آفتاب

پیش بینی افزایش قیمت خانه در ترکیهشما با هر میزان از بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید عضوی از بازار بورس مسکن در کشور ترکیه باشید، اما اگر هدف شما از این سرمایه گذاری، دریافت اقامت و پاسپورت کشور ترکیه است، حداقل باید ارزش ملک مورد نظر ۲۵۰ هزار دلار امریکا باشد.

سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق خرید ملک و یا دریافت اقامت و پاسپورت این کشور از طریق خرید زمین و مستغلات، باعث شده‌اند تا سوالات مختلفی در خصوص پیش بینی افزایش قیمت خانه در ترکیه مطرح شود. کسانی که می‌خواهند از این طریق راهی کشور ترکیه شده و علاوه بر کسب این جایگاه مطمئن باشند که ارزش سرمایه گذاری آنها در طول زمان کاهش نمی‌یابد.
هرچند پاسخ به چنین سوالاتی برای دوره های متوالی و چند ساله بسیار دشوار بوده و ممکن است با پاسخ های نادرست همراه گردد، اما می‌توان از پیش‌بینی صحیح افزایش یا کاهش قیمت مسکن در چند سال آینده صحبت کرد.
مقاله‌ای که هم اکنون در حال مطالعه آن هستید با هدف بررسی یکی از مهمترین روش های دریافت اقامت کشور ترکیه و پیش بینی افزایش قیمت ملک در چند سال آینده تنظیم شده است. این مقاله مبتنی بر نمودارهای رسمی‌از بازار بورس ترکیه بوده و همچنین نظریات بزرگترین اقتصاددانان ترکیه را شامل شده است. اگر شما نیز قصد سرمایه گذاری در کشور ترکیه از طریق بورس مسکن را دارید پیشنهاد می‌کنیم با مطالعه این مقاله ما را همراهی نمایید.

سرمایه گذاری در ترکیه از طریق خرید مسکن

شما با هر میزان از بودجه‌ای که در اختیار دارید، می‌توانید عضوی از بازار بورس مسکن در کشور ترکیه باشید، اما اگر هدف شما از این سرمایه گذاری، دریافت اقامت و پاسپورت کشور ترکیه است، حداقل باید ارزش ملک مورد نظر ۲۵۰ هزار دلار امریکا باشد.
اگر هم چندین ملک به صورت جداگانه خریداری کرده‌اید مجموع ارزش آنها باید به این مقدار برسد تا بتوانید از قوانین دریافت اقامت ترکیه بهره مند شوید. دقت نمایید که این ملک باید طی سه سند قبل در دست اشخاص غیر خارجی بوده باشد و ارزش نهایی آن در نظریه کارشناسی به میزان ۲۵۰ هزار دلار برسد نه مبلغی که شما آن را پرداخت کرده‌اید.
این مبلغ تا سال ۲۰۱۸ به میزان ۵۰۰ هزار دلار بوده است، اما پس از آن و با کاهش رشد اقتصادی بازار مسکن در کشور ترکیه و بنابر تدابیر خاصی که در این زمینه اندیشیده شد میزان سرمایه مورد نیاز برای دریافت اقامت این کشور از طریق خرید ملک به میزان ۲۵۰ هزار دلار کاهش یافت تا بتوانند سرمایه های بیشتری را از سایر نقاط جهان به این بخش از اقتصاد ترکیه تزریق کنند.
ملک خریداری شده پس از سه سال قابلیت فروش دارد و شما می‌توانید سرمایه خود را کاملاً نقد کنید، اما اگر قبل از اتمام مدت سه ساله مبادرت به فروش مسکن نمایید مزایای مربوط به دریافت اقامت و پاسپورت کشور ترکیه را از دست خواهید داد.


