آفتاب

اقامت پس از تحصیل در کاناداشرایط و روش های اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا از موضوعات بسیار مهمی است که ذهن دانشجویان بین المللی را به خود مشغول می کند.

باتوجه به اینکه کانادا از کشورهایی است که بیشترین تعداد دانشجو بین المللی را در خود جای داده است، دانشجویان می توانند با امیدواری بیشتری نسبت به اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا اقدام کنند اما برخی مواقع عدم اطلاع کافی از شرایط و ضوابط اخذ اقامت متقاضیان را با مشکلاتی روبرو می سازد، بنابراین اولین قدم شناخت کامل روش های اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا می باشد.


 
چنانچه شما نیز به فکر اخذ اقامت پس از تحصیل در کشور کانادا هستید با ما همراه باشید تا در نوشتار زیر به بررسی شرایط عمومی و روش های اختصاصی اخذ اقامت پس از تحصیل بپردازیم.

شرایط عمومی اقامت پس از تحصیل در کانادا

کشور کانادا پس از کشور روسیه دومین کشور پهناور جهان از نظر مجموع مساحت می باشد اما جمعیت آن حدود یک پنجم جمعیت کشور روسیه است، بنابراین کشور کانادا به نوعی با فقر جمعیتی مواجه می باشد. به همین علت همانطور که پیش تر ذکر شد کانادا از مهاجرپذیرترین کشور ها محسوب می شود و سالانه تعداد زیادی افراد واجد شرایط وارد این کشور شده و از امکانات بیشمار آن بهره می برند. از رایج ترین روش های مهاجرت به این کشور که در میان متقاضیان ایرانی نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است، مهاجرت تحصیلی می باشد. چنانچه در آمار سرشماری شاهد رشد 34% جامعه ی ایرانیان کانادا در بین سالهای 2006 تا 2011 می باشیم که بیشترین سکونت را به ترتیب در شهرهای تورنتو،ونکوور،مونتریال و اتاوا(پایتخت کشور کانادا) دارند.
دانشجویان با کسب اقامت تحصیلی نه تنها از کیفیت آموزشی و رفاه اقتصادی و اجتماعی بالای این کشور برخوردار می شوند بلکه می توانند پس از فارغ التحصیلی اقامت خود را تمدید کرده و نسبت به کسب اقامت دائم کشور کانادا نیز اقدام کنند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق کار

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق کار و اقامت کاری از روش های رایج می باشد. اکثر دانشجویان از طرق مختلف و صرف هزینه های زیاد تلاش می کنند اقامت تحصیلی کانادا را بدست بیاورند تا در نهایت بتوانند در کشور کانادا مشغول به کار شوند. بنابراین این امکان برای دانشجویان بین المللی وجود دارد که پس از اتمام دوره ی تحصیلی خود و فارغ التحصیلی در کشور کانادای پهناور با پیدا کردن کار اقامت پس از تحصیل در کانادا را کسب کنند.
با دریافت اقامت کاری یا PGWP (Post Graduate Work Permit) دانشجویان پس از دوره ی تحصیل خود می توانند مشغول به کار شده و در کشور کانادا بمانند.
نکته ی حایز اهمیت در خصوص اقامت پس از تحصیل در کانادا دوره ی تحصیلی و کالج یا دانشگاه محل تحصیل دانشجو می باشد که در صورت تایید آن، دانشجو می تواند PGWP را کسب نماید. اکثردانشگاه ها و کالج های دولتی واجد شرایط می باشند اما بیشتر کالج های خصوصی این شرایط را دارا نمی باشند.
بنابراین همراهان گرامی در نظر داشته باشید که قبل از ثبت نام و اخذ پذیرش در دوره های مختلف صلاحیت و شرایط موسسه ی مورد نظر را برای دریافت اقامت کاری پس از تحصیل به دقت مورد بررسی قرار دهید.
نکته ی دیگری که علاوه بر صلاحیت دوره و محل تحصیل بسیار مهم است، طول دوره ی تحصیلی متقاضیان اقامت پس از تحصیل در کانادا می باشد. اگر دوره ی تحصیلی شما بین 8 ماه تا 2 سال به طول بیانجامد، شما به اندازه ی دوره ی تحصیلیتان امکان کسب اقامت کاری پس از تحصیل را خواهید داشت. دقت کنید که دوره ی تحصیلی شما نباید کمتر از 8 ماه باشد زیرا در این صورت قادر به دریافت PGWD  نخواهید بود.
برای درک بهتر به شرح آن با یک مثال می پردازیم : فرد x در دوره و دانشگاه مناسبی برای دریافت PGWD به مدت 1 سال مشغول به تحصیل می شوند. پس از اتمام دوره نسبت به دریافت اقامت کاری اقدام می نماید. بنابراین این فرد امکان دریافت اقامت کاری پس از تحصیل را به مدت 1 سال خواهد داشت. چنانجه فرد x بیش از 2 سال به تحصیل بپردازد، حداکثر تا 3 سال اقامت کاری پس از تحصیل خواهد داشت.
دقت داشته باشید که پس از اتمام دوره ی تحصیلی تنها 6 ماه برای کسب اقامت کاری پس از تحصیل فرصت خواهید داشت. بنابراین در صورتی که خواهان دریافت اقامت پس از تحصیل از طریق کار هستید، پس از اتمام دوره ی خود در اسرع وقت نسبت به دریافت اقامت کاری اقدام نمایید.

