آفتاب

راهنمای خرید ماسک تنفسیماسک های تنفسی به عنوان یکی از مهم ترین تجهیزات حفاظت فردی شناخته می شوند . البته تمام تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی اهمیت بالایی داشته و هر کدام ضروری و مهم هستند ، اما ماسک های تنفسی با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹ اهمیت بسیاری پیدا کرده و مورد استفاده عموم‌جامعه قرار گرفته است.

جهان در قرن بیست و یکم با تراژدی های پزشکی روبرو شده است. در این روزها بدون داشتن یک ماسک مناسب حتی نمی توانید در جامعه حضور داشته باشید. ماسک ها از جمله ابزار پزشکی هستند که جهت محافظ در مقابل ذرات معلق و باکتری های موجود در هوا استفاده میشوند. اما نکته ای مهم در روند استفاده از ماسک وجود دارد، که کدام ماسک را بخریم؟

 بازار های جهانی و داخلی پس از انتشار ویروس های ویرانگری چون سارس و کرونا اقدام به بهبود تولید ماسک کرده اند. امروز انواع بسیاری از ماسک ها در بازار وجود دارد که پیش از این دیده نشده بودند. این مقاله بهترین راهنمای خرید ماسک مناسب است.
خرید ماسک ، یک انتخاب حساس و حیاتی
تصور کنید پس از خرید ماسک متوجه کیفیت پایین آن نشده اید و آن را استفاده کرده اید. در شرایط کنونی این فاجعه ی خاموشی خواهد بود که سلامت شما و اطرافیان شما را تهدید میکند. ماسک مناسب میتواند به میزان زیادی احتمال انتقال ویروس را کاهش دهد. بنابراین اهمیت دارد که چه ماسکی بر صورت دارید.

راهنمای خرید ماسک تنفسی
 

انواع ماسک ها

دو نوع ماسک در حال کلی وجود دارد. اما هر یک ویژگی و میزان محافظت خاص خود را دارند.
    •    ماسک جراحی Surgical mask
    •    محافظ تنفسی یا رسپیراتور

ماسک جراحی

این نوع ماسک یک بار مصرف است و جهت جلوگیری از انتقال ذرات عفونی استفاده میشود. مهم ترین کاربرد ماسک جراحی محافظت در برابر ذرات ترشح شده و بزاق است. این نوع ماسک محافظتی در برابر ذرات عفونی معلق در هوا ندارد. اغلب برای عمل های پزشکی و فعالیت های دندانپزشکی استفاده می شوند.

ماسک رسپیراتور

این نوع ماسک ها بهترین محافظ برای جلوگیری از انتقال ذرات آلوده ی معلق در هوا هستند. میکروب های بیماری های ویروسی از جمله کووید 19 به مشکل معلق در فضا وجود دارند. این نوع ماسک امکان آلودگی فرد به این ویروس را کاهش میدهد.

ماسک های FFP، تحت نظارت اروپا

این ماسک ها فیلتر دار هستند و قابلیت فیلتراسیون بین 80 تا 99 درصد را دارند.  این ماسک ها که به ماسک محافظ تنفسی نیز مشهورند جهت محافظت از ویروس کرونا مناسب هستند. این ماسک از انتقال باکتری و عفونت موجود در هوا جلوگیری میکند.

ماسک‌های N95 و  KN95

این ماسک ها در میان ماسک های پزشکی بهترین محافظان در برابر کرونا ویروس هستند. استفاده از N95 میتواند بیش از 95 درصد از امکان ابتلا به ویروس معلق در هوا را کاهش دهد. به خوبی اطراف بینی و دهان را میپوشاند و از شما و اطرافیان شما محافظت میکند. ماسک KN95 نیز که تحت نظارت کشور چین تولید شده است یکی از بهترین نمونه ها است. استفاده از این ماسک نیز بیش از 95 درصد از امکان انتقال ویروس و هوای عفونی را کاهش می دهد.
ماسک FFP2 بهتر است یا FFP3 ؟
سوالی که این روز ها بیشتر مطرح است این مساله می باشد که از ماسک FFP2 استفاده کنیم یا FFP3 طبق جدول شکل نشان داده شده 2 یا 3 بودن تاثیر زیادی در جاذب بودن فیلتر ماسک ندارد، مساله مهم متمایز کننده ماسک ها از هم لایه کربن فعال موجود در ماسک است.
 یعنی یک ماسک FFP2 با لایه کربن اکتیو برای محیط های دارای گازهای سمی به مراتب از یک ماسک FFP3 بدون لایه کربن فعال بسیار موثر تر واقع می شود، نکته ای که وجود دارد این است که نباید فریب ماسک هایی را بخوریم که به جای کربن فعال از پارچه مشکی استفاده می کنند.

موارد حفاظتی ماسک های تنفسی  FFP2

-    گردو غبار درشت
-    گرد و غبار ریز آسیب رسان
-    دود جوشکاری
-    الیاف شیشه
-    گردو غبار و دود سرب
-    میست روغن و ذرات معلق آسیب رسان
-    باکتری
-    ویروس
-    آنزیم های پروتئولیتیک
-    هاگ ها

منظور از ۳ لایه بودن ماسک چیست؟


در تولید ماسک‌های پرستاری (جراحی) از سه لایه پارچه استفاده می‌شود. پارچه‌های رایج در تولید بدنه ماسک چند لایه: اسپان، ملت بلون، ترموباند و بایکو است. که مهمترین آن ها پارچه ملت بلون می باشد.
 

راهنمای خرید ماسک تنفسی


پارچه ملت بلون در ماسک چیست ؟‌

پارچه ملت بلون پارچه‌ای است که به‌صورت الیاف است و با تراکم بالا، بهترین مانع برای عبور میکروب و آلودگی است، این پارچه لایه وسطی ماسک های مرغوب را تشکیل می دهد که از بارزترین خصوصیات آن ظرافت الیاف و قدرت نفوذ ناپذیری بسیار بالا در برابر مایعات می باشد. دیگر خواص مطلوب آن عبارتند از: سد باکتریایی، فیلتر کردن، دفع مایع، استحکام و قابل شستشو بودن

پارچه اسپان چیست ؟

همان پارچه‌ای است که در تولید  لباس اتاق عمل، باند، گاز، پدهای بیمارستان و زخم بند و همچنی روکش تخت ها  استفاده می‌شود، این پارچه بسیار محکم و مانع عبور میکروب می‌شود و خاصیت آب گریزی زیادی دارد.

فروشگاه اینترنتی رهاورد

این‌مقاله توسط‌ موسسه ایمنی وآتش نشانی رهاورد تهیه تنظیم شده است که از تولید کنندگان ماسک های سه لایه پرستاری و وارد کننده سایر ماسک های تنفسی صنعتی است. جهت اطلاعات بیشتر و مشاوره خرید ماسک، خرید تک و عمده انواع تجهیزات ایمنی و آتش نشانی ، تجهیزات حفاظت فردی می توانید به وب سایت این مجموعه به آدرس www.rahavardfire.com مراجعه کنید.

وبگردی