آفتاب

ویزای کار کانادامی خواهیم به بحث شیرینی مهاجرت بپردازیم. امروزه جز داغ ترین مطالب این روزها است. کانادا با توجه به وضعیت اقتصادی و شرایط فوق العاده منطقه ای، که در ادامه به آن پرداخته می شود، همواره مورد توجه مهاجرین قرار می گیرد. در صورتی که شما هم در فکر ویزای کار کانادا برای مهاجرت هستید، در این مقاله قصد داریم راه های مهاجرت و تمامی ریز و بم ها را با شما در میان بگذاریم.

شرایط مهاجرت کاری به کانادا

یکی از روش های مهاجرت در دنیا گرفتن ویزای کار است. کانادا یکی از اصلی ترین مقاصد دنیا برای مهاجرت از طریق ویزای کار است. البته باید توجه داشت که این راه مهاجرتی به هیچ عنوان آسان نیست و توقع نداشته باشید که بتوانید به سرعت به ویزای کار کانادا دست پیدا کنید. اما بعد از اخذ این ویزا می توانید شرایط زندگی نسبتا مرفهی را برای خود و خانواده خود فراهم کنید.روش های دریافت ویزای کار کانادا

 اگر قصد اخذ ویزای کار کانادا را دارید دو روش مرسوم برای آن موجود است شما می توانید به دو طریق نسبت به اخذ آن اقدام کنید، ابتدا از طریق برنامه اکسپرس اینتر (Express Entry) ،  و دومین روش دریافت ویزای کار کانادا، از طریق گرفتن جاب آفر از کانادا است. در ادامه مطالب به تفاوت و نحوه اخذ آن ها پرداخته خواهد شد. با ما همراه باشید.

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری

مهاجرت به کانادا از طریق اکسپرس اینتری، برای افرادی که دارای تخصص هستند بهترین گزینه می باشد. طوری که در این روش از ابتدا، اقامت دائم یا PR کانادا برای شما اعطا خواهد شد. به همین دلیل که از سر در گمی جلوگیری شده است، می توانید در صورت تمایل خانوادگی به کانادا مهاجرت کنید.
برای اینکه ویزای اقامت و  ویزای کار کانادا را به صورت دائم کسب کنید، باید دو مرحله مهم را پشت سر بگذرانید. به یاد داشته باشید که سیستم مهاجرت از طریق اکسپرس اینتری بر اساس امتیاز بندی (Point Based System) می باشد و هر کدام از ویژگی هایی که اعلام می شود دارای امتیاز خاصی برای شما هستند. برای دریافت این امتیاز ها به مطالب گفته شده حتما دقت کنید.

مرحله نخست

 از 100 امتیاز باید 67 امتیاز را به دست آورید. مواردی که در اخذ این امتیاز شما را یاری می نماید برابر است با سن، مدرک تحصیلی، سابقه کار، مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی، داشتن آشنای درجه یک در کشور کانادا و... اگر در این مرحله امتیاز کافی را به دست آورید، وارد مرحله دوم می شوید.

مرحله دوم یا اصطلاحا Pool

در مرحله Pool یک سری ویژگی ها مورد بررسی قرار می گیرد که در صورت به دست آوردن امتیاز تعیین شده ویزای کار کانادا شما تائید می شود. در مرحله دوم 1200 امتیاز موجود است و فردی که بالاترین امتیاز ها را کسب نماید از طرف دولت کانادا دعوت نامه دریافت کرده و اقامت دائم را کسب می کند. طی شدن این مراحل حداقل از 6 ماه تا 18 ماه به طول می انجامد.
در صورتی که تمایل دارید می توانید از طریق اسکیل ورکر کانادا به محاسبه امتیاز خود بپردازید.
مهم ترین شرایط دریافت ویزای کار کانادا
•    مدرک تحصیلی مورد نیاز حداقل لیسانس
•    مدرک زبان مورد نیاز حداقل آیلتس 6
•    شرایط سنی ویزای کار کانادا حداکثر 35 سال
•    ارائه گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه
•    برخورداری از تمکن ملی
•    سابقه کار مورد نیاز حداقل 3 سال مرتبط با رشته تحصیلی

مزایای مهاجرت از طریق ویزای کار کانادا

 یکی از ناب ترین کشور های مهاجر پذیر در دنیا کشور کانادا می باشد. این کشور وضعیت اقتصادی و رفاه اجتماعی بالایی برای شهروندان در نظر گرفته است و در عین حال جمعیت آن نسبتا کم است. طبق گزارش ها کانادا سالانه میزبان بیش از 3000 نیروی کار متخصص است که با داشتن ویزای کار کانادا مهاجرین قادر به کوچ نمودن به شهر ها و استان های این کشور خواهند بود.
دولت کانادا وقتی که مهاجرین مهارت و تخصص مورد نیاز این کشور را داشته باشند، ملزم به راه اندازی کسب و کار جدید برای آنان است و یا شغل های جدید را که در رتبه های برتر جهانی قرار دارند را ایجاد می نماید. علاوه بر اینکه می توانید برای تحصیل به کانادا سفر کنید، از طریق کار نیز می توانید اقامت کانادا را اخذ نموده که جز روش های برتر مهاجرت به این کشور محسوب می شود.

