آفتاب

بازسازی بنا و هر آنچه قبل از اقدام باید بدانیدبازسازی بنا به هر گونه تغییری که باعث مرمت، تغییر کاربری و یا افزایش طول عمر بنا شود گفته می‌شود. بازسازی می‌تواند ساده و کم هزینه باشد مانند تغییر دکوراسیون و تغییراتی در ظاهر خانه مانند تغییر و تعمیر دیوارها و سقف ها. اما گاهی هم ممکن است تغییرات اساسی‌تر از این حرف‌ها باشد و کار به تخریب کامل خانه و باز سازی بنا شود.

بازسازی بنا به چه عملیاتی در ساختمان گفته می‌شود؟

بازسازی بنا به هر گونه تغییری که باعث مرمت، تغییر کاربری و یا افزایش طول عمر بنا شود گفته می‌شود. بازسازی می‌تواند ساده و کم هزینه باشد مانند تغییر دکوراسیون و تغییراتی در ظاهر خانه مانند تغییر و تعمیر دیوارها و سقف ها. اما گاهی هم ممکن است تغییرات اساسی‌تر از این حرف‌ها باشد و کار به تخریب کامل خانه و باز سازی بنا شود.
عموماً از واژه بازسازی برای بناهایی که قدمت تاریخی ندارند استفاده می‌شود. اما به بازسازی ساختمان‌هایی که جزء آثار باستانی هستند مرمت گفته می‌شود چرا که نمی‌توان از هر مصالحی و هر سبکی در آن‌ها استفاده کرد و باید تغییرات مورد نیاز پیروی همان سبک قدیم باشد. اما در بازسازی بناها هدف این است که بنا به صورتی تغییر کند که به سبک کارفرما مثلا مدرنیته یا سبک سنتی و ... نزدیک باشد. در ساختمان‌های امروزی استفاده از انواع کابینت‌های مدرن، پارکت لیمنت‌های شیک و زیبا، پرده‌های زیبا و ... محیط مورد نظر شما را دگرگون می‌نماید.

هزینه بازسازی بنا

بازسازی عمل کم هزینه‌ای نیست اما فکر نکنید که تا زمانی پول کلانی نداشته باشید نمی‌توانید از آن استفاده کنید. بازسازی شاید فقط در مورد یکی از اتاق‌ها یا مثلا فقط آشپزخانه صورت بگیرد. در این صورت بسیار کم هزینه تر است. بازسازی اقساطی روشی به صرفه است که می‌توانید با آن منزل خود را به محیط زیباتری تبدیل کنید. بسته به اینکه از چه امکاناتی و تا چه کیفیتی بخواهید تغییرات را ایجاد کنید هزینه آن متفاوت می‌شود. اما با هزینه کردن مبلغ مناسبی می‌توانید تغییرات خوبی را ایجاد کنید. به هر صورت همواره هزینه بازسازی از هزینه خرید و یا ساخت همان بنا ارزان تر خواهد بود. پس بدانید هر چه هزینه کنید در واقع نوعی پس انداز است که در طول سالیان به دارایی شما باز می‌گردد.


پرداخت هزینه به صورت اقساطی

بعضی از مجموعه ها و کادرهای تخصصی خدمات بازسازی و نوسازی یا بهسازی در بعضی از شهرها به صورت اقساطی به فعالیت می‌پردازند. این عمل باعث می‌شود که برای پرداخت هزینه بازسازی فشار زیادی از روی کارفرما برداشته شود. مخصوصا زمانی که ساختمان بر اثر سانحه تخریب شده و کارفرما متحمل ضرر بسیار زیادی شده است. یا برای استفاده از محل کار مجبور به بازسازی آن هستند و چون نوپا هستند سرمایه زیادی در دست ندارند. از جمله مجموعه‌های بازسازی که در ایران فعالیت می‌کنند و خدمات خلاقانه‌ای را ارائه می‌دهند مجموعه آرشام دکور است. آرشام دکور خدمات کابینت اقساطی ، پارکت لمینت اقساطی و بازسازی اقساطی منزل را به هموطنان عزیز ارائه می‌دهد.
چرا به بازسازی نیاز است؟
بیشتر بازسازی اماکن زمانی رخ می‌دهد که به 60 درصد ساختمان آسیب دیده است و یا دچار سوانحی مانند سیل، زلزله و یا آتش سوزی شده‌اند. گاهی برای حفظ چهارچوب اصلی و تأسیسات ساختمان به بازسازی می‌پردازند. بازسازی باعث افزایش و یا حفظ طول عمر بنا می­شود. و اگر عیب‌ها و نواقص ساختمان‌ها را در طول زمان به مرور تعمیر و برطرف کنید ساختمان اداره یا محل زندگی شما دیرتر قدیمی و بلااستفاده می‌شود.
 بعضی مواقع ساختمان هنوز سالم است اما می‌خواهید تغییر کاربری در آن ایجاد کنید. در بسیاری مواقع اینگونه پیش آمده است که برای شرکت‌های نوپا و با تعداد اندک افراد شاغل، از خانه‌های مسکونی به عنوان محل کار استفاده می‌شود. در این شرایط با گذاشتن چند میز و صندلی نمی‌توان یک محیط مسکونی را به محیطی کاری تبدیل کرد. بازسازی‌های این چنینی کم هزینه هستند ولی باعث می‌شوند بتوانید از تمام محیط‌های مرده ساختمان استفاده کنید. همچنین باید حالت خصوصی سازی برای هر شخص به وجود آید و در عین حال بتوانند با یکدیگر به راحتی ارتباط برقرار کنند. به ویژه اینکه کسانی که تخصص بازسازی دارند به مسائلی مانند نورپردازی، رنگ‌ها و تأثیرات آن و محل سیم کشی و لوله کشی و وسایل سرمایشی و گرمایشی نیز دقت می‌کنند.
پس اگر تخصصی در این زمینه ندارید سعی نکنید خودتان طرح و ایده بدهید بهتر است ابتدا با یک متخصص مشورت کنید. جدا از همه این موارد یک بازسازی می‌تواند به شما احساس تازگی و ورود به یک منزل جدید و زیبا را به شما هدیه دهد.


بازسازی چند دسته است؟

بازسازی بنا با توجه به شکل و طرح و موقعیت ساختمان، سلیقه و احتیاج کارفرما و محیطی اطراف مانند محیط‌های جنوب و آفتاب خیز و یا محیط‌های شمالی و مرطوب در چند سطح مختلف انجام می‌شود. در سطح یک که هم کم هزینه تر است و مدت زمان کمتری صرف می‌شود گاهی در تیغه بندی تغییر صورت می‌پذیرد و با ایجاد دکوری جدید به هدف خواهید رسید. اما در سطح شماره دو علاوه بر تغییرات سطح قبلی ما به بهبود و مرمت سیستم های تأسیساتی ساختمان نیاز داریم. و در سطح سه استحکامات، مرمت و مقاومت سازی بنا انجام می‌شود. بدیهی است سطح سه پر هزینه تر از سایر سطوح است.
از نگاه دیگری نیز می‌توان گفت بازسازی‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند. دسته اول بازسازی به تغییراتی گفته می‌شود که باعث استحکام و مرمت ساختمان انجام می‌شود. اما دسته دوم بازسازی صرفا برای تغییرات ظاهری و دکوراسیون است که اصل بدنه و تیغه ساختمان حفظ می‌شود.