آفتاب

ویزای شینگن خود را از کدام کشور اخذ کنیم؟ | ویزالندطبق گزارش اتحادیه اروپا، در هر سال کمتر از 10 درصد از درخواست‌های ویزای شینگن ریجکت شده، اما سهم کشور ما به دلیل سختگیری‌های بیش از حد سفارتخانه‌ها، بسیار بالاتر و در حدود 30 درصد است.

 اتحادیه اروپا هر سال آمار درخواست ویزای شینگن کشورهای عضو حوزه شینگن را در قالب گزارشی ارائه می‌کند. آخرین گزارش اتحادیه اروپا، در اواسط سال 2019 منتشر شده و شامل آماری مربوط به اعطای ویزای کشورهای عضو حوزه شینگن است. در این مطلب، به تحلیل این آمار خواهیم پرداخت و توضیح خواهیم داد، که علت تفاوت آمار ریجکتی برخی از کشورهای شینگن در چیست؟
طبق گزارش اتحادیه اروپا، در هر سال کمتر از 10 درصد از درخواست‌های ویزای شینگن ریجکت شده، اما سهم کشور ما به دلیل سختگیری‌های بیش از حد سفارتخانه‌ها، بسیار بالاتر و در حدود 30 درصد است. البته بدترین آمار در این خصوص متعلق به ایران نبوده و نام‌های آشنایی مثل گرجستان، غنا، نیجریه و عراق نیز با حدود 50 درصد ریجکتی، بالاتر از ایران در این جدول دیده می‌شوند.

محبوب‌ترین ویزای شینگن 

در بین ایرانیان، ویزای شینگن فرانسه با (59,991)، ویزای شینگن آلمان با (53,754) و ویزای شینگن ایتالیا با (32,805) درخواست، در صدر محبوب‌ترین کشورهای حوزه شینگن برای اخذ ویزای کوتاه مدت یا توریستی شینگن قرار گرفته‌اند. کشورهای هلند، اسپانیا، سوئد، سوئیس و اتریش نیز در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

 

راحت‌ترین ویزای شینگن

طبق گزارش مرکز اطلاعات و آمار اتحادیه اروپا، مجارستان با 10% ریجکتی، مهربان‌ترین کشور در پذیرش درخواست ویزای شینگن برای ایرانیان است. پس از مجارستان، کشورهای سوئیس با 15، آلمان با 20 درصد، کمترین میزان ریجکت درخواست‌ ایرانیان متقاضی ویزای شینگن را به خود اختصاص داده‌اند.

سخت‌ترین ویزای شینگن

با توجه به گزارش این مرکز می‌توان دریافت که در سال 2018، کشور جمهوری چک، درخواست بیش از نیمی از متقاضیان ایرانی ویزای شینگن خود را رد کرده و با 53% ریجکتی، سخت‌گیرترین کشور عضو شینگن در ارائه  ویزا به ایرانیان است. طبق این آمار، کشورهای یونان، اسلواکی، اتریش و سوئد نیز به ترتیب، در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند. پس اگر شما هم به دنبال یک سابقه سفری مناسب برای اخذ ویزای کانادا هستید، بهتر است شانس خود را با درخواست ویزای کشورهایی مثل کشورهای اروپای شرقی امتحان نکنید. زیرا این کشورها، به اغلب درخواست‌های ویزای بدون دعوتنامه، توجهی نخواهند کرد.

 

