آفتاب

35 نکته جالب از هواپیماها و پروازهای خارجی و داخلیبا توجه به تکنولوژی امروزه، شرکت های هواپیمایی مقدار زیادی پول را ذخیره کرده اند. برای مثال، فقط با جایگزین کردن دستورالعمل های پرواز داخلی یا پرواز خارجی با تبلت ها و تلویزیون های کوچک، بیش از یک میلیون دلار در سال صرفه جویی می کنند.

1. جعبه سیاه در واقع نارنجی و قابل تخریب است. با این حال، مقاومت بسیار بالایی در طول سانحه های هواپیمایی از خود نشان می دهد.
2. گران ترین هواپیما در این لحظه یکی از نسخه های ایرباس A380-800 و که برای ساخت آن هزینه 450 میلیون دلاری شده است.
3. وزن رنگ در هواپیماهایی مثل 747 و A320 در حدود 180 تا 200 کیلوگرم است.
4. آخرین هواپیماها دارای حدود 3 میلیون خط کد برنامه نویسی هستند.
5. هزینه شیشه جلو در 747 یا A320 با قاب آن در حدود قیمت 2 تا فیات 500 است.
6. هواپیماهای کنکورد بیشتر توسط فضانوردان به پرواز درآمده است تا خلبانان.
7. جیوه به شدت ممنوع است. چرا که به آلومینیوم بسیار آسیب می زند، و این مواد در هواپیما بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.
8. توالت در هواپیما هیچ آبی ندارد، با توجه به اصل خلاء و در سرعت 200 کیلومتر بر ساعت کار می کند ...
9. با توجه به تکنولوژی امروزه، شرکت های هواپیمایی مقدار زیادی پول را ذخیره کرده اند. برای مثال، فقط با جایگزین کردن دستورالعمل های پرواز داخلی یا پرواز خارجی با تبلت ها و تلویزیون های کوچک، بیش از یک میلیون دلار در سال صرفه جویی می کنند.
10. اولین کشور با بیشترین سقوط هواپیما آمریکا است. دومین کشور روسیه است و سومین کشور برزیل است.
11. اکثر خلبانان حقوق ماهانه یا ثابتی ندارند، بلکه به تعداد ساعت هایی که در هواپیما صرف می کنند، حقوق می گیرند.
12. Lufthansa سالانه بیشترین تعداد حیوانات را ترانسفر می کند.
13. کارشناسان و جراحان می گویند که امنیت بیشتر برای افرادی که در جهت مخالف می نشینند، با داشتن یک کمربند بر روی قفسه سینه اشان بیشتر خواهد بود، درست مانند ماشین. اما واضحه که راحتی از امنیت بسیار مهمتر می باشد، چون این ایده ها عملی نمی شوند.
14. امکان پیشگویی کردن درباره تغییرات آب و هوایی در هوا وجود ندارد. رادار تغییرات فشار و چگالی هوا در فضا را تشخیص نمی دهد.
15. تقریبا تمام آسیب هایی که در هواپیما اتفاق می افتد مربوط به آشفتگی جوی هوا است.
16. دانشمندان می گویند که تغییرات آب و هوایی باعث افزایش آشفتگی جوی هوا تا 50% می شود.
17. نتایج آزمون نشان می دهد که اگر هواپیما آتش بگیرد، شما فقط 90 ثانیه برای خروج از هواپیما وقت دارید تا قبل از اینکه کل بدنه هواپیما تبدیل به یک اجاق شود. آنها همچنین می گویند که در آن زمان تنها کسانی که در اولین 5 تا 6 ردیف ابتدایی در کنار درب قرار می گیرند، می توانند تخلیه شوند.
18. یک خلبان براحتی می تواند با کم کردن فشار داخل کابین، باعث بیهوشی و گیجی همه مسافران بشود. تنها راهی هم که میتواند این وضعیت را نرمال کند، تغییر ناگهانی در ارتفاع می باشد تا فشار در کابین تنظیم شود.
19. از تمام راه های سفر و حمل و نقل، تنها سوار آسانسور شدن ایمن تر از پرواز خارجی یا پرواز داخلی با هواپیما است. از لحاظ آماری!
