وزارت صنايع (Ministry of Industry)

اين وزارتخانه به دو بخش تقسيم گرديد، هر يک از آنها دربرگيرنده چند مرکز و اتحاديه مى‌باشند.

بخش يک

۱. (مرکز طرح و توسعه صنايع) که عهده‌دار طراحى برنامه‌هاى تکنولوژى و توليد مواد اوليه و طرح‌هاى اقتصادي، همچنين تربيت مديران و کارشناسان صنايع به‌عهده اين بخش مى‌باشد.


۲. (اتحاديه صنايع نساجي) که مسئوليت تبديل الياف کنف، کتان، پنبه و پشم به نخ نيز تهيه نخ‌هاى نايلونى جهت بافت انواع پارچه‌هاى مورد نياز جهت داخل و صدور آنها به خارج از کشور مى‌باشد.


۳. (اتحاديه صنايع غذائى و خوار و بار) که کليه امور مربوط به کاشت، برداشت و داشت دانه‌هاى روغني، برگ تنباکو، برگ چاى (سياه و سبز)، دانه قهوه، همچنين تهيه انواع کمپوت کنسرو و آب ميوه و کنسانتره جهت صادرات و مصرف داخلى را به‌عهده دارد.


۴. (اتحاديه صنايع داروئي) که مسئول تهيه و صدور انواع مواد خام اوليه داروئى و شيميائى و شناسائى و پرورش انواع گياهان داروئى و صدور آنها مى‌باشد.


۵. (اتحاديه سراميک) امور مربوط به تهيه انواع کاشى و سراميک سيمان و غيره را جهت مصرف داخلى و صادرات به‌عهده دارد.


۶. (اتحاديه صنايع عمومي) General Industries Corporation اين اتحاديه مسئول تهيه و توزيع انواع مواد خام اوليه، ماشين‌آلات کارخانه‌اى انواع چرم، ورني، جير و صنايع کائوچوئي، پلاستيک،انواع مرکب و جوهر و ديگر لوازم ضرورى جهت مصرف داخلى و صادرات به خارج مى‌باشد.


۷. (اتحاديه صنايع فلزي) توليدکننده و صادرکننده انواع صنايع فلزى استيل و آلومينيم، لوازم بيمارستان، لوازم حرارتى و برودتي، انواع موتورهاى ماشين و غيره مى‌باشد.

بخش دو

۱. سازمان تحقيقات و مطالعات مرکزى "Central Research" "Organization" اين سازمان کليه امور مربوط به بررسى و تحقيقات درباره علوم و تکنولوژي، صنايع شيميائى و داروئي، انواع پوليمرها، کاغذ و خمير کاغذ، سراميک، فلزشناسي، انرژى اتمي، وسايل بادي، فيزيک، مهندسى و صنايع غذائي، علوم آزمايشگاهى و علوم استانداردهاى بين‌المللي، ديگر تحقيقات لازم در امور تجارت و بازرگانى جهانى را انجام مى‌دهد.


۲. (اتحاديه خدمات تکنولوژي) که امور مربوط به خدمات کامپيوترى و سرويس. نصب و تعميرات بعد از فروش را به‌عهده دارد.


۳. (اتحاديه صنايع سنگين) اين اتحاديه سازنده ماشين‌هاى کشاورزى و صنايع الکتريکى و الکترونيکى و غيره... مى‌باشد.


۴. (اتحاديه صنايع کاغذى و شيميائي) توليدکننده، انواع کاغذ و خمير کاغذ، رنگ‌هاى صنعتي، رزين‌ها، واکس‌ها، انواع باطرى‌ها و گازهاى اکسيژن، نيتروژن، استيلن و انواع گوگرد و غيره مى‌باشد.


۵. اتحاديه صنايع پتروشيمى (شيمى نفت) مسئوليت کليه امور مربوط به بازاريابى و فروش نفت خام و نفت تصفيه شده و کودهاى شيميائى فسفاته و نيتروژنه و انواع مواد پالايش شده نفتى را عهده‌دار مى‌باشد.


۶. اتحاديه توليد فرآورده‌هاى نفتي) اين اتحاديه مسئول فروش کليه توليدات پالايشگاهى و گاز طبيعى و انواع مواد اوليه کارخانه‌ها مى‌باشد.


۷. اتحاديه مواد نفتى برمه. "Burma Oil Corporation"


۸. اتحاديه نيروهاى الکتريسيته. "Electric Power Corporation" که هر يک امور مربوط به اين توليدات را چه در امر فروش و توليد و توزيع در داخل و در سطح جهانى به عهده دارند.