آفتاب

مهندسی کامپیوتر در کانادابسیاری از دانشگاه های برتر جهان در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا واقع شده اند و به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر با یکدیگر به رقابت می پردازند.

کانادا یکی از بهترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان رشته مهندسی کامپیوتر است. بسیاری از دانشگاه های برتر جهان در رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا واقع شده اند و به همین دلیل هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر جهان برای اخذ پذیرش از دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر با یکدیگر به رقابت می پردازند. همچنین در کشور کانادا بازار کار خوبی برای فارغ تحصیلان این رشته وجود دارد و این یک مزیت بسیار بزرگ برای دانشجویان این رشته محسوب می شود زیرا آن ها می توانند پس از اتمام تحصیلات خود در کشور کانادا به راحتی مشغول به کار شوند. این رشته در کانادا از جایگاه بسیار خوبی برخوردار است و کارفرمایان به دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مهندسی کامپیوتر نگاه ویژه ای دارند. سیستم آموزشی کانادا دانشجویان خارجی را تشویق می کند که در طول دوره کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی خود به دنبال کار بروند و پس از فارغ التحصیلی برای فرصت های شغلی در کشور کانادا بمانند. بنابراین دانشجویان می توانند از طریق تحصیل در دانشگاه های کانادا به دنبال اخذ اقامت موقت یا دائم کانادا باشند. در ادامه به بررسی رشته مهندسی کامپیوتر در کانادا می پردازیم.
 


معرفی رشته مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر شاخه ای از مهندسی است که مهندسی برق را با علوم کامپیوتر تلفیق می کند. مهندسان رایانه سیستم های رایانه ای و سایر دستگاه های فن آوری را طراحی و توسعه می دهند. رشته مهندسی کامپیوتر دارای گرایش های بسیار زیاد و متنوعی می باشد. برخی از این گرایش ها عبارتند از: مهندسی نرم افزار، مهندسی سخت افزار، هوش مصنوعی و رباتیک، رایانش امن (امنیت)، معماری سیستم های کامپیوتری، شبکه، مهندسی الگوریتم و محاسبات. مهندسی کامپیوتر به عنوان رشته ای تعریف می شود که دربردارنده علم و فناوری توسعه، ساخت و طراحی نرم افزار و اجزای سخت افزاری سیستم های محاسباتی مدرن و تجهیزات کنترل شده توسط رایانه است. رشته مهندسی کامپیوتر دانش سخت افزاری و همچنین نرم افزاری را در اختیار دانشجویان قرار می دهد. دانشجویان این رشته با توسعه و طراحی سیستم، سخت افزار کامپیوتر، سیستم های کنترل کننده مبتنی بر رایانه، ارتباطات داده و مهندسی شبکه و هوش مصنوعی آشنا می شوند.

دانشگاه های برتر کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر

دانشگاه های کانادا دارای رنکینگ بسیار بالایی می باشند. بسیاری از دانشگاه های کانادا در رتبه بندی های معتبر بین المللی حضور دارند و استراتژی آموزشی اخیر وزارت آموزش و پرورش کانادا بر افزایش تعداد دانشجویان خارجی تأکید دارد. این بدان معناست که دانشجویان بین المللی اکنون در کانادا بیش از پیش مورد استقبال قرار گرفته اند، بنابراین جای تعجب نیست که کانادا به یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی در دنیا  تبدیل شده است. کشور کانادا دارای بهترین و مطرح ترین دانشگاه های جهان در رشته مهندسی کامپیوتر می باشد. برخی از بهترین دانشگاه های کانادا که رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش های مختلف آن را ارائه می دهند عبارتند از:

دانشگاه تورنتو (University of Toronto)