 خرید خانه در ترکیه


مزایای خرید ملک و مسکن در ترکیه

پیش از اینکه به بررسی افزایش یا کاهش قیمت مسکن در سال های آینده و در کشور ترکیه بپردازیم بهتر است فارغ از چنین مسائلی مزیت‌های خرید ملک در این کشور را بیان نماییم. خرید مسکن در کشور ترکیه در صورتی که منجر به دریافت اقامت و پاسپورت این کشور شود شما را از مزایای ذیل بهره مند می‌کند:
-     امکان کسب اقامت در کشور ترکیه را در عرض ۳ هفته به دست می‌آورید.
-     در کمتر از ۶ ماه می‌توانید به عنوان شهروند ترکیه تایید شوید.
-     برای شهروندی و اقامت در کشور ترکیه نیاز به تسلط به زبان ترکی یا انگلیسی و یا هیچ زبان دیگری ندارید.
-     نیازی نیست تا از تابعیت فعلی خود چشم‌پوشی کنید.
-     می‌توانید به ۱۱۶ کشور جهان بدون ویزا مسافرت کنید.
-     شرایط لازم جهت افتتاح حساب در بانک های بین المللی در سراسر جهان را به دست خواهید آورد.
-    علاوه بر شما سایر اعضای خانواده تان نیز می‌توانند به شهروندی ترکیه درآیند.
-     امکان زندگی و پیشرفت در یک کشور اورآسیایی برای شما و خانواده تان فراهم می‌گردد.
-     می‌توانید از مزایای افزایش قیمت مسکن که در چند سال اخیر و در کشور ترکیه به اثبات رسیده است بهره مند شوید.

بازار مسکن در ترکیه از ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰

دهه دوم قرن بیست و یکم برای کسانی که در بازار بورس و سهام مسکن ترکیه سرمایه‌گذاری کرده بودند یک دهه رویایی و خارق العاده بود. بازار مسکن ترکیه در اواخر این دهه توانست رکورد رشد اقتصادی را شکسته و بر خلاف باورهای صندوق بین المللی پول که رشد دو درصدی را برای بازار مسکن این کشور در نظر گرفته بود رشد ۳ درصدی را تجربه کرند. یک رشد ۳ درصدی در بازار مسکن ترکیه در مقابل رشد یک و نیم درصدی بازار مسکن اتحادیه اروپا نتایج خارق‌العاده‌ای برای این کشور به دنبال داشت.
رشد اقتصادی ترکیه در سال‌های پایانی و به خصوص از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ به قدری مطلوب بود که بسیاری از سرمایه‌گذاران را در بخش‌های مختلف اقتصادی به سمت خود روانه ساخت.
در این میان بازار مسکن در زمره معدود ابزارهای اقتصادی قرار دارد که اصولا علاوه بر اینکه با کاهش میزان ارزش اقتصادی مواجه نمی‌شود رشد اقتصادی مطلوبی را هر سال تجربه می‌نماید. بنابراین می‌توان سرمایه گذاری از طریق خرید ملک در ترکیه را یکی از ایمن‌ترین روش های حفظ ارزش پول قلمداد کرد.


 خرید خانه در ترکیه


تغییر نرخ بهره در بازار ملک ترکیه

علاوه بر تغییر حداقل میزان سرمایه ممکن برای خرید ملک در ترکیه جهت دریافت پاسپورت و اقامت این کشور می‌توان از تغییر نرخ بهره مربوط به املاک نیز به عنوان یکی از تدابیر اقتصادی جهت مقابله با بحران های موجود در چند سال اخیر اشاره کرد.
در سال ۲۰۱۸ و به دنبال تغییراتی در ارزش نرخ لیر، نرخ بهره نیز رو به کاهش گذاشت، اما پس از آن و با هدف کنترل کاهش ارزش واحد پول ترکیه، بانک مرکزی این کشور تصمیم به افزایش نرخ بهره گرفت که در ابتدا نتایج موفقیت آمیزی را رقم زد، اما به مرور زمان کاهش سرعت رشد اقتصادی در ترکیه را به همراه داشت.
پیش از تنزل ارزش پول ترکیه، میزان نرخ بهره در این کشور ۸ درصد بود، اما در ابتدای سال ۲۰۱۹ این مبلغ به ۲۵ درصد رسید و تا اواخر سال ۲۰۱۹ میزان این نرخ به ۱۳ درصد کاهش یافت.
این تغییرات باعث کسادی بازار املاک در ترکیه شد، اما برخی دیگر فرصت را مغتنم شمرده و از تغییرات نرخ بهره فرصت کافی را به دست آوردند تا مزایای اقتصادی بسیار زیادی را به خود اختصاص دهند.
یکی از مهمترین برنامه هایی که دولت ترکیه برای سال ۲۰۲۰ در نظر گرفت این بود که میزان نرخ بهره را به هشت و نیم درصد کاهش دهد بلکه بازار املاک ترکیه جان دوباره‌ای بگیرند. چهار ماه اول سال ۲۰۲۰ بهترین زمان ممکن برای خرید ملک در ترکیه را فراهم نمود؛ این موقعیت از طریق کاهش میزان سرمایه گذاران در بازار مسکن ترکیه ایجاد شد. بازار رقابتی پس از ۴ ماهه اول سال دوباره رونق گرفت و افزایش میزان ریسک در بازار مسکن را به دنبال داشت.