مدراک مورد نیاز برای دریافت اقامت پس از تحصیل از طریق کار موارد زیر می باشد:

•    تایید رسمی مدرک تحصیلی
•    مجوز تحصیل معتبر
•    گذرنامه
•    عکس گذرنامه
•    دیگر اسناد خاص مربوط به وضعیت شما (به عنوان مثال، معاینه پزشکی)
شما پیش از اتمام اعتبار اقامت کاری پس از تحصیل خود می توانید نسبت به دریافت اقامت دائم اقدام کنید. قدم اول برای دریافت اقامت دائم ثبت نام در سیستم اکسپرس اینتری(Express Entry) می باشد. این برنامه اصول و ضوابط خود را دارا می باشد اما کسب اقامت دائم از طریق آن برای فردی که در کانادا به تحصیل و اشتغال پرداخته است بسیار آسان تر خواهد بود. اخذ اقامت دائم به شما این امکان را می دهد که پس از گذشت 3 سال نسبت به دریافت تابعیت کانادایی اقدام کنید. در مقاله ای دیگر به تفضیل به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.
خبر خوب برای افرادی که شرایط دریافت PGWD را ندارند؛ این افراد در صورتی که بتوانند پیشنهاد کاری مورد تاییدی دریافت کنند می توانند برای Open work permits یا Employer-specific work permits اقدام نمایند.


 

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق سرمایه گذاری

از دیگر راه های کسب اقامت پس از تحصیل در کانادا سرمایه گذاری در کشور کانادا می باشد. شریک کاری کانادا ایالات متحده ی آمریکا می باشد و همین مهم باعث رشد اقتصادی بسیاری از موسسات در کشور کانادا شده است. مورد مهم دیگر در این خصوص نرخ مصادره اموال کم و کنترل فساد مالی در این کشور می باشد که باعث شده افراد با امنیت بالا و آسودگی خاطر نسبت به سرمایه گذاری اقدام کنند. همچنین می توانید با بررسی دیگر شاخص ها همچون حداقل مبلغ سرمایه گذاری در کانادا، شاخص تورم، تولید ناخالص ملی و نرخ بیکاری که به طور مستقیم نشان دهنده ی رونق و یا رکود اقتصادی در یک کشور می باشند، بهترین تصمیم را برای سرمایه گذاری در کشور کانادا بگیرید.
 سرمایه گذاری حیطه های مختلفی از جمله سرمایه گذاری از طریق ثبت شرکت، خرید ملک، کارآفرینی، خرید اوراق قرضه ، سرمایه گذاری استانی و... را شامل می شود. سرمایه گذاری استانی گزینه های متنوعی را پیش روی شما می گذارد که می توانید بنابر شرایط هر یک از استان ها و همین طور شرایط شخصی خود بهترین گزینه را انتخاب کنید. از محبوب ترین روش های سرمایه گذاری صد هزار دلاری در ایالت بریتیش کلمبیا، سرمایه گذاری 210 هزار دلاری در ساسکاچوان و منیتوبا و سرمایه گذاری در ایالت کبک را می توان نام برد.
برای اخذ اقامت کانادا الزاما نیاز به تحصیل در این کشور نیست، اما دانشجویان نیز از این طریق می توانند اقامت خود را تمدید نمایند. افرادی که پس از تحصیل در کانادا نسبت به سرمایه گذاری اقدام می کنند بنابر تجربه شخصی خود و شناختی که از محیط و کشور کانادا بدست آورده اند می توانند نسبت به افرادی که در این کشور ساکن نیستند آگاهانه تر موقعیت ها را شناسایی کرده و سرمایه گذاری را در حیطه ی مورد نظر خود انجام دهند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق ازدواج  

