آفتاب

مصاحبه با دکتر ارسلان گلشنی بنیان گذار تکنیک M.I.Rحرکات اصلاحی یکی از گرایش های رشته علوم ورزشی است که در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در برخی از دانشگاه های اصلی کشور ایران وجود دارد.

این رشته بیشتر حیطه فعالیتش در پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی و همچنین در مراحل پایانی بازتوانی است اما با توجه به دوره های تکمیلی که برای این رشته وجود دارد مثل ماساژ درمانی و آب درمانی (تحت نظارت فدراسیون پزشکی ورزشی) لذا فارغ التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش توانبخشی در کنار تیم های پزشکی و هم در بخش پیشگیری در آموزش و پرورش برای دانش‌آموزان و هم در ادارات و شرکت ها برای پیشگیری از مشکلات پرسنل فعالیت داشته باشند. همچنین یک قسمتی از کار این رشته در بازتوانی و پیشگیری از آسیب های ورزشی در تیم‌های باشگاهی و ورزشکاران حرفه ای است.
شما در حال حاضر در کدام یک از این حیطه ها فعالیت دارید؟
با توجه به علاقه‌ای که داشتم من بیشتر در حیطه بازتوانی و در برخی مواقع پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی فعالیت دارم که با توجه به تجاربی که دارم بیشتر در مشکلات گردن، کمر و زانو، حرکات اصلاحی گودی کمر تخصص دارم.
در خصوص ابدرمانی فرمودید و میدونیم که یکی از طب های مکملی است که در بهبود مشکلات زانو و ستون فقرات توسط متخصصین تجویز می شود لطفا بیشتر در این خصوص توضیح دهید
آب درمان یکی از تجویز هایی است که اخیراً متخصصین ما بیشتر انجام می دهند اما یکی از باورهای رایج و اشتباهی که وجود دارد این است که آب درمانی راه رفتن توی آب است. در حالی که وقتی تخصصی‌تر به این قضیه نگاه می‌کنیم آب درمانی را اجرای یک برنامه کاملاً تخصصی و تجویز شده تعریف میشود که باید حتما زیر نظر یک متخصص در شرایط خاص و در دمای خاص استخر انجام شود و با توجه به ویژگی های فردی و مشکل هر فرد برنامه تجویز می شود. برای هر فرد متفاوت است و نباید به صورت عمومی که فکر کنیم همه کمردردها مشکل ها یکسان است عمل کنیم.