افزایش قیمت مسکن ترکیه در سال ۲۰۲۱

نمودارهای مربوط به افزایش یا کاهش قیمت ملک در ترکیه هرچند واقعیات مربوط به رونق یا کساد این بازار را به تصویر می‌کشند، اما به خوبی نشان می‌دهند که قیمت مسکن در این کشور هر ساله با یک رشد ۱۲ درصدی همراه بوده است؛ بنابراین تمامی‌فراز و نشیب های صورت گرفته در تاریخ بازار مسکن در کشور ترکیه نمی‌تواند ارزش سرمایه گذاری از این طریق را زیر سوال ببرد.
با توجه به این که پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده نیز بازار رقابتی این کشور در میان ایرانی‌ها، چینی‌ها و کشورهای اروپایی ادامه داشته باشد و همچنین به علت نیروی جوان پویا و فعالی که در سراسر این کشور مشغول به کار هستند انتظار می‌رود برای سالیان آینده نیز رشد اقتصادی ترکیه در تمامی‌ابعاد و به خصوص در بخش املاک تداوم داشته باشد.
اگر سرمایه منفعلی در اختیار دارید که می‌خواهید از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنید دو مسیر پیش روی شماست؛ یا می‌توانید از آن در ابزارهای اقتصادی و تجارتی همانند خرید و فروش کالا استفاده کنید یا اینکه با خرید ملک و مسکن اجازه دهید به مرور زمان ارزش رو به رشدی را تجربه کند.
گزینه اول شاید در ابتدا با دریافت مزایای اقتصادی زیادی همراه باشد، اما باید بدانید که ممکن است تضرر اقتصادی را نیز به دنبال داشته باشد، اما گزینه دوم اصولا امن‌ترین گزینه ممکن برای سرمایه گذاری در کشور ترکیه است.


 خرید خانه در ترکیه


خرید خانه در استانبول بهتر است یا سایر شهرهای ترکیه؟

یکی از مهمترین نکاتی که بهتر است سرمایه‌گذاران ایرانی از آن اطلاع داشته باشند این است که به علت افزایش هزینه های زندگی در استانبول بسیاری از افراد بومی‌و مهاجرین این شهر در حال بازگشت به شهرهای خود و مهاجرت به شهرهای کوچک‌تر هستند بنابراین اگر می‌خواهید بیشترین میزان ممکن از مزایای اقتصادی در بخش مسکن را به دست آورید بهتر است به جای خرید ملک در استانبول به فکر خرید زمین، خانه، ساختمان، فروشگاه و سایر مستغلات در شهرهای کوچک‌تر باشید.
شاید قدری عجیب باشد، اما افزایش قیمت خانه در استانبول و به‌خصوص در چندسال اخیر چندان مشهود نبوده است و این میزان در برخی دیگر از شهرهای مهاجرپذیر ترکیه بیش از شهرهای بزرگ مانند استانبول است. بنابراین خرید خانه در استانبول صرفا به حفظ ارزش پول و سرمایه منتهی می‌شود، اما در سایر شهرها می‌تواند منفعت اقتصادی را نیز به همراه داشته باشد.