آفتاب

مهندسی برق در کانادامهندسی برق یکی از شاخه های جدید مهندسی است و شروع پیدایش آن به اواخر قرن نوزدهم برمی گردد. مهندسان برق بر روی طیف وسیعی از اجزاء ، دستگاه ها و سیستم ها ، ریز تراشه های کوچک تا ژنراتورهای عظیم نیروگاه ، کار می کنند.

اگر در رشته مهندسی برق تحصیل کرده اید و تمایل دارید  به یکی از کشورهای قاره آمریکا مهاجرت کنید با ما همراه باشید چرا که در این پست به بررسی وضعیت رشته مهندسی برق در کانادا پرداخته ایم و جبنه های مختلف این شاخه مهندسی را به طور کامل در این کشور پوشش داده ایم.

تعریف رشته مهندسی برق

مهندسی برق یکی از شاخه های جدید مهندسی است و شروع پیدایش آن به اواخر قرن نوزدهم برمی گردد. مهندسان برق بر روی طیف وسیعی از اجزاء ، دستگاه ها و سیستم ها ، ریز تراشه های کوچک تا ژنراتورهای عظیم نیروگاه ، کار می کنند.
رشته مهندسی برق از ابتدای آغاز به کار خود به چند دسته تخصصی از جمله سیستم های تولید و انتقال نیرو ، موتورها ، باتری ها و سیستم های کنترل، تبدیل و منشعب شده است. مهندسی برق همچنین شامل الکترونیک است که خود به تعداد زیرمجموعه های بیشتری نظیر سیستم های فرکانس رادیویی (RF) ، ارتباطات از راه دور ، سنجش از دور ، پردازش سیگنال ، مدارهای دیجیتال ، ابزارهای دقیق صوتی ، تصویری و الکترونیکی دسته بندی شده است.
برخی از برجسته ترین پیشگامان مهندسی برق عبارتند از توماس ادیسون (لامپ الکتریکی) ، جورج وستینگهاوس (جریان متناوب) ، نیکولا تسلا (موتور القایی) ، گوگلیمو مارکونی (رادیو) و فیلو تی فارنزورث (تلویزیون). این مبتکران ایده ها و مفاهیم مربوط به برق را به دستگاه ها و سیستم های عملی تبدیل کردند و خدمتی بزرگ برای آنچه امروز داریم و استفاده می کنیم را ارئه کرده اند.


 

مهندسان برق چه کاری انجام می دهند؟

مهندس برق کسی است که سیستم های الکتریکی جدیدی را طراحی و توسعه می دهد، مشکلات را حل می کند و تجهیزات را آزمایش می کند. آنها فیزیک و ریاضیات برق ، مغناطیس و الکترونیک را در سیستم های مقیاس بزرگ و کوچک برای پردازش اطلاعات و انتقال انرژی مورد استفاده قرار می دهند.همچنین با انواع وسایل الکترونیکی از کوچکترین دستگاه جیبی گرفته تا ابر رایانه های بزرگ کار می کنند.

مهندسان برق معمولا به سیستم های الکتریکی در مقیاس بزرگ مانند کنترل موتور و انتقال نیرو و همچنین استفاده از برق برای انتقال انرژی توجه  ویژه ای دارند. مهندسان برق ممکن است در طیف متنوعی از فناوری ها از طراحی وسایل خانگی ، روشنایی و سیم کشی ساختمان ها ، سیستم های مخابراتی ، ایستگاه های برق و ارتباطات ماهواره ای کار کنند. زمینه نوظهور دیگر برای مهندسان برق ، میکروالکترونیک است که شامل طراحی و توسعه سیستم ها و مدارهای الکتریکی در رایانه ها و دستگاه های تلفن همراه است.

مهندسان برق در پروژه های مختلفی مانند رایانه ، ربات ، تلفن همراه ، کارت ، رادار ، سیستم ناوبری ، سیم کشی و روشنایی در ساختمان ها و انواع دیگر سیستم های الکتریکی کار می کنند.

مهندسان برق برای ایجاد شماتیک و تنظیم مدارها به سیستمهای طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) متکی هستند و آنها از کامپیوترها برای شبیه سازی عملکرد دستگاه ها و سیستمهای الکتریکی استفاده می کنند.