20. 747 یا A320 می تواند تا 160،000 لیتر سوخت حمل کند. با این حال، به دلایل اقتصادی، هواپیما تقریبا هرگز با مخازن کامل پرواز نمی کند. سوختگیری پس از فرود در طول توقف معمول یا فنی انجام می شود.
21. مخازن هواپیما در بال و بخش مرکزی «شکم» بدنه واقع شده است. این مخازن انقدر بزرگ هستند که یک نفر آدم سینه خیز می تواند در آن بخزد.
22. A380 تنها هواپیمایی است که، عرض آن (80 متر) بزرگتر از طول آن (72.7 متر) است.
23. صداهایی که بعد از تیک-آف مسافران می شوند چیزی جز جمع شدن چرخ های هواپیما و بسته شدن درها نیست. بعد از آن تنها صداهای دیگری که ما در هواپیما می شنویم صدای pre-wing و فلاپ ها که روی بال اصلی هواپیما قرار دارند، می باشد. صرف نظر از تمام این موارد، هواپیما از لحاظ آیرودینامیک، «Clean» می باشد.
24. هر صندلی در کلاس اکونومی حدود 10،000 دلار هزینه دارد. این در مقایسه با صندلی های فرست کلاس که حدود 250،000 هزینه دارند، چیزی نیست. مطمئنا این یک صندلی معمولی نیست، زیرا آنها باید در برابر نیروی G تا 16 و به بالا مقاومت کنند و از طرف دیگر باید به همان اندازه سبک باشند.
25. چراغ هایی که در لبه بال یک هواپیما در ایرباس قرار دارد یک بار و در بوئینگ دو بار در یک فاصله زمانی چشمک می زند.
27. خطوط هوایی دلتا دارای بزرگترین ناوگان هوایی در جهان است، در حالی که امارات دارای بزرگترین ناوگان لوکس، ایرباس های A380 و Boeing 777 در دنیا می باشد.
61. 74% دعواهای داخل هواپیما به خاطر عقب بردن صندلی ها است.
28. Autopilot یا خلبان اتوماتیک در اصل برای ایجاد پرواز داخلی و پرواز خارجی ارزان تر برای صرفه جویی در سوخت هواپیما ایجاد شدند.
29. هواپیما از تقریبا همان تکنولوژی تصفیه هوا در اتاق های عمل استفاده می کند. برای این است که گفته می شود، شما نیاز ندارید که نگران هوای داخل هواپیما باشید، زیرا که هوای داخل موتور به داخل کابین هدایت نمی شود.
30. گاز یا دود موتور هواپیما بسیار خطرناک تر از گازهای خروجی از اگزوز ماشین ها هستند. تخمین زده می شود که به دلیل آن، سالانه 10،000 نفر می میرند.
31. هواپیما قادر است با استفاده از Autoland فرود بیاید. برای انجام این کار، هم فرودگاه و هم هواپیما باید با سیستم مخصوص این کار مجهز باشند.
32. هواپیما در ارتفاع 11000 متر پرواز می کند. بیشتر یا کمتر. دلیل آن هم چگالی ایده آل هوا است که، پرواز خارجی یا پرواز داخلی را موثرتر و بهتر می کند.
33. 777 یا A380 در حدود یک ساعت 10،000 لیتر سوخت را در یک حالت کروز می سوزاند. در فرودگاه در هنگام آماده سازی پرواز داخلی و پرواز خارجی و به اصطلاح تاکسی کردن در یک باند، قادر به صرف 2.000 لیتر می باشد.
34. تنها دلیل تاکید بر اینکه پرده پنجره ها در هنگام فرود و برخاستن برداشته شود، این است که خدمه پرواز همیشه از وضعیت بیرون هواپیما در موقعیت های اضطراری و یا حادثه اطلاع داشته باشند.
35. در 80% مواقع هواپیما به علت خطای انسانی سقوط می کند، بقیه متعلق به مکانیک، هوا و سایر عوامل است.
منبع: پرواز خارجیوبگردی