آفتاب

طعم «قهوه قجری» با نوید محمدزاده و هوتن شکیبانمایش «قهوه قجری» نوشته و کار آتیلا پسیانی اسفند سال گذشته بعد از 20 سال که از نخستین اجرای آن می‌گذشت، دوباره بر صحنه رفت که گسترش ویروس کرونا، اجرای آن را نیمه تمام گذاشت.

 نمایش «قهوه قجری» به کارگردانی آتیلا پسیانی و حضور بازیگرانی چون نوید محمد زاده و هوتن شکیبا، رسانه‌های خبری حوزه سینما و  تئاتر را  تحت تاثیر قرار داد

 با اعلام پیش‌فروش، بلیط فروش صندلی‌های این نمایش در ساعات مشخصی که اطلاع‌رسانی شده بود،  تکمیل شد. این نمایش را آتیلا پسیانی ۲۰ سال پیش با بهرام ابراهیمی، محمد پورحسن، فرهاد شریفی، رضا فیاضی و آتیلا پسیانی روی صحنه برده بود و برای تماشگران نسل‌های قبلی، اثری خاطره‌انگیز محسوب می‌شود.

«قهوه قجری» اگرچه بخش‌هایی از تاریخ قاجار را نشان می‌دهد و ماجرای قهوه قجری و کشتن امرا و بزرگانی که با شاه مخالف بودند را بازگو می‌کند اما بیشتر درباره دموکراسی، ‌دریافت مجوز و رانت‌های اجرا در تئاتر، چند همسری و ازدواج سفید است که با قصه هملت تلفیق شده تا تماشاگران را در سالن تاریک نمایش برای دقایقی بخنداند.

قصه در مطبخ شاهی اتفاق می‌افتد که بایرام میرزا (کاراکتر نوید محمدزاده) از قتل پدر خود مطلع می‌شود. عموی بایرام میرزا بر تخت سلطنت نشسته و روح پدر بایرام میرزا به خوابش می‌آید و از او می‌خواهد به عمو و مادر خود بفهماند که از جنایتی که مرتکب شده‌اند، مطلع شده است...دکور نمایش ساده و در یک حمام با ابزاری چون لنگ و تاس و پارچه و لباس سفید است. بازیگر زنی در این نمایش حضور ندارد و در حقیقت یک کمدی تاریخی از اتفاقات دوران قاجار است که نقبی به موضوعات روز جامعه از تئاتر تا اغتشاشات خیابانی می‌زند و مردم را به خنده وامی دارد.

بازی تحسین برانگیز نوید محمدزاده در این نمایش برخی منتقدان حرفه‌ای تئاتر را  به تحسین واداشته است تا جایی که  امیر دژاکام نویسنده و کارگردان تئاتر در صفحه شخصی‌اش، درباره او و حضورش در صحنه نوشت: «آقای محمدزاده منتظر می مانم اسکار بگیری. اگر متن و کارگردان مناسب پیدا شود. از نظر من امروز تو شکوه بازیگری ایران هستی. »