نکات انحرافی آمار ویزای شینگن

بحث ما بر روی صحت این آمار نیست. زیرا اتحادیه اروپا، موثق‌ترین منبع ارائه چنین اطلاعاتی است. هدف ما تنها بیان نکاتی است که در این گزارش نادیده گرفته شده و نتیجه‌گیری را به انحراف می‌کشاند.
آلمان تورسیتی نیست،به آمار توجه نکنید.
اگرچه ویزای شینگن آلمان با 20 درصد ریجکتی، بعد از سوئیس در رتبه دوم کمترین آمار ریجکتی ویزای شینگن قرار دارد، اما برای درک بهتر این آمار، ذکر چند نکته واجب است:
•    همانطور که می‌دانید برای اهداف تجاری نیز، ویزای شینگن نوع “C” صادر می‌شود، در نتیجه نمی‌توان تفکیکی بین ویزاهای صادر شده برای اهدف توریستی و تجاری قائل شد. متقاضیان ویزای کوتاه مدت آلمان با اهداف تجاری، دعوتنامه و تمکن مالی بالایی داشته و اکثرا ویزای آن‌ها تایید می‌شود.
•    آلمان صنعتی‌ترین کشور اروپاست و سالانه میزبان نمایشگاه‌های بسیاری است. سهم عمده ویزای‌های کوتاه مدت آلمان را باید به شرکت کنندگان در این نمایشگاه‌ها اختصاص داد.
•    آلمان در گذشته مقصد بسیاری از هموطنان ما برای مهاجرت بوده و در نتیجه اکثر متقاضیان ویزای شینگن آلمان، بستگانی را دارند که برای آن‌ها دعوتنامه بفرستند و شانس آن‌ها را برای اخذ ویزای شینگن آلمان افزایش دهند؛ پس توجه کنید که بدون دعوت‌نامه یا سابقه سفر قوی، ویزای شینگن آلمان شما رد خواهد شد و شما جزو همان 20 درصد خواهید بود.
فرانسه؛ سختگیر اما توریست پذیر
ویزای شینگن فرانسه پردرخواست‌ترین ویزا در بین ایرانیان و با 33% ریجکتی، در بین کشورهای عضور شینگن بیشترین آمار ریجکت ایرانیان را به خود اختصاص داده است. اما نباید این موضوع را مبنای تصمیم گیری برای درخواست ویزای شینگن فرانسه قرار دهید. فرانسه کشوری توریستی است. اگرچه درصد ریجکتی بالاتری نسبت آلمان دارد اما با وجود سخت گیری فراوان، باز هم این امکان وجود دارد تا ویزای شینگن فرانسه شما تایید شود. به شرطی که سابقه سفر و تمکن مالی خوبی داشته باشید و در قالب تور گروهی ثبت نام کنید.

ایتالیا، دروازه ورود به آلمان

شاید بتوان ایتالیا را به عنوان مرکز توریستی شینگن به حساب آورد. از این‌رو شانس اخذ ویزای شینگن ایتالیا نسبت به ویزای شینگن آلمان و ویزای شینگن فرانسه و به خصوص در قالب تور گروهی بیشتر است. اما نکته‌ای که مطرح است بالاتر بودن درصد ریجکتی ویزای ایتالیا نسبت به ویزای آلمان است. عمده دلیل این موضوع را شاید بتوان در متقاضیانی جستجو کرد که درخواست ویزای شینگن ایتالیا را صرفا به خاطر سفر یا مهاجرت به آلمان ارائه می‌دهند.
به آمارهای ریجکت ویزای شینگن دقت کنید
به‌طور خلاصه، اگرچه آمارها حاکی از بهتر بودن شرایط اعطای ویزای شینگن آلمان نسبت به ایتالیا و فرانسه است، اما باید در نظر داشته باشید که اگر به منظور گردگشگری قصد سفر به آلمان را داشته و بستگانی را نیز برای ارسال دعوتنامه ندارید، بهتر است به آمارها توجه نکرده و به‌جای آلمان، فرانسه، سوئیس، ایتالیا و حتی مجارستان را مبداء سفر خود قرار دهید. اصولا کشورها غیرتوریستی، اکثر درخواست‌های ویزای شینگن را رد می‌کنند، مگر اینکه هدف از سفر مشخص بوده و یا دعوتنامه‌ای برای دیدار دوستان داشته باشید. کشورهای توریستی نیز با سختگیری‌های کمتری درخواست‌های ویزای توریستی را بررسی می‌کنند، به‌خصوص اگر درخواست ویزای خود را در قالب تور گروهی ارائه دهید.
وبگردی