افراد مقیم کانادا نیاز به دریافت مجوز کار

خیلی از افراد در سراسر دنیا با استفاده از روش های مختلفی به دنبال مهاجرت نمودن به کانادا هستند. دلایل آن نیز قابل شهود است و در بالا نیز به آن پرداخته شده است ولی مهم ترین آن بهره مندی از موقعیت های شغلی و احتماعی مطلوب این کشور است. حتی اگر در این کشور مقیم هستید نیز باید نسبت به دریافت مجوز کار اقدام نمائید که شرایط آن عبارت است:
1.    اخذ مجوز اقامت موقت در این کشور
2.    ویزای تحصیلی
3.    ویزای کاری همسر فرد
4.    دریافت پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی
 عوامل افزایش مهاجر به کانادا

عواملی که باعث شده از اقصی نقاط دنیا و مخصوصا ایران به این کشور مهاجرت کنند این است که:
1.    وضعیت اقتصادی پایدار و رو به رشد کانادا
2.    سطح رفاه اجتماعی عالی در این کشور
3.    مالیات بسیار پایین کسب و کار ها
4.    هزینه بسیار پایین راه اندازی کسبو کار
5.    نوآوری های کانادا دارای برتری نسبت به سایر کشورهاست
6.    زندگی ایده آل و با کیفیت
7.    امنیت بالا

هزینه ویزای کار کانادا

 برای اقدام به دریافت ویزای کار کانادا نیاز به یکسری هزینه هایی است. این هزینه ها شامل درخواست بررسی مدارک از سفارت کانادا، هزینه انگشت نگاری و open work permit holder می شود. نسبت به نوع ویزایی که اخذ می کنید این هزینه متفاوت است. این مقدار فقط بخشی از هزینه های شما است. قسمتی از این هزینه مربوط میشه به ویزای کار، که این هزینه برای مجوز کار خاص کارفرما برای یک نفر 160 دلار امریکا است. افرادی هم که می خواهند مجوز کار آزاد را دریافت کنند حداقل 100 دلار بوده و برای کارگر نیز 360 دلار می باشد.

تمدید ویزای کار کانادا

افرادی که می خواهند ویزای کار کانادا دریافت کنند قطعا می دانند که بعد از گذر زمان از روی ویزایی که دریافت نموده اند، باید نسبت به تمدید آن اقدام نمایند. متقاضی دریافت ویزا، حداقل 1 ماه مانده به پایان اعتبار آن باید برای تمدید اقدام نماید. اگر وی در کشور فوق مشغول به کار است لازم است که قبل اقدام برای تمدید، از کارفرمای خویش درخواست جدیدی به اداره کار کانادا  فرستاده شود. تا فرد بتواند به صورت قانونی در این کشور مشغول به کار شود.

مدت زمان صدور ویزای کاری کانادا

 اگر شما همین الان نسبت به اخذ آن اقدام کنید تقریبا 150 روز بعد، ویزای شما صادر خواهد شد. البته دقت کنید که این زمان بسته به تعداد درخواست ها در اداره نمایندگی کانادا دارد که احتمال زیاد شدن تعداد روز و یا کاهش آن وجود دارد.

وضعیت اشتغال و نرخ بیکاری در کانادا

دلیل اینکه افراد به دنبال اخذ ویزای کاری هستند، بالا بودن نرخ بیکاری در کشورمان است. طبق آخرین گزارش آمار در سال 2019 نرخ بیکاری در کشور کانادا 6.3 درصد است که این نشان دهنده شانس فردی که به دنبال کار می باشد است. به دلیل وجود اقلیم ثروت مند در این کشور، مردم آن نیز هستند

