آفتاب

میراث جهانی یونسکو در ایران: زیگورات چغازنبیلشهر شوش در استان خوزستان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی ایران را در خود جای داده جایی به نام زیگورات چغازنبیل که در فهرست میراث جهانی یونسکو هم به ثبت رسیده است.

چغازنبیل «یکی از زیباترین آثار باستانی ایران است. این زیگورات، پرستشگاهی است که عیلامیان برای خود ساخته بودند.
یکی از قدیمی ترین تمدن‌های روی زمین ایران ما است. در این تمدن برای ساخت بناهای مذهبی از شیوه‌ی خاصی از معماری استفاده می شده و عمده بناهای مذهبی آن دوران هرمی شکل بوده. این هرم‌ها به صورت پله پله و از جنس آجر بوده‌اند که به آنها به صورت اختصاصی زیگورات گفته می‌شود. این شیوه از ساخت زیگورات‌ها از ۴۲۰۰ سال پیش هم مرسوم بوده است. زیگورات‌ها بناهای مورد احترام و مهمی در آن دوران بوده‌اند و به همین دلیل در ساخت آنها از بهترین مواد و مصالح استفاده می شده است، آن ها بهترین آجرها و خشت را آماده می کرده‌اند تا بتوانند چنین بناهایی بسازند.
این بنا توسط میلیون‌ها خشت و هزاران آجر ساخته شده است که حدود ۵۰۰۰ آجر آن نوشته به خط ایلامی دارد. آجرها توسط مهر مکتوب نشده‌اند و هر کدام جداگانه با دست، نوشته شده‌اند. در ضمن قدیمی ترین و مهمترین سازه تاریخی آبی ایران و جهان به نام تصفیه خانه چغازنبیل نیز در کنار همین سازه باستانی قرار دارد.

زیگورات چغازنبیل به عنوان اولین اثر تاریخی و فرهنگی ایران با شماره 113 در سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

عکس: سید حامد موسوی

ایسنا
وبگردی