آفتاب

نمايش سگ سكوت نگاهی دوسويه، نگاه تؤامان و همزمان يک منتقد و يک تماشاگردو مرده از عالم زير زمين خبر از بازگشت يكی از دوقلوهای شيطانی شان به نام عطا را به خانه پدری مي دهند...

 فیلم-تئاتر «سگ سکوت» به کارگردانی آروند دشت آرای گزینه مناسبی برای این روزهاست.

 تنها ساكن اين خانه ارواح طوبي خواهر دوقلوي عطا است كه بيست سال است از اين خانه بيرون نرفته. عطا با خود زنی كولی به نام ماهي را به همراه آورده كه مادر فرزند هنوز به دنيا نيآمده اش است. به عقيده عطا ماهي همچون خود او و طوبي انسان نيست و از جنيان است. عطا نيآمده است كه بماند بلكه آمده زنش ماهي را نزد طوبي گذاشته تا فرزندش را در خانه پدري بياورد. او خود مي خواهد در جستجوي ماهيهای ديگر به سفر دور و درازش از خانه ادامه دهد. او از طوبی مي خواهد در صورتي كه فرزندش پس از تولد همچون خود او مُهر ماه گرفتگي بر كمر نداشته باشد او را از بين ببرد. عطا می رود و ماهی اسير خانه ارواح و مردگان مي شود. تلاش او براي قانع كردن طوبی به گريختن از اين خانه بيهوده است طوبي معتقد است هيچ كس پس از ورود به اين خانه زنده از آن بيرون نرفته و ماهی بارش را به زمين گذاشته مي ميرد. و كارآگاهان به جستجوی راز مرگ او سر از خانه ارواح در می آورند و عاشق طوبی مي شوند. فرزند عطا بزرگ می شود و از عمه خود طوبي جوياي راز مرگ مادر و نبود پدر می شود. طوبی هيچ پاسخ روشنی ندارد كه به او بدهد. دختر عطا كه خيلی زود بيست سال از عمرش می گذرد خواهان بازگشت پدر و انتقام گرفتن از اوست و عطا به جذبه او به خانه كشيده می شود. دختر پدر را مي كشد و چراغ عمر طوبی نيز با مرگ برادر خاموش می شود. در انتها دختر عطا داعيه پايان شب سيه و طلوع صبح سپيد و نياز هميشگی انسان به خدا را سر می دهد.

«سگ سکوت» به نویسندگی طلا معتضدی جزو اولین نمایش‌های بخش خصوصی بود که سال ۸۸ در تماشاخانه ایرانشهر به صحنه رفت. حضور بازیگران سینمایی چون حامد بهداد و باران کوثری در این اثر تجربی جزو اولین تجربیات تئاتر ایران در استفاده از چهره‌های سینمایی در تئاتر بود. «سگ سکوت» اوج فعالیت‌های گروه هنرهای اجرایی ویرگول است. تناقض‌ها از ادعای گروه در ده بند که در بروشور آمده با اجرای این نمایش برجسته‌تر شده است. قطعاً این تناقض گویی در مانیفست گروه، با اجرای این اثر، ناشی از آشفتگی و تشتتی است که در بدنه این گروه وجود دارد و از عدم تبیین حدود نمایش ‌Show ، تئاتر Theatre و اجرا Performance نشأت می‌گیرد.

این اثر داستان برادری (حامد بهداد) است که بعد از ۲۰ سال به خانه بر می‌گردد و در منزل خود خواهرش (پانته‌آ بهرام) را می‌بیند که سال‌هاست از خانه خارج نشده است. همراه این برادر، همسر وی (باران کوثری) حضور دارد که باردار است و حضور این ۳ نفر در این خانه اتفاقاتی را به دنبال دارد.

فضای نمایش بین ذهنیت، واقعیت و رؤیا در نوسان است. در واقع جهان نمایش «سگ سکوت» جهانی اگزوتیک و غریب است که پیش از هر چیز مبتنی بر منطق خواب، رویا و ناخودآگاه است و کل جهان نمایش در جهانی کابوس‌وار میان خواب و بیداری می‌گذرد. ‌در این نمایش علاوه بر حامد بهداد و باران کوثری، بازیگران تئاتری چون پانته‌آ بهرام، داریوش فائزی و سارا ریحانی بازی کرده اند که در این میان بازی پانته‌آ بهرام جزو ویژگی‌های این اثر نمایشی است. ‌فیلم-تئاترها این روزها در اکثر شهر کتاب‌ها، فروشگاه‌های فروش فیلم‌های شبکه نمایش خانگی و بعضی کتاب‌فروشی‌های معتبر قابل خرید هستند.