اين دوره به منظور تربيت متخصصانى تدوين شده است که بتوانند در زمينه‌هاى شناخت منابع آب و کنترل به‌سازى کيفيت منابع آب و اطلاعات لازم را به‌دست آورند تا بتوانند در مراحل مختلف طراحي، نظارت و مديريت پروژه‌هاى آب کار کنند. با توجه به اينکه توسعهٔ کشور در زمينه‌هاى کشاورزي، صنعتي، عمران و ... بستگى به ميزان آب قابل استفاده دارد. مى‌توان صنعت آب را در ايران در زمرهٔ صنايع مادر به حساب آورد. داوطلبان ورود به اين دوره بايد در دروس رياضي، فيزيک، شيمى دبيرستان قوى بوده، علاقه‌مندى و استعداد لازم (خصوصاً در زمينهٔ طراحي) را داشته باشند. دروس اين دوره به‌ صورت عمومي، پايه، اصلي، تخصصي، انتخابى و کارآموزى (کارآموزى صحرائى پروژهٔ تخصصى و کارآموزى تخصصي) است. بعضى دروس اصلى و تخصصى اين رشته عبارتند از: مکانيک خاک، هواشناسي، هيدروليک، آب‌هاى زيرزميني، سدهاى کوتاه، پِى‌سازى و ... .


فارغ‌التحصيلان اين دوره توانائى‌هاى لازم را در زمينه‌هاى مربوط به کارشناسى مطالعهٔ منابع آب، تأسيسات آب، تأسيسات آبى و سازه‌هاى هيدروليکي، کارشناسى آب و فاضلاب و نظارت بر حسن اجراء طراح‌هاى آبى را خواهند داشت. امکان ادامهٔ تحصيل در اين رشته تا سطوح بالاتر در داخل و خارج از کشور وجود دارد. سازمان آب، وزارت جهاد کشاورزي، وزارت نيرو و بخش خصوصى و ... از جمله مراکز جذب فارغ‌التحصيلان اين دوره است.


نظر دانشجويان: يکى از امتيازات اين گرايش آن است که علاوه بر محاسبات سازه‌اي، وارد محاسبات هيدرولوژى و هيدروليک نيز شده و بر وسعت کار مى‌افزايد.