رشته مهندسی برق در کانادا

افرادی که به عنوان مهندس برق کار می کنند بسته به محل کار خود در کانادا چشم انداز شغلی متفاوتی دارند.رشته مهندسی برق در کانادا به عنوان یکی از مشاغل پر درآمد به شمار می آید. این کشور از لحاظ سطح رفاهی و امکاناتی که ارائه می دهد، جزء کشور های برتر به شمار می آید. برای اپلای مهندسی برق می توانید دانشگاه های معتبر و معروفی را انتخاب نمایید که در ادامه به معرفی  چند نمونه از آن ها می پردازیم


وضعیت حقوقی مهندسین برق در کانادا

کشور کانادا در حدود 37 میلیون نفر جمعیت دارد و در شمال قاره آمریکا واقع شده است. درآمد رشته مهندسی برق در کانادا و در واقع درآمد رشته های مهندسی در این کشور نسبت به کشورهای اروپا مانند اسپانیا یا ایتالیا بسیار بیشتر می باشد.
حقوق مهندس برق می تواند بیش از 254000$ (دلار) در سال باشد. به طور متوسط، یک مهندس برق سالانه 71000$ (دلار) حقوق می گیرد.
گرایش های رشته مهندسی برق در کانادا:
مهندسی فرکانس های رادیویی
پردازش سیگنال
 تجهیزات
میکروالکترونیک
الکترونیک
کامپیوترهای دیجیتال
مهندسی قدرت
مخابرات
سیستم های کنترل

چگونه می توان به عنوان مهندس برق به کانادا مهاجرت کرد؟

اگر می خواهید به عنوان یک مهندس برق در کانادا زندگی کنید باید بگوییم که بسیار انتخاب مناسبی را کرده اید و خوش شانس هستید! مهندسان برق در سراسر کانادا مورد تقاضا هستند و شما می توانید ویزای اقامت دائم کانادا را با یا بدون پیشنهاد شغلی دریافت کنید.
داشتن پیشنهاد کاری برای انتقال به کانادا پیش شرط دسترسی به روند Express Entry است اما به عنوان یک مهندس برق ، از ابتدا گزینه های دیگری برای تأمین ویزای کانادا دارید.
مهندسان برق واجد شرایط درخواست مهاجرت به کانادا در برنامه مهاجرت دولت کانادا هستند ، زیرا تقاضای مهندسین برق در کانادا بسیار زیاد است و این تخصص را در لیست مشاغل هدف قرار داده اند.
 


مهارت های لازم برای مهاجرت به کانادا به عنوان مهندس برق

به طور کلی ، مهندسان برق که به کانادا می روند قادر به نشان دادن دانش یا تجربه خود در موارد زیر هستند:
1-  انجام تحقیق در مورد امکان سنجی ، طراحی ، بهره برداری و عملکرد شبکه های تولید و توزیع برق ، ماشین آلات و اجزای الکتریکی و ارتباطات الکترونیکی ، سیستم های ابزار دقیق و کنترل ، تجهیزات و اجزا
2-  تهیه برآورد هزینه و زمان مواد ، گزارش ها و مشخصات طراحی برای سیستم ها و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
3- مدارها ، اجزا، ، سیستم ها و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی را طراحی کنید.
4-  انجام شبیه سازی های میکرو یا دستگاه های نانو ، خصوصیات ، مدل سازی فرآیند و ادغام در توسعه دستگاه ها و محصولات جدید الکترونیکی
5 - نظارت و بازرسی بر نصب ، اصلاح ، آزمایش و عملکرد سیستم ها و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
6-  تدوین استانداردهای نگهداری و بهره برداری از سیستم ها و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی
7- خرابی های الکتریکی یا الکترونیکی را بررسی کنید
8- اسناد قرارداد را تهیه کرده و پیشنهاد ها را برای ساخت و نگهداری ارزیابی کنید
9- نظارت بر  عملکرد تکنسین ها ، تکنولوژی ها، برنامه نویسان ، تحلیل گران و مهندسان دیگر.