دانشگاه تورنتو کانادا در سال 1827 تاسیس شد. این دانشگاه به نهادی پیشرو در یادگیری، کشف و تولید دانش در کانادا تبدیل شده است. دانشگاه تورنتو یک دانشگاه دولتی است که در استان انتاریو و شهر تورنتو واقع شده است و یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی جهان می باشد. دانشگاه تورنتو رشته مهندسی برق و کامپیوتر(ECE) را در مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد. دوره مهندسی برق و کامپیوتر (ECE) دانشجویان را برای طیف گسترده ای از مطالعات مهندسی و گزینه های شغلی، از جمله تجارت، مهندسی پزشکی، سخت افزار کامپیوتر، صنعت هوافضا، نرم افزار کامپیوتر، تراشه های نانو الکترونیک، فوتونیک، مهندسی نانو و رباتیک آماده می کند. در دوره کارشناسی دانشجویان در دو سال اول یا مفاهیم اساسی رشته خود آشنا می شوند و در سال سوم و چهارم می توانند مسیر تحصیلی شان را انتخاب کنند. در سال سوم و چهارم دانشجویان باید چهار حوزه مورد علاقه و دو حوزه اصلی در رشته مهندسی برق و کامپیوتر را برای تمرکز عمیق انتخاب کنند. برای مثال دانشجویان می توانند در سال سوم و چهارم تحصیلات خود را در حوزه نرم افزار یا سخت افزار ادامه دهند. داوطلبانی که قصد دارند برای اخذ پذیرش دوره کارشناسی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه تورنتو اقدام کنند باید در مقطع دیپلم و پیش دانشگاهی در دروس ریاضی، فیزیک و شیمی حداقل نمره 16 از 20 داشته باشند. برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه تورنتو دانشجویان باید علاوه بر داشتن رزومه تحصیلی قوی، از دانش زبانی خوبی برخوردار باشند. برای مقطع کارشناسی حداقل نمره زبان آیلتس 6.5 یا تافل 89 ، برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری حداقل نمره زبان آیلتس آکادمیک 7 از 9 یا تافل 93 از 120 می باشد. همچنین هزینه تحصیل دوره های کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر در دانشگاه تورنتو حدود 62000 دلار کانادا در سال است. هزینه تحصیل در مقطع دکتری نیز حدود 26000 دلار کانادا در سال می باشد.

دانشگاه واترلو (University of Waterloo)

دانشگاه واترلو یک دانشگاه دولتی است که در حدود 110 کیلومتری غرب تورنتو واقع شده است، با داشتن بیش از 35000 دانشجوی تمام وقت و نیمه وقت در دوره های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی، به یکی از دانشگاه های برتر کانادا تبدیل شده است. دانشگاه واترلو رشته های مهندسی کامپیوتر و مهندسی نرم افزار را به صورت جداگانه در مقطع کارشناسی ارائه می دهد. این دانشگاه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری نیز برخی از گرایش های مرتبط با رشته مهندسی کامپیوتر را ارئه می دهد. این دوره ها عبارتند از:
کارشناسی ارشد علوم داده و هوش مصنوعی
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر (فناوری نانو)
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر  (اطلاعات کوانتومی)
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر (فناوری نانو)
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر (اطلاعات کوانتومی)
 


