آفتاب

تجربه یک سفر رویایی به استانبولترکیه، کشوری توریستی با آب وهوایی خوش و مردمانی خونگرم است. به علاوه یکی از قطب‌های گردشگری مهم در دنیا به شمار می‌آید. هر ساله تعداد زیادی توریست از کشورهای مختلف و از جمله ایران وارد این کشور می‌شوند.

ترکیه کشوری اوراسیایی است که همین امر باعث جذابیت بیشتر آن از نظر جغرافیایی و گردشگری شده است. اگر به کشور ترکیه سفر کرده‌اید یا قصد سفر به آنجا را دارید بهتر است دیدن این مکان‌های را از دست ندهید البته برای اینکه شما در این سفر دیدنی بتوانید با مردم ترکیه ارتباط برقرار کنید و باید آشنایی نسبی با زبان ترکی داشته باشید و می توانید با خرید کتاب زبان ترکی استانبولی تا حدودی می توانید این مورد را برطرف کنید:

1- مسجد ایاصوفیه

این بنا در ابتدا کلیسا بوده و سپس کاربری آن به مسجد مبدل می‌شود و اکنون هم به عنوان موزه و نماد مهم شهر ترکیه، در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این بنا، در برابر کلیسای نوتردام که ساخت آن قریب به یک قرن به طول انجامید در طول 5 سال به اتمام رسیده که رکورد بی سابقه در این زمینه محسوب می‌شود.


 کتاب زبان ترکی


2- کاپادوکیه

سرزمینی تاریخی با قدمتی زیاد، که در ترکیه واقع شده است. عده‌ای بر این باورند که کاپادوکیه از واژه‌ای با ریشه فارسی به معنی «سرزمین اسب‌های زیبا» برگرفته شده است. این منطقه به لحاظ موقعیت عالی از نظر جغرافیایی یکی از مناطق مناسب جهت پرواز با بالون است. همچنین این منطقه سالها پیش بر اثر فوران آتش فشان زیر گدازه و خاکستر قرار گرفت و به دلیل فرسایش و دیگر انفعالات شیمیایی دارای صخر‌ه هایی با ساختار نامتقارن و عجیب است که بر جذابیت این مکان افزوده است و به دودکش‌های فرشته مشهور است.

3- شهر افسوس

این بنای تاریخی در اَزمیر ترکیه واقع شده است و یکی از یادگاری‌های تمدن یونانیان در مدیترانه است. این منطقه یکی از مناطقی است که تاریخ شناسان اعتقاد دارند اصحاف کهف نیز در غاری نزدیک این منطقه به خواب رفته بودند و زمانی در آنجا می‌زیسته اند.
 برای رفتن به کشور ترکیه و دیدن این زیبایی‌ها، بهتر است با زبان این کشور نیز آشنایی داشته باشید. به همین منظور از شما درخواست میکنم برای تهیه کتاب‌های آموزشی زبان ترکی استانبولی به سایت کتاب لند مراجعه کنید.

غذاهای ترکیه

باید یادآور شد وجود فرهنگ غذایی غنی و متنوع یکی دیگر از علت‌های محبوبیت این کشور به شمار می‌رود. اگر فکر می‌کنید که فرهنگ غذایی این کشور به باقلوا یا کباب ترکی محدود می‌شود سخت در اشتباه‌اید، چرا که ترکیه در هر منطقه با توجه به سبک آب و هوایی دارای تنوع غذایی نیز هست.

1- مزه‌ها

مزه‌ها (پیش‌غذاها) یکی از پرطرفدارترین بخش فرهنگ غذایی ترکیه است. که شامل پیش‌غذاهایی مانند حموس، فاوا (لوبیا پخته شده)، موهامارا( نوعی مزه با استفاده عصاره انار، گردو،فلفل قرمز و...) است که در کنار غذای اصلی سرو می‌شوند.