شرایط لازم برای مهاجرت به کانادا به عنوان مهندس برق

مدرک کارشناسی ارشد یا دکترا در یک رشته مهندسی مرتبط ممکن است لازم باشد.
برای تأیید نقشه ها و گزارش های مهندسی و تمرین به عنوان یک مهندس حرفه ای ، مجوز دریافت توسط یک انجمن استانی یا کشوری از مهندسان حرفه ای لازم است.
مهندسان پس از فارغ التحصیلی از یک برنامه آموزشی معتبر ، و پس از سه یا چهار سال تجربه کار نظارت شده در مهندسی و گذراندن یک آزمون عملی حرفه ای ، مجاز به ثبت نام هستند.
گواهینامه رهبری در زمینه انرژی و طراحی محیط زیست (LEED) توسط شورای ساختمان سبز کانادا ارائه می شود و ممکن است توسط برخی از کارفرمایان مورد نیاز باشد.

تحصیل  در رشته مهندس برق در کانادا چگونه است؟

در حالی که اکثر مشاغل مهندسی برق نیازی به مدرک کارشناسی ارشد ندارند ، کسانی که می خواهند در مورد فن آوری های پیشرفته آموزش بیشتری ببینند ، تحقیقات اصلی انجام دهند و موقعیت های مدیریتی را داشته باشند ، می دانند که داشتن یک مدرک کارشناسی ارشد فرصت های بیشتری برای حرفه ای های مهندسی برای کار در شرکت های معتبر در داخل و خارج از کشور فراهم می کند. دانشگاه های کانادا برای هر کسی که علاقه مند به استفاده بیشتر از این رشته باشد ، برنامه های کارشناسی ارشد و دکترا را ارائه می دهد. به یاد داشته باشید که بسیاری از این مدارک در حال حاضر به دلیل بیماری کرونا بصورت آنلاین برگزار می شوند.

 دانشگاه های برتر مهندسی برق در کانادا

1-    دانشگاه کارلتون

دانشگاه کارلتون یک دانشگاه جامع عمومی در اوتاوا ، کانادا است.کارلتون برنامه های کارشناسی و کارشناسی ارشد را برای علاقمندان به تحصیل در رشته های مهندسی برق در کانادا ارائه می دهد. لیسانس مهندسی (BEng) آن در مهندسی برق به دانشجویان فرصت می دهد تا مدارهای مجتمع خود را در تاسیسات ساخت داخل دانشگاه کارلتون و همچنین فرصت های تعاونی (ترکیبی از یادگیری در کلاس و تجربه عملی) فراهم کنند ، جایی که دانش آموزان می توانند برای برنامه تعاونی تعاونی اعمال کنید.
کارلتون همچنین کارشناسی ارشد علوم کاربردی (MASc) و کارشناسی ارشد مهندسی (MEng) را در مهندسی برق و کامپیوتر ارائه می دهد. MASc دانش آموزان را ملزم به پایان دادن به یک پایان نامه تحقیق می کند در حالی که MEng یک برنامه فقط برای دوره های آموزشی است. دانشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند از آزمایشگاه های مدرن و مجهز کارلتون و همچنین فرصت های همکاری با ادارات دولتی مربوطه استفاده کنند.

2-    دانشگاه کنکوردیا:

دانشگاه کنکوردیا دانشگاه جامعی است که در مونترال کانادا واقع شده است.این دانشگاه مدرک کارشناسی مهندسی برق و همچنین MASc و MEng در مهندسی برق و کامپیوتر را ارائه می دهد. آنها همچنین برنامه دکترای فلسفه (PhD) را برای کسانی که می خواهند بالاترین درجه در این رشته را دنبال کنند ارائه می دهند.
شرایط لازم برای کارشناسی ارشد مهندسی برق در کانادا شامل 45 اعتبار تکمیل شده (حداقل) و پایان نامه 29 اعتبار تکمیل شده برای MASc و یک پروژه چند دوره ای است که ممکن است یک مطالعه نظری یا یک پروژه طراحی و یا توسعه باشد.