دانشجویانی که قصد دارند برای تحصیل در دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر یا مهندسی نرم افزار از دانشگاه واترلو پذیرش اخذ نمایند، باید دارای نمرات بالایی در دروس فیزیک، شیمی و ریاضی مانند جبر، حساب و ... باشند. داشتن مدرک زبان نیز می تواند در اخذ پذیرش تحصیلی تاثیر گذار باشد. برای دوره کارشناسی حداقل نمره کل قابل قبول برای آیلتس آکادمیک نمره 6.5 (بخش مکالمه: 6.5، بخش نوشتار: 6.5، بخش خواندن: 6، بخش شنیداری: 6) و حداقل نمره کل قابل قبول برای تافل iBT 90 (بخش نوشتاری: 25، بخش مکالمه: 25) می باشد. البته داوطلبانی که دارای رزومه تحصیلی قوی هستند اما مدرک زبان ندارند و یا نمرات آن ها پایین تر از نمرات ذکر شده می باشد ممکن است موفق به اخذ پذیرش تحصیلی شوند. این داوطلبان می توانند برای یادگیری زبان انگلیسی در دوره های آموزشی زبان که توسط دانشگاه واترلو ارائه می شود شرکت کنند. همچنین برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه واترلو برای دوره های تحصیلات تکمیلی رشته مهندسی کامپیوتر و دیگر گرایش های آن، دانشجویان باید دارای سابقه تحصیلی درخشانی باشند و نمرات خوبی را در آزمون زبان کسب کرده باشند. در مقطع تحصیلات تکمیلی حداقل نمره کل قابل قبول برای آیلتس آکادمیک 6.5 (بخش نوشتاری: 6، بخش مکالمه: 6) و حداقل نمره کل قابل قبول برای تافل iBT  80 (بخش نوشتاری: 22، بخش مکالمه: 20، بخش خواندن: 20، بخش شنیداری: 18) می باشد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه واترلو حدود 58680 دلار کانادا در سال می باشد. هزینه تحصیل در دوره های تحصیلات تکمیلی به صورت زیر می باشد:
کارشناسی ارشد علوم داده و هوش مصنوعی: 5813 دلار کانادا در هر ترم
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر: 7957 دلار کانادا در هر ترم
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر (فناوری نانو): 7957 دلار کانادا در هر ترم
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر  (اطلاعات کوانتومی): 7957 دلار کانادا در هر ترم
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر: 7885 دلار کانادا در هر ترم
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر (فناوری نانو): 7885 دلار کانادا در هر ترم
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر (اطلاعات کوانتومی): 7885 دلار کانادا در هر ترم
دانشگاه بریتیش کلمبیا (University of British Columbia)
دانشگاه بریتیش کلمبیا یک دانشگاه دولتی است که در استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1908 تاسیس شد و در سال 1915 افتتاح گردید. این دانشگاه دارای دو پردیس اصلی است - پردیس ونکوور و پردیس اوکاناگان در کلونا. در یک سال اخیر، 23 درصد از دانشجویان در پردیس ونکوور و حدود 13 درصد از دانشجویان در پردیس اوکاناگان را دانشجویان بین المللی تشکیل داده بودند. در پردیس ونکور دانشگاه بریتیش کلمبیا رشته مهندسی کامپیوتر در مقطع کارشناسی ارائه می شود. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه بریتیش کلمبیا داوطلبان باید مدرک دیپلم خود را اخذ کرده باشند و دارای نمرات بالایی در دروس فیزیک، ریاضی و شیمی باشند. همچنین داوطلبان باید نمرات خوبی را در یکی از آزمون های زبان بین المللی کسب کرده باشند. برای مقطع کارشناسی حداقل نمره کل قابل قبول برای آزمون آیلتس آکادمیک 6.5 (بخش نوشتاری: 6، بخش مکالمه: 6، بخش شنیداری: 6، بخش خواندن: 6) و حداقل نمره کل قابل قبول برای تافل iBT   90 (بخش نوشتاری: 21، بخش مکالمه: 21، بخش خواندن: 22، بخش شنیداری: 22) می باشد. هزینه تحصیل در دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر دانشگاه بریتیش کلمبیا حدود 50838 دلار کانادا در سال است. دانشگاه بریتیش کلمبیا در مقاطع تحصیلات تکمیلی برخی از گرایش های مهندسی کامپیوتر را ارائه میدهد. دوره های تحصیلات تکمیلی مرتبط با رشته مهندسی کامپیوتر و هزینه تحصیل در این دوره ها عبارتند از:
کارشناسی ارشد مهندسی برق و کامپیوتر >> هزینه تحصیل: 21054 دلار کانادا در سال
دکتری مهندسی برق و کامپیوتر>> هزینه تحصیل: 8952 دلار کانادا در سال
برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد در کانادا، داوطلبان باید دارای معدل 16 به بالا در مقطع کارشناسی باشند. همچنین برای اخذ پذیرش در دوره دکتری، داوطلبان باید معدل 16 به بالا در مقطع کارشناسی ارشد داشته باشند. برای اخذ پذیرش در دوره های تحصیلات تکمیلی، داشتن مدک زبان نیز الزامی است. حداقل نمره کل قابل قبول برای آزمون آیلتس آکادمیک 6.5 (بخش نوشتاری: 6، بخش مکالمه: 6، بخش شنیداری: 6، بخش خواندن: 6) و حداقل نمره کل قابل قبول برای تافل iBT  90 (بخش نوشتاری: 21، بخش مکالمه: 21، بخش خواندن: 22، بخش شنیداری: 22) است.
برخی دیگر از دانشگاه های معتبر کانادا که رشته مهندسی کامپیوتر و گرایش های مرتبط با آن را ارائه می دهند عبارتند از:
•    دانشگاه آلبرتا (University of Alberta)
•    دانشگاه سايمون فريز (Simon Fraser University)
•    دانشگاه کوئینز (Queen's University)
•    دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)
•    دانشگاه وسترن (Western University)
•    دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)
•    دانشگاه کبک (Université du Québec)

