آفتاب

آشنایی با چوب گردوچوب های زیادی وجود دارد که هر کدام یک سری ویژگی دارند و از هر درخت متفاوتی تهیه شده اند که یکی از معروف ترین آن ها چوب درخت گردو است.

چوب گردو یکی از چوب های معروف و البته با دوام است که طراحی و تولید فرآورده های چوبی از این محصول هزینه های زیادی و متفاوتی نسبت به بقیه دارد؛ چون که چوب گردو از کیفیت و دوام بالایی برخوردار است و همین طور زیبایی خاصی دارد. چوب های زیادی وجود دارد که هر کدام یک سری ویژگی دارند و از هر درخت متفاوتی تهیه شده اند که یکی از معروف ترین آن ها چوب درخت گردو است.

ویژگی های چوب گردو در یک نگاه

    سختی و دوام بالا
    وزن مناسب
    تراکم بالا
    مقاومت در برابر ضربه و فشار
    کارایی آسان
    قابلیت کنده کاری و تراش کاری
    قابلیت استفاده میخ و چسب به راحتی
    خمش بالا
    دارای الیاف یکدست
    دارای رنگ منحصر به فرد
    دارای بافت خاص چوب برای کارهای تزئینی

ظاهر و رنگ چوب گردو

رنگ چوب گردو به این که از کدام قسمت درخت بریده شده است؛ فرق دارد. چوب برون، خارجی ترین بخش درخت است که در درخت گردو از طیف رنگی زرد کمرنگ تا خاکستری و سفید را می پوشاند. قسمت داخلی چوب درخت گردو پر رنگ تر از بیرون آن است و طیف رنگی آن قهوه ای تیره و قهوه ای روشن است که دارای رگه های خاکستری، مایل به قرمز و ارغوانی می باشد. نکته ی جالبی درباره چوب گردو وجود دارد که هر اندازه از زمانش می گذرد رنگش روشن تر می شود و به اصطلاح کهنه تر می شود؛ طوری که اگر یک درخت گردو پیر باشد رنگ آن به روشن عسلی می خورد؛ در واقع این ویژگی برخلاف چوب گیلاس است.

الیاف چوب گردو

چوب گردو دارای ریز بافت است و الیاف آن مستقیم و صاف می باشند. درباره بافت این چوب باید بگوییم این که خشن و زبر می باشد و گره هایی در درخت گردو وجود دارند؛ کاملا تصادفی هستند. البته باید بگوییم که بی نظمی هایی هم وجود دارند که موج دار یا پیچ خورده هستند و در بخش های مخلتف چوب دیده می شوند. چین خوردگی هایی در چوب وجود دارند که به صورت یک حلقه سالیانه نقش می ببندند که تحت فشار ایجاد شده اند. نقش های دیگری روی چوب گردو وجود دارند که در زمان تشکیل ایجاد شده اند.

چوب گردو مناسب چه کارهایی است؟

از چوب گردو با توجه به مزایایی که دارد در کارهای مختلفی استفاده می شود؛ چوب گردو بیشتر در ساخت مبلمان رسمی و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. چوب گردو چون که ظرافت، زیبایی و اصالت دارد؛ سبب شده تا شکل خیلی جذابی از محصول به نمایش بگذارد. همچنین از چوب گرو به عنوان روکش هم استفاده می کنند و در ساخت کفپوش، پارکت و کارهای چوبی دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. نکته ای که درباره این چوب مهم است این است که محصولی که صد در صد با این چوب ساخته می شوند قیمت بالایی دارد. از این رو در برخی از محصولات تنها از روکش چوب گردو استفاده می شود.

انواع چوب گردو

چوب گردو هم مدل های مختلفی دارد. چوب گردو سفید که تنها نامش سفید است اما رنگ آن قهوه ای روشن می باشد که ترد و شکننده هستند. این مدل چوب برای مصارف تجاری و صنعتی مورد استفاده قرار نمی گیرد چون که مقاومت بالایی ندارد. گردو سفید مشابه با چوب های صنوبر و توسکا است. چوب درخت گردویی مدل دیگر است که عموما برای پوشش محیط و فضاهای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.
گردو کلرو مدل دیگری از چوب گردو است که طیف رنگی آن زیاد است؛ از این رو زمانی که از جنگل خارج می شود داخل کوره نمی رود و برخلاف تصور آن چه می شود در فضای باز قرار می گیرد تا خشک شود و پس از این که خشک شود نوارهای رنگی آن حفظ شده و زیباتر می شود.

شناسایی رزین از چوب

یکی از کارهایی در زمان مطالعه درباره هر مدل چوبی باید انجام دهید؛ تحقیق و سرچ درباره شناسایی چوب از رزین و تفاوت این دو با همدیگر است. امروزه استفاده از رزین در ساخت و تولید محصولات چوبی کاربرد پیدا کرده است. چوب از رزین متفاوت است و طراحی آن ها فرق دارد. رزین کیفیتی پایین تری نسبت به چوب دارد. اگر کار را بررسی کنید یک سری نکات وجود دارد که با فهمیدن آن ها می توانید شناسایی کنید که چوب است یا رزین؟ رزین معمولا رنگ کدر و مات دارد و همین طور وزن آن سنگین است. از طرفی از آن جایی که رزین از پلاستیک ساخته شده است. زمانی که یک سوزن را داخل آن فرو رود و یا این که بوی پلاستیک بدهد رزین است نه چوب. رزین هر چند زیباست و قیمت کمتری دارد؛ اما کیفیت یک چوب اصلی را ندارد؛ امروزه برای این که همه افراد بتوانند محصولات چوبی بخرند از رزین هم استفاده می کنند.


وبگردی