آفتاب

دیدار با فیلسوفان یونان باستانآنها که فلسفه دوست دارند، آنها که از فلسفه خوششان نمی‌آید، آنها که مخاطبان پر و پا قرص تئاتر هستند، آنها که حوصله تئاتر ندارند و کمتر به تماشاخانه‌ها و سالن‌های تئاتر سر می‌زنند، برای همه شان یک شرایط شیرین و دلچسب فراهم شده است تا یک روز بعد از ظهر به تالار وحدت بروند و در جمع فیلسوفان حاضر در این تالار لحظات خوبی را تجربه کنند.

آنها که فلسفه دوست دارند، آنها که از فلسفه خوششان نمی‌آید، آنها که مخاطبان پر و پا قرص تئاتر هستند، آنها که حوصله تئاتر ندارند و کمتر به تماشاخانه‌ها و سالن‌های تئاتر سر می‌زنند، برای همه شان یک شرایط شیرین و دلچسب فراهم شده است تا یک روز بعد از ظهر به تالار وحدت بروند و در جمع فیلسوفان حاضر در این تالار لحظات خوبی را تجربه کنند.

این روزها تالار وحدت مجمع فیلسوفان یونان باستان است. از افلاطون و سقراط گرفته تا فیثاغورس و تالس و... همه با تازه ترین اثر حمیدرضا نعیمی کارگردان و نمایشنامه نویس موفق تئاتر روی صحنه آمده اند و روایتی را از دل تاریخ بیان می کنند؛ روایتی متعلق به ۲۴۰۰ سال پیش و زمانی که سقراط در آتن قصد داشته نگاه مردم را به زندگی اصلاح و جامعه اش را به یک مسیر بهتر هدایت کند.

فرهاد آئیش که در نقش «سقراط» روی صحنه رفته، با بازی ملموس، قابل باور و دوست داشتنی اش مخاطب را بدون هیچ کسالت و خستگی تا پایان ماجرای زندگی سقراط با خود می کشاند.

او هیچ شباهتی به سقراط ندارد. نه قد کوتاهی دارد و نه چاق است. بینی بزرگ و پهنی را هم که می گویند سقراط داشته، ندارد، اما وقتی با یک سرگشتگی آرام و نگاهی جوینده روی صحنه راه می رود، می توانید با همه این تفاوت ها باور کنید او خودِ خود سقراط است که از ۲۴۰۰ سال پیش به امروز آمده است و به شما نهیب می زند «خودت را بشناس.»

البته دیگر بازیگران این نمایش هم بخوبی از عهده بازی خود برآمده اند و می توان نمره مثبت انتخاب خوب بازیگران را هم به کارگردانی و نمایشنامه نویسی موفق نعیمی اضافه کرد.

بازیگرانی چون لادن مستوفی، ایوب آقاخانی، بهناز نازی، نقی سیف جمالی، کتانه افشاری نژاد، یعقوب صباحی، سیاوش چراغی پور، بهاره نوحیان و بهمن عباسپورهمه بخوبی از پس نقش خود برآمده اند و توانسته اند تئاتری خوب و موفق را رقم بزنند.

زینب مرتضایی فرد