طبق آخرین آمار منتشر شده نظامیان فعال تونس که در سه نیروی زمینی، دریائی و هوائی مشغول به‌کار هستند سی و پنج هزار نفر می‌باشند که بیست و شش هزار و چهار صدنفر آنها وظیفه و بقیه استخدام دائم هستند. با این توضیح که مدت خدمت وظیفه در ارتش تونس دوازده ماه و به‌صورت انتخابی است یعنی جنبهٔ اجباری ندارد.

نیروی زمینی

در نیروی زمینی تونس بیست و هفت هزار نفر نظامی مشغول به خدمت می‌باشند که از این تعداد بیست و پنج هزار نفر سرباز وظیفه هستند. این نیرو متشکل از واحدهای زیر است:


- دو تیپ مکانیزه؛ هر تیپ متشکل از یک گردان زرهی و دو گردان پیاده نظام؛

- یک تیپ صحرائی؛

- یک تیپ چترباز؛

- یک هنگ زرهی؛

- یک هنگ ضدتانک؛

- یک هنگ توپخانه صحرائی؛

- یک تیپ دفاع ضدهوائی (متشکل از دو هنگ)؛

- یک هنگ مهندسی؛


در واحدهای زرهی نیروی زمینی تونس هشتاد و چهار ارابه تانک سنگین به‌کار گرفته می‌شود که پنجاه و چهار ارابه از آنها از نوع ام شصت آ - سه و سی ارابهٔ دیگر از نوع ام شصت آ یک می‌باشد.

نیروی دریائی

نیروی دریائی تونس دارای چهار هزار و پانصد نفر نظامی می‌باشد که از این تعداد هفتصد نفر آنها سرباز وظیفه هستند. پایگاه‌های این نیرو در بنادر بنزرت، سفاکس و قلییه مستقر می‌باشد. این نیرو یک فروند رزمناو و از نوع اینخا (inkha) مجهز به دو اژدرافکن، بیست فروند ناوچه برای گشت ساحلی، شش فروند موشک‌انداز که سه فروند آن از نوع گالیت و مجهز به موشک اگزوسه و سه فروند دیگر از نوع مدرن‌تر مجهز به موشک‌های سطح به سطح، چهارده فروند قایق گشت و چهارده فروند کشتی برای استفاده در نزدیکی ساحل که دو عدد از نوع قفعه و دو عدد از نوع تزرقه و ده فروند قایق گشت ساحلی دارد که کمتر از صد تن وزن آنها است.

نیروی هوائی

در نیروی هوائی تونس سه هزار و پانصد نظامی خدمت می‌کنند که هفتصدهزار نفر از آنها سرباز وظیفه می‌باشد. این نیرو روی هم‌رفته دارای ۵۳ فروند هواپیمای جنگی و ۱۸ فروند هلی‌کوپتر توپ‌دار می‌باشد.


هواپیماهای جنگی عبارتند از: ۱۵ فروند اف ۵ و ۱۵ فروند اف ۱۵ برای حمله علیه هدف‌های زمینی. همچنین، دارای یک اسکادران هواپیمای شکاری می‌باشد که هفت فروند هواپیمای شکاری از نوع ام ب-۳۲۶ کا و چهار فروند ام ب ۳۲۶،ل تشکیل‌دهندهٔ این اسکادران هستند.

نیروهای شبه نظامی

نیروهای دفاعی غیر نظامی تونس در دو واحد تحت عنوان تیپ بسیج عمومی و گارد ملی سازماندهی شده‌اند.


- تیپ بسیج ملی:

از این میان تیپ بسیج عمومی متشکل از سه گردان تحت نظر وزارت کشور تشکیل شده و دارای ۳۵۰۰ نفر عضو آموزش دیده می‌باشد. این تیپ همچنین مجهز به نفربرهای رزمی است.


- گارد ملی:

تونس دارای ۱۰ هزار نفر نیروی آموزش دیده است که دارای یک گشت ساحلی با ۱۳ قایق سبک نیز می‌باشد.

وضعیت نیروهای نظامی تونس بعد از عملیات طوفان صحرا

مجموع نیروهای مسلح تونس بالغ بر ۳۵ هزار نفر است. این تعداد، در نیروی زمینی (۲۷،۰۰۰) و در نیروی هوائی (۳۵۰۰) و در نیروی دریائی (۴۵۰۰) تقسیم و توزیع شده‌اند. تجهیزات نیروی زمینی این کشور شامل ۱۴۰ تانک از نوع M-60 و کوارسییر و در حدود ۳۵۰ ارابهٔ جنگی و نفربر زرهی و ۱۵۰ قبضه توپ عملیاتی و همچنین توپ و موشکی‌های ضدهوائی می‌باشد.


نیروی هوائی تونس دارای ۱۵ جنگنده از نوع F-5 تایگر و ۱۲ فروند هواپیمای آموزشی و جنگی از نوع ۳۲۶ و ۳۰ هواپیمای آموزشی و ۲ فروند هواپیمای حمل و نقل و حدود ۵۵ فروند هلی‌کوپتر (۱۸فروند از آنها جنگی و مسلح‌ هستند)، است. نیروی دریائی در یک ناو جنگی و ۶ قایق جنگی و ۱۴ قایق گشت و گارد ساحلی خلاصه می‌شود.