آفتاب

میخواهید به استانبول سفر کنید؟استانبول مرکز اقتصادی، مالی و فرهنگی کشور ترکیه است. هم‌چنین استانبول با جمعیتی بیش از 15 میلیون نفر، بزرگترین شهر این کشور و یکی از بزرگترین شهرهای اروپا و جهان است.

استانبول در یک نگاه
استانبول مرکز اقتصادی، مالی و فرهنگی کشور ترکیه است. هم‌چنین استانبول با جمعیتی بیش از 15 میلیون نفر، بزرگترین شهر این کشور و یکی از بزرگترین شهرهای اروپا و جهان است. به همین دلیل خیلی از مردم به اشتباه فکر میکنند استانبول پایتخت کشور ترکیه است، اما اینطور نیست آنکارا پایتخت این کشور است. سفر به این کشور با تور استانبول یکی از خاطره انگیزترین سفرهای شما در طول زندگی خواهد بود.


چیزی که استانبول را از نظر جغرافیایی جالب می‌کند این است که این شهر از معدود شهرهایی است که در دو قاره قرار دارد. نیمه غربی شهر در اروپا و نیمه شرقی آن در آسیا قرار گرفته است. طرف آسیایی به طور عمده مسکونی است، بنابراین بیشتر جاذبه‌های مهم شهری بین دو بخش در طرف اروپایی قرار گرفته‌اند ــ سلطان احمد و بی‌اوغلو. توریست‌هایی که برای اولین دفعه با تور استانبول به این شهر سفر می‌کنند، بیشتر زمان خود را در این دو بخش می‌گذرانند.

استانبول شهری با تاریخ و فرهنگ بسیار است، بنابراین دیدنی‌های بسیار زیادی دارد و کارهای متفاوتی می‌توان انجام داد. از کلیساهای بیزانس که با موزائیک‌ها و و نقاشی‌های دیواری تزئین شده گرفته تا مساجد باشکوه که با مناره‌های بسیار مرتفع تزئین شده‌اند، استانبول شهری است که شما را از هر نظر مجذوب خود خواهد کرد. از لیدر بخواهید که در طول تور استانبول شما را به جاهایی ببرد که زیاد معروف نیستند و تا بحال نشنیده اید.


بهترین زمان برای بازدید از استانبول

بهار (مارس، مه)، پاییز (سپتامبر، نوامبر) بهترین زمان برای تور استانبول است. ازدحام و شلوغی کم‌تر است و هوا در این دو فصل متعادل است، اگرچه در پاییز شاهد باران بیشتری خواهید بود. ما در اوایل نوامبر به استانبول سفر کردیم و هوا تقریبا عالی بود. با یک تی‌شرت که روی آن یک ژاکت خنک پوشیده بودم راحت می‌گشتم. چند روز هوا ابری بود ولی باران نبارید.

طرفداران گل‌های لاله

گل‌های لاله‌ای که اصالتا از ترکیه هستند و نه از هلند ، خوشحال می‌شوند اگر بدانند جشنواره بین‌المللی گل‌های لاله در ماه آوریل با میلیون‌ها لاله در سطح شهر برگزار می‌شود.

مارس و مه:

بهترین زمان برای بازدید از استانبول این ماه‌ها است. هوا تقریبا معتدل و خشک و شهر لبریز از رنگ‌ها است. دفعه بعد حتما در ماه آوریل با تور استانبول سفر کنید تا در جشنواره بین‌المللی گل‌های لاله نیز شرکت کنید. این ماه ها در فصل بهار قرار دارند.

ژانویه و آگوست:

جدا از این که این دو ماه شلوغ‌ترین زمان هستند، هوا نیز بسیار گرم و مرطوب است ــ تا 28 درجه سانتیگراد / 84 درجه فارنهایت. صف‌ها بسیار طولانی و قیمت‌ها سرسام‌آور هستند.

