى انزلى در اين عمارت مستقر است.