مکانيک در طراحى جامدات

هدف تربيت آزمايشگاهى متخصصانى است که بتوانند در مراکز توليد و کارخانه‌ها اجزاء و مکانيزم‌هاى ماشين‌آلات مختلف را طراحى کنند. دروس اين دوره شامل دروس نظري، آزمايشگاهي، کارگاه و پروژه و کارآموزى است. فارغ‌التحصيلان مى‌توانند در کارخانجات مختلف نظير خودروسازى صنايع نفت، ذوب فلزات و صنايع غذائى و غيره مشغول شوند و براى اين دوره امکان ادامهٔ تحصيل تا سطح کارشناسى ارشد و دکتراى مهندسى در داخل يا خارج از کشور وجود دارد. موفقيت داوطلبان به آگاهى آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه، فيزيک و مکانيک و همچنين آشنائى و تسلط آنان به زبان خارجى بستگى فراوان دارد. از جمله دروس اين دوره مى‌توان دورس مقاومت مصالح، طراحى و ديناميک را نام برد. در اين رشته زمينهٔ اشتغال و بازار کار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصيل براى دانشجويان محسوس و قابل لمس است.

مکانيک در حرارت و سيالات

اين رشته در به ‌کار بردن علوم و تکنولوژى مربوطه جهت طرح و محاسبهٔ اجزاء سيستم‌هائى که اساس کار آنها مبتنى بر تبديل انرژي، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارآئى لازم را مى‌دهد و آنها را جهت فعاليت در صنايع مختلف در رشتهٔ حرارت و سيالات (نظير مولدهاى حرارتي، انتقال سيال نيروگاه‌هاى آبي، موتورهاى احتراقي، و ...) آمده مى‌سازد. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر به طراحى و محاسبهٔ اجزاء و سيستم‌ها در بخش‌هاى عمده‌اى از صنايع نظير صنايع خودروسازي، نيروگاه‌هاى حرارتى و آبى صنايع غذائي، نفت، ذوب فلزات و غيره هستند.


فارغ‌التحصيلان اين دوره مى‌توانند تا مقطع کارشناسى ارشد و دکترىٰ در داخل يا خارج از کشور ادامه تحصيل دهند. داوطلبان اين رشته بايد به دروس رياضى و فيزيک تسلط داشته و با يک زبان خارجى آشنا باشند. دروس اين رشته شامل مطالبى در زمينه‌هاى حرارت و سيالات، مى‌باشد.


نظر دانشجويان: با توجه به اينکه اصولاً تحصيلات دانشگاهى بخصوص در زمينه‌هاى مهندسى نياز صددرصد به علاقه‌مندى دارد. بنابراين عدم داشتن علاقه و همچنين عدم تقويت دروس اساسى و پايه‌اى در بخش مکانيک مانند رياضي، فيزيک - مکانيک، شيمي، رسم فنى (تجسم بالا داشتن) و هوش نسبتاً خوب و عدم روحيهٔ تجزيه و تحليل در مسائل باعث دلسردى و از دست دادن انگيزهٔ تحصيل رکود شديد در تحصيلات خواهد شد.

ساخت و توليد

هدف تربيت کارشناسانى است که با به‌ کار بردن تکنولوژى مربوط به ابزارسازي، ريخته‌گري، جوشکاري، فرم دادن فلزات، طرح کارگاه يا کارخانه‌هاى توليدى آمادهٔ کار در زمينهٔ ساخت و توليد ماشين‌آلات صنايع (کشاورزي، نظامي، ماشين‌سازي، خودروسازى و ...) باشند. فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر خواهند بود در صنايعى مانند ماشين‌سازي، ابزارسازي، خودروسازي، صنايع کشاورزي، صنايع هوائى و تسليحاتى و کارخانه‌هاى کارخانه‌ساز به ساخت و توليد ماشين‌آلات، طراحى کارگاه و يا کارخانهٔ توليدى بپردازند و نظارت و بهره‌بردارى و اجراء صحيح طرح‌ها را عهده‌دار شوند. داوطلبان اين رشته بايد در دروس رياضي، فيزيک و مکانيک از آگاهى کافى برخوردار باشند. دروس اين دوره شامل مطالبى در مورد نحوهٔ توليد، طراحى‌ قالب‌هاى پرس و طراحى قيد و بندها، کار و برنامه‌ريزى با ماشين‌هاى اتوماتيک، اصول کلي، و نحوهٔ کار با ماشين‌‌هاى دستى و تعمير و نصب تمام سرويس‌هاى صنعتى مى‌باشد و درصد نسبتاً بالائى از آنها به ‌صورت عملى ارائه مى‌گردد. اين رشته با رشته‌هاى مهندسى مکانيک، حرارت و سيالات، طراحى جامدات و صنايع ارتباط نزديک دارد. داوطلب بايد سالم باشد تا بتواند کارهاى کارگاهى را به خوبى انجام دهد و استعداد کارهاى فنى را داشته باشد با توجه به خودکفائى صنايع کشور اين رشته داراى بازار کار خوبى است.

تأسيسات حرارتى و برودتى

اين دوره يکى از دوره‌هاى آموزش عالى است که با به‌ کار بردن علوم و تکنولوژى مربوطه جهت طرح، محاسبه، نصب و راه‌اندازى تأسيسات حرارتى و برودتى نظير: تأسيسات بهداشتى و گازرسانى - اطفاء حريق و آسانسور - تأسيسات حرارت مرکزى و تهويهٔ مطبوع ساختمان‌ها - تأسيسات برودتى و سردخانه و نيز توليد دستگاه‌هاى حرارتى و برودتى که اساس کار آنها مبتنى بر تبديل انرژى و انتقال حرارت و جرم است مى‌تواند کارآئى لازم را به‌ متخصصان بدهد و آنها را آماده سازد تا در صنايع حرارتى و برودتى عهده‌دار مسئوليت گردند.


فارغ‌التحصيلان اين دوره قادر هستند پاسخگوى طراحى، محاسبه، توليد، نصب و راه‌اندازى کليهٔ سيستم‌هاى حرارتى و برودتى در صنايع مختلف باشند.