روش های اخذ پذیرش در کانادا

دانشگاه های کانادا هر ساله پذیرای دانشجویان بین المللی بسیار زیادی از سراسر جهان است. به طور کلی شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در رشته مهندسی کامپیوتر تقریبا یکسان است. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه های کانادا داوطلبان باید مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی خود را اخذ کرده باشند و معدل کل آن ها 16 به بالا باشد. همچنین نمرات دروس ریاضی، فیزیک و شیمی بسیار حائز اهمیت می باشند. دواطلبان باید در این دروس حداقل نمره 16 را اخذ کرده باشند. البته برخی از دانشگاه ها نمرات پایین تر از 16 را نیز قبول می کنند. برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر و گرایش های مرتبط با آن نیز داوطلبان باید دارای مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر و یا رشته های مرتبط با آن باشند. معدل دوره کارشناسی داوطلبان باید 16به بالا باشد. آن دسته از داوطلبانی که قصد دارند برای دوره دکتری مهندسی کامپیوتر و گرایش های مرتبط با آن از دانشگاه های کانادا پذیرش تحصیلی اخذ نمایند باید دارای مدرک کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی کامپیوتر و یا یکی از رشته های مرتبط با آن باشند. معدل دوره کارشناسی ارشد داوطلبان باید 16 به بالا باشد.
داشتن مقالات علمی می تواند شانس داوطلب را برای اخذ پذیرش تحصیلی در مقطع دکتری افزایش دهد. به علاوه داوطلبان نباید فراموش کنند که نمره آیلتس و تافل در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی بسیار تاثیرگذار است. هر کدام از دانشگاه های کانادا یک نمره حداقل را برای آزمون آیلتس و تافل در نظر گرفته اند. داوطلبان می توانند با مراجعه سایت دانشگاه موردنظر خود از حداقل نمره در نظر گرفته شده برای این آزمون ها مطلع شوند.

روش های اخذ بورسیه تحصیلی در کانادا

برای برخی از دانشجویان بین المللی هزینه تحصیل در دانشگاه های کانادا بسیار بالا می باشد. از این رو دانشجویان بین المللی به دنبال اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاه های کانادا هستند. در ابتدا باید بدانید که در رشته مهندسی کامپیوتر تنها دانشجویانی که رزومه تحصیلی قوی دارند موفق به کسب بورسیه تحصیلی می شوند. داشتن معدل بالا، سابقه تحصیلی درخشان و داشتن مقالات علمی شانس داوطلب را برای اخذ بورسیه تحصیلی در رشته مهندسی کامپیوتر افزایش می دهند. همچنین اخذ نمره بالا در آزمون های زبان بین المللی تافل یا آیلتس می تواند به شما در اخذ بورسیه تحصیلی کمک شایانی کند. اخذ بورسیه تحصیلی برای مقطع کارشناسی مهندسی کامپیوتر سخت می باشد اما دانشگاه های زیادی در کانادا برای رشته مهندسی کامپیوتر در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری بورسیه تحصیلی در نظر گرفته اند. برخی از این بورسیه ها تنها قسمتی از هزینه های تحصیلی را پوشش می دهند و برخی دیگر به طور کامل تمام هزینه های تحصیل و زندگی دانشجو را پوشش می دهند. داوطلبان می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه موردنظر خود از انواع بورسیه های تحصیلی در نظر گرفته شده برای رشته مهندسی کامپیوتر و شرایط اخذ این بورسیه ها باخبر شوند.
 


تحصیل مهندسی کامپیوتر در کانادا با تراست

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند. برای مطالعه سایر مقالات از جمله مقاله بازار کار مهندسی کامپیوتر در کانادا می توانید به وب سایت موسسه تراست مراجعه نمایید.

وبگردی