آفتاب

چوب راشچوب راش در واقع فرآورده درخت راش است که به صورت وارداتی از کشورهایی شامل آلمان، گرجستان و ترکیه در بازار ایران وجود دارد. چوب راش از جمله سرسخت ترین مدل ها محسوب می شود؛ از این رو از آن در مبلسازی و نجاری استفاده فراوانی می گردد.

امروزه چوب نقش مهمی در ساخت محصولات دارد؛ بیشتر خانه ها برای دکوراسیون محل شان به سراغ وسایل چوبی می روند. همچنین در ساخت سایر وسایل هم به صورت غیر مستقیم چوب کاربرد دارد. چوب ها دسته بندی گوناگونی دارند که هر کدام یک سری ویژگی های مخصوص به خودشان را دارند و از قیمت و ویژگی ساخت متفاوتی برخوردارند. چوب راش یکی از انواع و اقسام مدل های پر کاربرد در صنعت چوب است. درخت این چوب به خانواده فاگاسه تعلق دارد که از آن سه مدل به نام های راش، بلوط و شاه در بازار ایران وجود دارد. درخت راش در ارتفاع بیشتر دو هزار متر در سطح دریا رشد می کند و تا 250 سال عمر دارد. چوب این درخت یکی از پر استفاده ترین چوب ها در ایران به شمار می رود که برای طراحی و ساخت میز و صندلی، لوازم چوبی، درب و پنجره و.... مورد استفاده قرار می گیرد.

آشنایی با چوب راش

چوب راش در واقع فرآورده درخت راش است که به صورت وارداتی از کشورهایی شامل آلمان، گرجستان و ترکیه در بازار ایران وجود دارد. چوب راش از جمله سرسخت ترین مدل ها محسوب می شود؛ از این رو از آن در مبلسازی و نجاری استفاده فراوانی می گردد. چوب راش زودتر خشک می گردد و در عملیات خشک کردن چوب ها مشکلات کمتری نسبت به سایرین دارد. این چوب از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است و تورق آن بالا می باشد.

ظاهر چوب راش

چوب راش ظاهری متفاوت دارد که با توجه به آن می توان، این چوب را از انواع چوب تشخیص داد. چوب راش رنگ کرم مایل به قرمز دارد و جزء چوب های نیمه سنگین و سنگین محسوب می شود که چگالی آن 700 تا 900 کیلوگرم بر متر مکعب است. بافت چوب راش خیلی محکم و مهم تر از آن این است که یکنواخت می‌ باشد و همین مزیت باعث شده تا چوبی خوش کار باشد. از این رو چوب راش سطح آن یکدست است و گره در آن خیلی کم مشاهده می شود. رنگ بندی این چوب بستگی به مدل آن دارد هم می تواند کرم باشد و هم می تواند قرمز باشد. با توجه به این موارد گفته شده معمولا چوب راش را چوبی می نامند که پره های آن در مقاطع برش طولی دارد. چوب راش در برش های شعاعی پر مگسی نامیده شده و در برش مماسی دوک می گویند چون که به صورت لکه های کوچک و قرمز رنگ عمود بر راه چوب وجود دارد. چوب راش بین 700 تا 900 کیلوگرم بر متر مکعب وزن دارد.

مقایسه چوب راش با باقی چوب های موجود

چوب راش چون که هم ویژگی زیادی دارد و هم بسیار مورد استفاده قرار می گیرد؛ معمولا با انواع و اقسام چوب های دیگر مقایسه می شود. چوب راش در مقایسه با چوب روسی این طور است که چوب روسی که به آن نراد هم می گویند؛ نرم تر چوب راش است و وزن آن هم کمتر می باشد؛ اما رنگ و کیفیت مخصوص به خودش را دارد و قابل مقایسه با چوب راش نیست. چوب روسی رنگ پذیر است و ضد موریانه می باشد و در مقابل رطوبت هم مقاومت بیشتری از خودش نشان می دهد.
چوب راش در مقایسه با چوب گردو هم از آن سنگین تر است. از چوب گردو با توجه به این که در دسترس کمتری قرار دارد و همین طور رنگ و بافت آن خیلی خاص است قیمت بیشتری دارد و در محصولاتی که استفاده می شود که هزینه زیادی برای آن در نظر گرفته شده است. چوب گردو در منبت کاری بهتر از چوب راش است؛ اما یکنخواتی آن را هم ندارد، گره ها در چوب گردو خیلی بیشتر از راش است.

بررسی چوب راش گرجستان، ایران و ترکیه

درخت راش بیشتر از 13 مدل دارد که هر کدام در یک اقلیمی متفاوت رشد می کند. چوب راش گرجستان نسبت به چوب راش ایرانی کیفیت بالاتری دارد؛؛ چون که گره آن کمتر و سطح آن صاف تر و یکنخوات تر است و پس از این که رنگکاری شد نمای بهتری به سطح چوب می بخشد. راش های ایرانی جوشی که روی خودشان دارند سبب شده تا رنگ جذب شده تفاوت پیدا کند و به عبارت دیگر رنگاری آن ها سخت تر از مدل های دیگر چوب باشد. ضمنا بای بگوییم که چوب راش گرجستان در قواره های بزرگتی وجود دارند. چوب راش ترکیه هم فرآوری زیادی می شوند از این رو کیفیت شان بیشتر است. ترکیه در چند سال اخیر در صنعت چوب بسیار خوب عمل کرده است و توانسته است تا محصولات با کیفیتی با استفاده از دستگاه های پیشرفته فرآوری کند. در بازار داخلی ایران عموما چوب های راشی که به اسم راش ترکیه به حساب می آیند همان راش گرجستان هستند که از گرجستان وارد ترکیه و سپس به بازار داخلی ایران راه پیدا کرده اند.
وبگردی