حرکات اصلاحی چیست

تقریباً یک سال و نیم پیش بود که یک فردی با شکایت از تعادل کم و ضعف عضلانی در پای چپ به ما مراجعه کرد. ایشان را یکی از پزشکان بیمارستان میلاد برای آب درمانی و بازتوانی به ما ارجاع داده بودند. بعد از بررسی و صحبت هایشان دیدم که خیلی نسبت به درمان و بازتوانی شان ناامید هستند و این خب برگرفته از نظرات همکاران دیگر بوده است. برای خود من هم خیلی سخت بود این مسئله که بسیاری از متخصصین دیگر ایشون را جواب کرده و گفته بودند که روز به روز تعادلت کمترخواهد شد، چون شما مشکل قبلی فلج اطفال و در حال حاضر تنگی کانال نخاعی در ناحیه پشتی را دارید.
در وهله اول خودم خیلی نسبت به این مسئله شک داشتم که میتونیم کمکی انجام بدیم یا نه! ولی خب از اونجایی که یک لحظه فکر کردم شاید آخرین جایی باشه که ایشان آمدند و ناامید کردن ایشان می تواند تبعات بعدی را داشته باشه برای همین گفتم که ما می‌توانیم کارهایی برای شما انجام بدیم و ببینیم چه نتیجه ای میگیریم و نه میتونم بگم که نمیشه براتون کاری انجام داد و نه می تونم بگیم که حتما بهتر میشه. بعد از گذشت ۶ جلسه برای خود من خیلی جالب بود که عضلات روی ران (چهار سر ران ) این فرد شروع کرد به فعالیت و تعادل بیشتر شد و فعالیت عضلات ایشان هم برای خودم و هم برای این فرد خیلی جالب بود و ما این روند را ادامه دادیم. مراحل درمان خداروشکر روز به روز بهتر و بهتر شد تا اینکه بعد از سه ماه تعادل ایشان کاملا برگشت. شاید بگم ۸۰% تعادلشان برگشت و راحت پله بالا و پایین رفتند، دوباره برگشتند به کارشون و مجددا به رانندگی با تاکسی پرداختند. جالبه بعد از مدت ها یک روز اومدن تو اتاق من و گفتن که با من صحبتی دارند، من گفتم شاید در مورد روند درمان ایشونه، گفتم که بفرمایید؛ و خیلی جالب بود این مسئله که گفتند به یاد دارید روزی که من اولین بار اومدم پیش شما و شروع کردن به صحبت کردن از اتفاق‌هایی که قبل از آن بوده و نظراتی که بقیه همکاران داشتند و بعد اون گفتند من به دلیل این که بیشتر جاها که رفته بودم ناامید بودم از روند درمانی و حتی داشتم به این فکر می کردم که بعد از این که پیش شما مراجعه کردم و نتیجه ی هم از اینجا  نگرفتم خودکشی کنم! این مسئله را که شنیدم خیلی برای خود من شوک آور بود که اگر من لحظه ای به خودم می گفتم که نه از کار ما هم نتیجه ای نمیگیره چه اتفاق هایی رو می تونست بعدش به همراه داشته باشه؟ برای همین خودم این تجربه را به دست آوردم که حداقل توی برخی مواقع بدن انسان جوری هست که نمی تونیم بگیم دو دوتا چهارتا میشه و باید یک سری کارها را حتما تست کنیم و بعد جواب بدیم و فرد را مایوس و ناامید نکنیم.به نظر می‌رسد در سال‌های اخیر مشکلات مربوط به ستون فقرات افزایش یافته است. به نظر شما دلیل اصلی مشکلات ستون فقرات چیست؟
 با توجه به این که ما بیشتر ساعات در محیط کار و حتی در خانه با وسایل الکترونیکی مثل لپ تاپ، کامپیوتر موبایل و تبلت سرکار داریم و همچنین فعالیت‌های روزانه ما به شدت کاهش پیدا کرده است. خوب مثل قطره آبی که سال ها بر روی یک سنگی چکه می کند قطعا ما هم تغییراتی را در طی سالیان خواهیم داشت و مشکلات زیاد عضلانی را خواهیم داشت که اگر آن را جدی نگیریم می تواند مشکلات دیگری مثل بیرون زدگی های دیسک، تنگی کانال نخاعی و موارد دیگر را به همراه داشته باشد.
شما به عنوان یک متخصص در حوزه پیشگیری چه راهکاری در این مورد پیشنهاد می کنید؟
اولین قدم در پیشگیری از مشکلات اسکلتی عضلانی به نظر من اصلاح عادت های غلط روزانه است. یعنی اینکه باید عادت های غلط استفاده از لپ تاپ، کامپیوتر، موبایل و تبلت را حتماً تصحیح کنیم و در حالت های نشستن و رانندگیمون بسیار دقت کنیم و سعی کنیم همیشه صاف بشینیم و در کنار تصحیح عادت های روزانه سعی کنیم یکسری از موارد را رعایت کنیم که باعث میشود فعالیت های روزانه ما افزایش پیدا کند. مثل این که شما در طول روز و یک بار فکر کنید آسانسور خرابه و از پله استفاده کنیم. یا یک بار برای خرید به سوپرمارکت تشریف بردید فکر کنید که سوپری نزدیک شما چیزی که شما میخواید را نداره و باید از سوپری دیگه که با شما فاصله داره خرید کنید. یا میخواهید ماشینتون را پارک کنید فکر کنید توی اون محلی که شما می‌خواهید تشریف ببرید جای پارک کمه و برای همین کمی با فاصله پارک کنید تا در طول روز فعالیت های شما به همین راحتی افزایش پیدا کند و اگر توانستید که در هفته حداقل ۲ الی ۳ جلسه ورزش منظم در برنامه تون قرار دهید.
نمره آب درمانی در ایران نمره قابل قبولی است
متاسفانه در این مسئله نمره قابل قبولی در ایران نداریم. به خاطر باور غلطی که وجود دارد و آب‌درمانی را راه رفتن در آب می دانند و اینکه این روش درمانی و بازتوانی را هنوز بسیاری از مردم وحتی متخصصین شناختی نسبت بهش ندارند.
شما به عنوان بنیان گذار تکنیک M.I.R شناخته شده اید، بیشتر در این مورد و این روش توضیح دهید؟
تکنیک MIR در واقع مخفف  Musculoskeletal Imbalance Restoration است.
در این روشی که ابداع کردیم از روش های مختلف تمرین در آب، تمرین در بیرون از آب، ماساژ تراپی و موارد دیگر برای بهبود و بازتوانی مشکلات اسکلتی عضلانی استفاده می کنیم. بسیاری از تکنیک هایی که هم در آب و هم بیرون از آب استفاده میشود؛ تلفیقی از رویکردهای مختلف بوده که توسط بنده برای مشکلات مختلف طراحی شده اند که اگر بخواهیم تخصصی‌ترین رویکرد را توضیح بدیم و بگوییم این روش به رویکردهای کنترل حرکتی یا موتور کنترلی نزدیکتراست. وقتی کسی به ما برای بازتوانی یا پیشگیری از مشکلاتش مراجعه می کند از تکنیک های مختلف و فضاهای مختلفی که داریم برای بازتوانی یا پیشگیری استفاده میکنیم؛ در این تکنیک بیشتر تمرکز ما به اصلاح برنامه و الگوهای حرکتی فرد در طی دوره بازتوانی است.با این تکنیک به چه مشکلاتی می توانید کمک کنید؟
مشکلاتی که بیشتر در این تکنیک می توانیم کمک کنیم مشکلات ناحیه ستون فقرات، زانو، شانه و مچ پا است.
و در کنار این مشکلات می توانیم به افراد سالمندی که تعادل پایینی دارند یا کودکان و نوجوانانی که ناهنجاری های اسکلتی عضلانی (زانوی ضربدری، زانو پرانتزی، کف پای صاف، قوز پشتی، گودی کمر و ...) دارند نیز کمک کنیم تا از مشکلات بعدی پیشگیری کنند .
آینده تکنیک MIR را چگونه می بینید؟
با توجه به اینکه میزان فعالیت بدنی در جامعه ما به شدت کاهش پیدا کرده و اینکه میانگین سنی جامعه ما به سمتی میرود که سالمند زیادی خواهیم داشت، لذا این تکنیک می تواند برای بهبود مشکلات اسکلتی عضلانی و پیشگیری از مشکلات بعدی بسیار مفید باشه و قطعا استفاده از این تکنیک می تواند به بسیاری از این افراد کمک کند. برای همین آینده‌ای بسیار خوبی را برای این تکنیک و با استفاده از این روش ها پیش بینی می کنم.

وبگردی