کسب اقامت از طریق ازدواج که با نام Spousal Sponsorship شناخته می شود دو حالت کلی را شامل می شود:
•    اگر فردی با ویزای کاری یا تحصیلی در کشور کانادا باشد و با یک شهروند کانادایی ازدواج کند، می تواند از داخل کشور کانادا نسبت به درخواست این ویزا اقدام نماید.
•    دومین حالت این است که فردی خارج از کانادا زندگی می کند. همسر وی که شهروند کانادایی است باید اسپانسر همسر خارجی خود شود.  فرد خارجی مراحل کسب اقامت خود را خارج از کشور کانادا طی کند.
بدیهی است که ما در این گفتار به بررسی حالت اول خواهیم پرداخت. در صورتی که شما در حین حضور در کانادا به خاطر تحصیل با فردی کانادایی ازدواج کنید، می توانید اقامت این کشور را کسب کنید. در سالهای اخیر ازدواج های صوری که صرفا با هدف اخذ اقامت صورت گرفته باعث تدوین مقررات سخت گیرانه تری شده است. برای موارد این چنینی جریمه هایی در نظر گرفته شده که شامل طرفین می شود. بنابراین شما باید حقیقی بودن ازدواجتان را اثبات کنید.
از مقررات ازدواج می توان موارد زیر را نام برد:
•    زوجین باید حداقل 18 ساله باشند.
•    همسری که شهروند کانادایی است باید تمکن مالی برای تامین نیازهای زندگی دو نفر را داشته باشد.
•    زوجین باید در خانه ی مشترکی زندگی کنند.
در صورت رعایت شدن مقررات و اثبات حقیقی بودن ازدواج، فرد خارجی اقامت 3 ساله ای را دریافت می کند. پس از گذشت این 3 سال اگر ازدواج همچنان پایدار باشد، زوج خارجی می تواند تابعیت کانادایی دریافت نماید.
 


اقامت پس از تحصیل از طریق تولد فرزند

کشور های مختلف در جهان قوانین و رویکرد های مختلفی را در خصوص فرزند متولد شده در کشورشان دارند که به طور کلی به دو دسته¬ی زیر تقسیم می شوند:
•    اصل خون: که ملاک تابعیت فرزند تابعیت والدین اوست.
•    اصل خاک: بر اساس این قانون بدون توجه به تابعیت والدین، هر کودکی که در خاک کشور مربوطه متولد شود تابعیت آن کشور را کسب خواهد کرد.
بنابراین علت اینکه افراد زیادی برای تولد فرزندان خود به کشور کانادا می روند، قانون اصل خاک این کشور می باشد و هر کودکی که در این کشور متولد شود تابعیت کانادا را کسب می کند حتی اگر والدین وی تابعیت این کشور را نداشته باشند.
باید این نکته را در نظر داشت که اگر فرزندی در خاک این کشور بدنیا بیاورید به طور مستقیم هیچ تاثیری در کسب اقامت پس از تحصیل برای شما نخواهد داشت، اما اگر فرزندتان که تابعیت کانادایی را دارا می باشد، به سن 18 سالگی برسد و شرایط مورد نیاز را داشته باشد می تواند نسبت به اقامت والدین خود اقدام کرده و اسپانسر آنها شود.       
همانطور که گفته شده این مورد روشی زمان بر می باشد و افراد برای کسب اقامت پس از تحصیل در کانادا از روش های مستقیم و سریع تری استفاده می کنند.

اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق پناهندگی  

از دیگر روش ها پناهندگی می باشد. بر اساس تعاریف کنوانسیون ژنو از پناهندگی ، پناهنده فردی است که در کشور خود در معرض خطرات گوناگون از جمله آزار و اذیت و شکنجه و یا حتی مرگ باشد. این خطرات به دلیل دین، نژاد، اعتقادات و فعالیت های سیاسی، عضویت در احزاب و گروه های سیاسی و اجتماعی و جنگ ممکن است برای فرد ایجاد شود.   
باید ذکر کرد که این بخش صرفا برای افزایش اطلاعات شما عزیزان نوشته شده است و خطرهای بخصوص خود را دارد.
همانطور که در بندهای پیشین بررسی شد، برای فردی که در کشور کانادا به تحصیل مشغول بوده است، روش های مناسب تری برای تمدید اقامت و اخذ اقامت دائم کشور کانادا وجود دارد.  

تفاوت اقامت دائم با اخذ تابعیت پس از تحصیل در کانادا چیست؟

می توان گفت تفاوت چندانی بین فردی که دارای اقامت دائم می باشد و فردی که شهروند کانادایی است تفاوت چندانی وجود ندارد به جز چند مورد شامل نداشتن اجازه ی شرکت در رای گیری ها و اشتغال در سمت های امنیتی و سیاسی.
به طور کلی تابعیت به دو دسته تقسیم می شود :
•    تابعیت اصلی(اصل خون و اصل خاک)
•    تابعیت اکتسابی(تحصیل، کار،ازدواج، پناهندگی)
روش هایی که پیش تر ذکر شد به مورد اکتسابی اشاره دارد و شما باید ابتدا اقامت دائم کشور کانادا را کسب کرده و پس از 3 سال نسبت به اخذ تابعیت اقدام کنید.

جمع بندی روش های اخد اقامت پس از تحصیل در کانادا

در این گفتار ابتدا به بررسی شرایط عمومی اقامت در کانادا پرداختیم. سپس تمامی روش ها شامل اخذ اقامت پس از تحصیل در کانادا از طریق کار، سرمایه گذاری ،ازدواج و تولد فرزند به طور جداگانه بررسی و خدمت شما عزیزان ارائه نمودیم.