2- کباب‌ها

شاید یکی از لذیذترین غذاها در کشور ترکیه، انواع مختلف کباب ها هستند که در مناطق مختلف به صورت‌های گوناگون تهیه می‌شوند. همانند کباب اسکندری، بیتی بیف، شیش کباب و... که خوردن آنها خالی از لطف نیست.


 کتاب زبان ترکی


3- کارنی یاریک

غذای محبوب و فوق العاده لذیذ، که در این غذا ابتدا بادمجان را سرخ می‌کنند و داخل آن را از گوشت و جعفری پر می‌کنند و در آخر روی آن سس گوجه می‌ریزند. این غذا بیشتر در بازارهای محلی استانبول سرو می‌شود و طرفداران زیادی دارد.

زبان کشور ترکیه

در کشور ترکیه، اکثراً به زبان ترکی صحبت می‌کنند و درصد کمی هم به زبان کردی و انگلیسی و عربی تکّلم می‌کنند. زبان ترکی استانبولی یکی از زبان‌های سخت برای یادگیری است و با زبان‌های روسی و یونانی مقایسه می‌شود. اما با کمی تلاش می‌توانید به یادگیری این زبان بپردازید.
برای خرید کتاب زبان انواع مختلف زبان از جمله انگلیسی فرانسه، ترکی و .....  میتوانید به سایت کتاب لند مراجعه کنید و اقدام به خرید کنید اما اگر قصد خرید کتاب زبان ترکی دارید خرید کتاب ینی هیتیت را به شما پیشنهاد میکنیم چرا که یکی از پر طرفدارتین کتاب های اموزش زبان ترکی استانبولی است.

 افراد برجسته و مشهور ترک زبان

1- عزیز نَسین

 محمت نصرت که اکثراً او را با نام مستعار عزیز نسین می‌شناسند، مترجم، نویسنده وطنزپرداز ترکیه‌ای است. او آثار زیادی از جمله داستان کوتاه داشت که در ایران توسط باغچه بان، آقای شاملو و دیگر نویسندگان به فارسی ترجمه شد. از جمله آنها می‌توان به : مگه تو مملکت شما خر نیست؟، پخمه، خر مرده و... اشاره کرد.

2- الیف شافاک

شافاک که بیشتر با کتاب ملت عشق در ایران شناخته شده است، یکی از نویسندگان ترک تبار است.  او در فرانسه از والدین ترک به دنیا آمد. از این نویسنده تا بحال 15 رمان در ایران به چاپ رسیده است.

3- لطیفه تکین

لطیفه تکین متولد 1957 است. «مرگ عزیز بیعار» اولین رمان لطیفه تکین، نویسنده ترک است که در زمان انتشار در ترکیه به عنوان یک اثر بزرگ در ادبیات ترکیه قلمداد می‌شد. این کتاب به چندین زبان زنده دنیا ترجمه شده است. سبک نویسندگی تکین بیشتر به صورت واقع گرایانه بوده است.

4- آتیلا ایلهان

آتیلا ایلهان، که در اَزمیر ترکیه متولد شد. شاعر، نویسنده، روزنامه نگار، داستان‌نویس و فیلمنامه‌نویس ترک بود. این شخصیت برجسته به دلیل حمایت از ناظم حکمت چندین سال به فرانسه فرستاده شد و با بازگشت دوباره خود به ترکیه تحصیلات خود در رشته حقوق از سر گرفت اما با از سرگیری فعالیت روزنامه نگاری ها تحصیلات خود را رها کرد.
او مدتی بعد به دلیل آشنا شدن با صنعت سینما در کنار فعالیت‌های ادبی به نقد فیلم هم پرداخت.
امیدوارم تا اینجای مقاله با ما همسفر شده باشید و نگاهتان را به این کشور و زیبایی های آن با این تعاریف تغییر داده باشید.
این کشور به دلیل نزدیکی به کشورمان ایران و هم چنین از لحاظ موقعیت گردشگری و اقتصادی، قطب مهمی برای تعاملات ما با این کشور است. بنابراین یادگیری این زبان مزیت محسوب می‌شود و فرصت‌های درخشانی را پیش روی شما قرار می‌دهد.