روش خود اشتغالی‌ در کانادا

افرادی هستند که نمی خواهند زیر نظر یک نهاد یا شرکت یا کارفرمایی کار کنند. می خواهند با استفاده تخصصی که دارند مستقلا خدمات را به مردم ارائه دهند. این افراد نظیر هنرمندان، عکاسان، فیلم برداران، ورزشکاران، مترجم ها و نویسندگان و... چنین امکانی را دارند که بتوانند بدون نیاز به مدرک زبان برای ورود به کشور کانادا، با توجه به توانایی خود اقدام به اشتغال زایی بپردازند. لیست مشاغلی که می توانید در آن فعالیت کنید موجود بوده ولی محدود است. اگر دارای رزومه کاری خوبی باشید، امتیاز مثبتی در گذر از اخذ ویزای کار کانادا است.
وضعیت ویزای تحصیلی کانادا در مقطع فوق لیسانس
ویزای تحصیلی کانادا برای مقطع تحصیلی فوق لیسانس در این کشور برای دانشجویان اکثر کشور ها قابل اخذ است. همانطور که می دانید طی این مقطع تحصیلی نیاز به زمان 1 الی 2 سال دارد. طبق قانون این کشور دانشجویان این مقطع مجاز هستند 30 ساعت کار نیمه وقت را انجام دهند. تحصیلات در مقطع فوق لیسانس به صورت پژوهشی بوده و همراه با استاد راهنما می باشد. دانشجویان می توانند در این مقطع نیز به کار نیمه وقت مشغول شده و بخشی از هزینه های خویش را پوشش دهند.
برای دریافت ویزای تحصیلی برای مقطع فوق لیسانس شرایط زیر دارای اهمیت فراوان است.
•    ارائه ی مدرک دیپلم و لیسانس
•    حداقل معدل 13
•    مدرک زبان IELTS با حداقل نمره 6.5
•    رزومه ی تحصیلی مناسب
موارد ذکر شده از مهم ترین مدارک و مستنداتی برای تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا است. سن متقاضیان در این مقطع تا 32 سالگی بوده و افرادی که سن آن ها بیش از 32 بوده و تمایل به تحصیل دارند، شانس کم تری نسبت به بقیه برای کار کردن دارند.
نحوه اخذ ویزای کار موقت کانادا
همانطور که در ابتدای مقاله نیز اشاره شد سالانه 300 هزار نفر از طریق اخذ مجوز به کشور کانادا مهاجرت می کنند. تا از شرایط اقتصادی و اجتماعی آن کشور بهره مند شوند. فردی که در کشور کانادا زندگی نمی کند و از کشور های دیگری می خواهد برای کار کردن به این کشور وارد شود، نیاز به دعوت به کار کردن از کشور کانادا دارد.

مرحله نخست اخذ ویزای کار موقت کانادا

کارفرما در صورتی که بخواهد درخواست ارزیابی تاثیر بازار کاری  (Labour Market Impact Assessment) را می دهد. قبل از صدور مجوز کار، کارفرمایانی که تمایل به جذب نیروی خارجی دارند، باید درخواست ارزیابی تاثیر بازار کاری را تکمیل نمایند. این ارزیابی به این منظور صورت می گیرد اگر نیروی کار مقیم دائم کانادا نباشد، مجوز کار موقت نیروی خارجی صادر می شود. ولی ممکن است این ارزیابی به دلایلی انجام نگیرد:
1.    در صورتی که مطابق سند دو طرفه باشد که کانادا با دیگر کشور ها به توافق رسیده باشد همانند طرح های معاوضه ی جوان ها و معلم ها
2.    در صورت به اثبات رسیدن افراد خاص مانند پناهجویان که برای تامین زندگی نیاز به شغل دارند
3.    در صورتی که در پی آن فعالیت نتجیه توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی عاید گردد
4.    افرادی که مجوز کار در کانادا را دارند و تعدادی نیز مجوز تحصیلی داشته باشند
5.    در صورتی که شغل مورد نظر جز مشاغل خیریه ای یا مذهبی باشد.
6.    در صورت موافقیت بین المللی مانند موافقت NAFTA
 


مرحله دوم اخذ ویزای کار موقت کانادا

در صورتی که کارفرما درخواست کار موقت را داده باشد. بعد از اینکه ارزیابی بازار کار به اتمام رسید و نتیجه آن نیز جذب نیرو یا مثبت اعلام شد، کارفرما اجازه دارد نامه درخواست کار را برای فرد خارجی ارسال نماید. دقت کنید که یک نسخه کپی از نتیجه مثبت ارزیابی را همراه نامه درخواست کار و جزئیات دیگر برای فردی که به دنبال کار است ارسال می گردد.

مرحله سوم اخذ ویزای کار موقت کانادا

فردی که به دنبال کار می گردد با استفاده از مدارکی که در مرحله دوم دریافت کرده است، از ESDC مجوز کار را درخواست نماید. اگر کارفرما در استان انتاریو باشد، فرد مورد نظر نیاز به داشتن مدارک کار در انتاریو است تا مجوز فعالیت در استان انتاریو کانادا را داشته باشد تا بتواند به فعالیت بپردازد.

مرحله چهارم اخذ ویزای کار موقت کانادا

در این مرحله مجوز کار صادر می شود. افسر آژانس مرزی کانادا (CBSA)، زمانی که فردی که انتخاب گردیده وارد فرودگاه می شود، برایوی مجوز کار موقت نیز صادر می گردد. نظریه افسر آژانس خدمات مرزی کانادا حائز اهمیت است و اعطای این مجوز و سلب آن نیز می تواند توسط این افسر صورت بگیرد. اعتبار این مجوز نیز از چندین ماه تا چندین سال می باشد. کارفرما نیز باید از دولت کانادا مجوز استخدام را دریافت کند و هم چنین فردی که جویای کار است، نیاز به دریافت مجوز معتبر دارد و به صورت دو طرفه این مجوز اخذ می شود.

مهاجرت کاری به کانادا با تراست

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره تبدیل ویزای تحصیلی به کاری در کانادا و سایر مقالات در حوزه کار در کانادا به وب سایت تراست trustimm.com مراجعه نمایید.
وبگردی