آفتاب

اعلام درخشش آثار باستانی ایرانی-اسلامی در حراجی ساتبیزبر اساس آخرین اخبار بدست رسیده، درخشش آثار باستانی ایرانی-اسلامی در حراجی ساتبیز چشمگیر بوده است. داستان چیست؟

داستان چیست؟

همه گیری کرونا و لزوم رعایت فاصله گذاری اجتماعی بر فعالیت حراج خانه های بزرگ جهان از جمله ساتبیز، کریستی و فیلیپس نیز تاثیر گذاشت. در شرایطی که دیگر امکان برگزاری مزایده حضوری وجود نداشت، این مراکز به ناچار بخشی از فروش بهاره خود را به زمان دیگری موکول کرده و در مواردی به فروش مجازی و اینترنتی روی آوردند.

حراجی هنرهای جهان اسلام و هند (Arts of the Islamic World & India) یکی از آن حراجی هایی بود که برگزاری آن بدلیل شیوع کرونا به تعویق افتاد. این حراجی از حراج خانه ساتبیز که در ابتدا برای روز اول آوریل (13 فروردین 99) برنامه ریزی شده بود، سرانجام دهم ژوئن (21 خرداد 99) در لندن برگزار شد و در آن 318 اثر تاریخی نفیس از هنر و ادبیات تمدن های اسلامی و سرزمین هند به فروش گذاشته شد. این حراجی که بدلیل نگرانی ها از شیوع کرونا تنها به صورت تلفنی و یا اینترنتی انجام شد، در مجموع با فروش کلی 3 میلیون و 656 هزار پوند به کار خود پایان داد.

توجه مجموعه داران برجسته دنیا به آثار اسلامی برخاسته از تمدن ایرانی

از مجموع 318 اثری که در این مزایده به فروش گذاشته شدند، 63 مورد به تمدن ایران زمین تعلق داشتند. از این 63 تابلو، قالی، قالیچه، کتاب و یادداشت خطی که بیشتر از دوره صفویان بودند، 26 مورد با مبلغ کلی 700 هزار و 875 پوند به فروش رسید که با توجه به فروش نه چندان بالای این حراجی رقم خوبی است.

گرانترین آثار ایرانی این حراجی

یک نسخه طلاکوب از دیوان حافظ به خط محمود پیربداغی به مبلغ 375 هزار پوند چکش خورد و پس از یک صندوقچه متعلق به قرن دوازدهم یا سیزدهم میلادی از اسپانیا که به قیمت 519 هزار پوند بفروش رفت، در فهرست گرانترین آثار به فروش رفته در این حراجی در جایگاه دوم قرار گرفت.

قدمت این اثر به سال 1462میلادی (558 سال پیش) بازمی گردد و یکی از اولین نسخه های دیوان حافظ است.

از دیگر عتیقه جات گرانقیمت ایرانی، یک کاسه برنجی نقره کوب متعلق به قرن چهاردهم میلادی بود که به قیمت 187 هزار و 500 پوند چکش خورد.

یک قرآن تذهیب شده از سلسله آق قویونلوها متعلق به اواخر قرن پانزدهم نیز به مبلغ 81 هزار و 250 پوند بفروش رسید.

در این میان، همچنین بخشی از کتاب هفت اورنگ اثر عبدالرحمان جامی به مبلغ 60 هزار پوند معامله شد و یک کوزه برنز با روکش قلع مربوط به اوایل قرن 18 میلادی به قیمت 50 هزار پوند به فروش رسید.

درخشش آثار باستانی ایرانی-اسلامی در حراجی ساتبیزوبگردی