سپتامبر و نوامبر:

پاییز هم مانند بهار زمان خوبی برای سفر با تور استانبول است. هوا مشابه است اگرچه همان‌طور که قبلا هم گفته شد، پاییز بیشتر باران می‌بارد. در حالی که جشنواره گل‌های لاله در فصل بهار است، فصل بهار نیز جشنواره‌های مخصوص خود را دارد، مانند جشنواره آکبانک جاز و جشنواره تئاتر استانبول که هر دو در ماه نوامبر برگزار می‌شوند.

دسامبر و فوریه:

از دسامبر تا فوریه مرطوب‌ترین و سردترین زمان سال است، بنابراین حتما لباس مناسب بپوشید. با افت دما تا 3 درجه سانتیگراد و 37 درجه فارنهایت ممکن است برف یا باران ببارد.


در استانبول کجا اقامت کنیم؟

بر اساس آن‌چه از سفر خود آموخته‌ایم، دو مکان ایده‌آل برای اقامت در استانبول برای توریست‌هایی که اولین بار به این کشور از طریق تور استانبول سفر می‌کنند، وجود دارد: سلطان احمد و بی‌اوغلو.

سلطان احمد

منطقه سلطان احمد جایی است که بیشتر جاذبه‌های مهم گردشگری در آن واقع شده است. اگر برای بازدید از جاهای دیدنی استانبول به آن سفر می‌کنید، جایی برای اقامت بهتر از سلطان احمد وجود ندارد.

وقتی از استانبول بازدید کردیم، در یک بوتیک هتل عالی به نام خانه آنتیک که خیلی از مسجد آبی دور نیست، اقامت داشتیم. متاسفانه به نظر می‌رسد که بعد از آخرین سفر ما تغییر کرده و اکنون به عنوان هتل داس هرمانوس شناخته می‌شود. موقعیت آن ایده‌آل است (حدود 10 تا 15 دقیقه تا همه جاذبه‌های تاریخی مانند هاگیا سوفیا و باسیلکا سیسترن پیاده راه است) به جز این هتل نمی‌توانم هتل دیگری را معرفی و ضمانت کنم.


بی‌اوغلو

اگر به مناطق معاصر استانبول علاقه دارید و هم‌چنان می‌خواهید به راحتی به منطقه سلطان احمد دسترسی داشته باشید، ممکن است بی اوغلو در حوالی میدان تقسیم بهترین انتخاب باشد. این خانه در خیابان محبوب خرید (خیابان استقلال) و هم‌چنین اطراف تعداد زیادی از بارها و کلوپ‌های مد روز واقع شده است. وجود قایق‌ها و واگن‌های برقی از این منطقه تا سلطان احمد، آن را برای توریست‌هایی که اولین بار به این کشور بوسیله تور استانبول سفر می‌کنند، ایده‌آل می‌سازد. احتمالا در سفر بعدی به استانبول در اینجا اقامت خواهیم کرد.


راهنمای غذاهای ترکی

غذاهای ترکی به دلیل تنوع بالا، تاریخچه طولانی و میراثی که توسط مطبخ دربار به جا مانده، شهرت زیادی دارد. هر منطقه‌ای که از آن دیدن کردیم، غذای خوشمزه مخصوص خود را داشت. غذاهای ترکی جالب هستند. رنگارنگ و متفاوت هستند و مانند چشم‌اندازهای متنوع کشور، تنوع زیادی دارند. فقط با امتحان یک وعده‌غذایی را در چیا سفراسی، منظورم را متوجه خواهید شد.

ما تمام تحقیقات غذایی خودمان را انجام دادیم اما در عین حال، دوست داشتم که درون تور استانبول به یک تور غذایی نیز بروم. من فکر می‌کنم با کمک مردمان محلی اطلاعات کامل‌تری از غذاهای ترکی به دست می‌آورید. حاشیه آشپرخانه‌ها می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند.

منبع: جاذبه هاوبگردی