3-     دانشگاه مک مستر:

دانشگاه مک مستر یک دانشگاه پزشکی-دکتری و دارای تحقیقات فشرده در انتاریو ، کانادا است. جدا از لیسانس مهندسی برق ، مک مستر همچنین برنامه های MASc ، MEng و PhD را برای مهندسی برق و کامپیوتر ارائه می دهد. هر دو مدرک کارشناسی ارشد به مدارک BEng نیاز دارند و می توانند تا 2 سال تحصیلات تکمیلی را طی کنند.
دانشجویان MASc لازم است یک پایان نامه را تکمیل کنند ، در حالی که MEng برای تکمیل یک پروژه نیاز دارد. زمینه های تحقیق شامل مطالعات در زمینه فناوری اطلاعات زیست پزشکی ، طراحی به کمک رایانه ، میکروالکترونیک و پردازش سیگنال است.

4-  دانشگاه کوئین

دانشگاه کوئینز در کینگستون کانادا یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در سال 1841 تاسیس شد.دانشجویانی که مایل به دریافت مدرک مهندسی برق در کانادا هستند می توانند در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناسی ارشد و دکترا تحصیل کنند. برنامه MEng یک برنامه درسی است که در آن دانش آموزان می توانند مهارت های پیشرفته مهندسی را در زمینه تخصص خاص خود بیاموزند. از طرف دیگر ، MASc یک پایان نامه و برنامه مبتنی بر تحقیق است که در آن دانش آموزان باید تکمیل یک پایان نامه تحقیقاتی ، شرکت در یک دوره سمینار و 4 دوره دوره تحصیلات تکمیلی را برای دوره طولانی مدت داشته باشند.

5-    دانشگاه رایرسون

دانشگاه رایرسون یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی است که در انتاریو کانادا واقع شده است. در سال 1943 برای آموزش و توسعه تجار ماهر پس از جنگ جهانی دوم تاسیس شد.
جدا از مدرک BEng برای مهندسی برق ، RyeU همچنین برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی که مایل به ادامه تحصیل در مهندسی برق و کامپیوتر هستند ، مدرک MASc ، MEng و PhD را ارائه می دهد. این برنامه های پیشرفته یک فضای آکادمیک کامل را با پیوندهای میان رشته ای قوی فراهم می کند. هدف پشتیبانی از تحقیقات پیشرفته ، آموزش و مهندسی است. برنامه های MASc و MEng دانش آموزان را ملزم به اتمام دوره 4 ساله لیسانس در یک رشته مرتبط با حداقل معدل یا معادل 3.00 / 4.33 (B) در 2 سال تحصیل آکادمیک می کنند. مطالعات تحقیقاتی روی این سه برنامه شامل مهندسی پزشکی ، ارتباطات ، سیستم های رایانه ای ، VLSI و مهندسی و کنترل سیستم های قدرت است.

6-    دانشگاه کلگری

دانشگاه کلگری  دانشگاهی با بودجه عمومی است که در سال 1966 تأسیس شده و در آلبرتا ، کانادا واقع شده است. این دانشگاه در حال حاضر در بین 200 دانشگاه برتر جهان توسط رتبه بندی دانشگاه های جهانی Times Higher Education و 6 ام در کانادا بر اساس کل انتشارات از CWTS Leiden Ranking رتبه بندی شده است.


دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته مهندسی برق در کانادا هستند می توانند در برنامه هایی مانند MEng Course ، MEng Software ، MASc و PhD ثبت نام کنند. دوره MEng را می توان به صورت پاره وقت گذراند و می تواند در زمینه انرژی و محیط زیست (میان رشته ای) ، مهندسی محیط زیست (میان رشته ای) ، سیستم های انرژی و محیطی (میان رشته ای) و مهندسی نرم افزار تخصص داشته باشد. از طرف دیگر ، نرم افزار MEng یکی از سریعترین دوره های تحصیلات تکمیلی UCalgary است که به موجب آن دانشجویان می توانند این برنامه را به مدت هشت ماه انجام دهند. آنها همچنین ملزم به تکمیل یک پروژه طراحی نرم افزار تیمی هستند و این فرصت را دارند که به عنوان مهندس نرم افزار در بخشهای دولتی و خصوصی مانند صنعت مشاوره یا مدیریت کار کنند. MASc یک مدرک مبتنی بر تحقیق است که در مهندسی نرم افزار ، انرژی و محیط زیست (میان رشته ای) ، مهندسی محیط زیست (میان رشته ای) و سیستم های انرژی و محیطی (میان رشته ای) تخصص دارد.