چاه مرتاض على

بالاى کوه هفت‌تن در سلسله جبال چهل مقام، در شمال شهر شيراز و در شرق گنبد عضد (گهواره ديد)، چاهى به ژرفاى سه متر با دو آب‌انبار و ساختمانى شاميل چند اتاق وجود دارد که محل رياضت و عبادت صوفيه و عرفا بود.

پارک قلعه بندر

بر فراز کوه قلعه بندر در محله سعدي، پارک جنگلى به مساحت ۱۰ هکتار وجود دارد که از آنجا منظره زيباى شيراز ديده مى‌شود.

چشمه جوشک

اين چشمه در محدودهٔ شمال غربى شيراز، در کنار روستاى قصر قمشه قرار دارد. اين چشمه بزرگ، سرچشمه رودخانه اعظم است که باغ‌هاى تمام روستاهاى مسير خود مانند قصر قمشه، منصورآباد و قصر دشت و ... را آبيارى مى‌کند. مظهر چشمه جوشک و کناره‌هاى رودخانه گردشگاه مفرّحى است.

منطقه بمو

منطقه بَمو در برابر کوه بمو، در ۱۹ کيلومترى شيراز و درست مقابل تنگه الله‌اکبر، در جاده شيراز-آباده واقع است. منطقه بمو داراى گونه‌هاى نادر جانوران به ويژه آهو و گونه‌هاى مختلف گياهى است. اين منطقه حفاظت شده چشم‌انداز زيبايى دارد. در اين پارک چشمه بيدي، چشمه صادقي، چشمه فيلي، چشمه گردو و چشمه چنار با آب صاف و گوارا در دره‌هاى زيبا جريان دارند. دو قنات رکن‌آباد و آب زنگى در همين منطقه وجود دارند.

روستاى قلات

در جاده شيراز-سپيدان، روستاى ييلاقى قلات با خانه‌ها، باغ‌ها و چشمه‌هاى زيبا در دامنه کوه واقع است.

پيربناب

پيربناب که در زبان محاوره پيربنو ناميده مى‌شود، چشمه بسيار بزرگى در ۱۵ کيلومترى جنوب شيراز است. در اطراف اين چشمه محيط باصفايى با درختان چنار وجود دارد که دشت برابر خود را سيراب مى‌کند. آرامگاه مخروبه‌اى نيز در کنار چشمه وجود دارد که معروف به شيخ اقطع است.

سبزپوشان

در فاصله چهار کيلومترى پيربناب، کوه سبزپوشان قرار دارد. غارى زيبا در اين کوه وجود دارد که بقعه متبرکه يکى از امامزادگان را در دل خود جاى داده است.

آبشار کوهمره سرخى

در جاده شيراز-کازرون، به فاصله ۵۰ کيلومتر، جاده کوهمره سرخى جدا مى‌شود. با گذر از چند روستا، منطقه‌اى پديدار مى‌شود که داراى آبشارهاى کوچک متعدد و جنگل طبيعى کم‌درختى است.

درياچه مهارلو

اطراف درياچه مهارلو به ويژه در منطقه اطراف دو برم مشهور آن و نيز روستاى آب‌چنار، نقاط بسيار زيبا و ديدنى پديد آمده که مردم بسيارى را به خود جلب مى‌کند. آب‌معدنى درياچه در روستاى مهارلو، براى بيمارى‌هاى پوستى مفيد است.

آب رکن‌آباد

در ۱۲ کيلومترى شمال شيراز، سرچشمه اين آب قرار دارد که در سال ۳۳۸ هـ.ق توسط رکن‌الدوله ديلمى احداث شد. آب رکن‌آباد ضمن آبيارى روستاى اکبرآباد، از دروازه قرآن وارد شيراز مى‌شد و محلات متعدد از جمله هفت‌تنان، چهل‌تنان و حافظيه را مشروب مى‌کرد.

برم‌دلک

تالاب زيبايى در ۴ کيلومترى روستاى برم‌دلک است.


درياچه دشت ارژن

درياچه‌اى است با آب شيرين و با فضاى سبز. روستاى دشت ارژن و چشمه سلمان در ۵۶ کيلومترى جاده شيراز-کازرون قرار دارد. اين درياچه زيستگاه پرندگان مهاجر است.

تفرجگاه ميان‌کتل

در فاصلهٔ ۲۰ کيلومترى درياچه دشت ارژن، با چشم‌اندازى زيبا، محل نگه‌دارى گونه‌هاى ناياب گوزن زرد است.

اطراف رودخانه قره آغاج

به ويژه اطراف بندبهمن نزديک شهر کوار در ۴۵ کيلومترى شيراز زيبا و خرم است. چشمه خارگان نيز در مجاور اين رودخانه با جنگل بلوط زيبا است.


علاوه بر اين نقاط، در شهرستان شيراز چشمه‌هاى فيل، رچي، سليماني، خارگان و تفرجگاه چاه‌محکى و دشت خضر، ديدنى است.