آفتاب

نگاهی کلی به استان آلبرتااین استان در قسمت غربی کانادا واقع شده است که جنوب آن با ایالات متحده آمریکا مرز مشترک دارد. با توجه به کیفیت بالای زندگی در آلبرتا، نرخ بیکاری بسیار پایین و شرایط مهاجرتی عالی، استان آلبرتا یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در کانادا است.

استان آلبرتا یکی از سیزده استان کشور کانادا با جمعیت تقریبی 4 میلیون نفر، از جذاب ترین مقاصد برای مهاجرت و ادامه تحصیل ایرانیان است. این استان به طور متوسط یک دهم جمعیت کشور کانادا را در خود دارد. شهر ادمونتون مرکز این استان و شهر کلگری، مهم ترین شهر آلبرتا هستند. این استان در قسمت غربی کانادا واقع شده است که جنوب آن با ایالات متحده آمریکا مرز مشترک دارد. با توجه به کیفیت بالای زندگی در آلبرتا، نرخ بیکاری بسیار پایین و شرایط مهاجرتی عالی، استان آلبرتا یکی از بهترین گزینه ها برای ادامه تحصیل در کانادا است.
 آنچه در این مقاله خواهیم خواند:
•    نگاهی کلی به استان آلبرتا
•    مزایای تحصیل در استان آلبرتا
•    معرفی برترین دانشگاه های استان آلبرتا
•    دانشگاه آلبرتا
•    دانشگاه آگوستانا
•    دانشگاه لتبریج
•    دانشگاه ترینیتی کالج کینگز
•    معرفی کالج های استان آلبرتا
•    اقامت بعد از تحصیل در استان آلبرتا

مزایای تحصیل در استان آلبرتا

1.    مدرسه دولتی: اگر شما به صورت بلند مدت دانشجوی کالج یا دانشگاه ها شوید، این مزیت برای شما وجود دارد که می توانید فرزندانتان را در مدارس دولتی ثبت نام کنید. با این روند برای هر فرزند، به طور تقریبی بین 10 تا 20 هزار دلار صرفه جویی کرده اید.
2.    سیستم انتقال واحد درسی: سیستم ترنسفر این امکان را به شما می دهد تا بتوانید در هر دانشگاهی که مشغول به تحصیل هستید، درخواست انتقال واحدهای درسی تان را به دانشگاهی دیگر ارسال کنید. به این طریق دانشجویان می توانند در بهترین دانشگاه های آلبرتا به تحصیل بپردازند.
3.    اشتغال بعد از فارغ التحصیلی: به دلیل نرخ بسیار کم بیکاری، می توانید پس از اتمام تحصیل در آلبرتا، در بین طیف گسترده ای از مشاغل مرتبط مشغول به کار شوید.
4.    جمعیت جوان: میانگین سن در این استان، 36 سال می باشد و در این استان شهرهای ادمونتون و کلگری، شهر مورد انتخاب جوانان است.
5.    طبیعت چشم گیر: آلبرتا با دارا بودن 3 دریاچه بزرگ و پوشش گیاهی زیبا، دارای طبیعتی خاص و لذت بخش است.

معرفی برترین دانشگاه های استان آلبرتا

آلبرتا دارای دانشگاه و کالج های معتبر زیادی است. در این قسمت دانشگاه های مختلف را معرفی و بررسی می کنیم.
1.    دانشگاه آلبرتا
2.    دانشگاه آگوستانا
3.    دانشگاه لتبریج
4.    دانشگاه ترینیتی کالج کینگز

1.    دانشگاه آلبرتا

این دانشگاه در شهر ادمونتون قرار دارد و در سال 1908 شروع به فعالیت کرده است. این دانشگاه علاوه بر این که در بین 5 دانشگاه برتر کانادا است، در سطح جهانی و بین المللی هم رنکینگ بسیار عالی دارد. در سایت QS رتبه ی این دانشگاه 96 است که این عدد به معنای کیفیت فوق العاده بالای این دانشگاه است. این دانشگاه با داشتن 18 دانشکده و 2 کالج، در 400 رشته ی تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا دانشجو می پذیرد.
شرایط کلی برای پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است: (البته ممکن است برای برخی رشته ها، متفاوت باشد.)
معدل حداقل 15
آیلتس با نمره ی حداقل 6.5 (هیچ مهارتی زیر نمره ی 5 نباشد.)
تافل با نمره ی حداقل 86 (هیچ مهارتی زیر نمره ی 21 نباشد.)
دانشجویان می توانند اوایل ماه اکتبر تا اوایل ماه می بعدی، برای ثبت نام اقدام کنند.
هزینه ی ثبت نام برای دوره ی لیسانس به طور متوسط 125 دلار، برای مقاطع فوق لیسانس و دکترا 100 دلار است. نکته حائز اهمیت این است که این مبالغ به هیچ عنوان بازگشت داده نخواهد شد.
شهریه ی سالانه برای تحصیل در دانشگاه آلبرتا، برای هر دانشجوی خارجی تقریبا 10 هزار دلار است.

2.    دانشگاه آگوستانا

دانشگاه آگوستانا از قدیمی ترین دانشگاه های وابسته به دانشگاه آلبرتاست. این دانشگاه در سال 1910 تاسیس شد. این دانشگاه امکانات زیاد و منحصر به فردی را برای دانشجویان فراهم می کند. از جمله: محیط عالی برای رشد و یادگیری به دور از شلوغی و هیاهو، کلاس های آموزشی با اندازه ی مناسب، کمپ های اقامتی درون دانشگاه و بهبود روابط دانشجویان کانادایی و دانشجویان بین المللی، محل اجماع دانشجویان، بوفه ی شبانه روزی و ... نکته ی جالبی در مورد دانشگاه آگوستانا این مورد است که به ازای هر 16 دانشجو، یک پروفسور در دانشگاه است و دانشجویان می توانند به راحتی از تجربیات و علم استادان خود بهره ببرند.
این دانشگاه در رشته های تحصیلی مختلفی در مقطع لیسانس دانشجو می پذیرد.
شرایط کلی برای پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است: (البته ممکن است برای برخی رشته ها، متفاوت باشد.)
حداقل معدل 70% در 5 درس از درس های سال آخر دبیرستان (نمره ی هیچ درس زیر 50 نباشد.)
چون دانشگاه آگوستانا یک دانشگاه انگلیسی زبان است، متقاضیان باید توانایی خود را در زبان انگلیسی توسط مدرک تافل یا آیلتس نشان دهند.
برای مدرک تافل، حداقل نمره ی 86 (هیچ نمره ای زیر 21 نباشد.)
برای مدرک آیلتس، حداقل نمره ی 6.5 (در هر قسمت هیچ نمره ای زیر 5 نباشد.)

3.    دانشگاه لتبریج

دانشگاه لتبریج یک دانشگاه غیر مذهبی در استان آلبرتا است که در سال 1967 تاسیس شد. این دانشگاه با دارا بودن بیش از 150 رشته ی تحصیلی در 6 دانشکده ی مختلف، در مقاطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی دانشجو می پذیرد. اسامی 6 دانشکده ی مختلف: آموزش و پرورش، علوم بهداشتی، مدیریت، هنر و علوم، هنرهای زیبا و تحصیلات تکمیلی.
دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند، در پردیس کلگری و ادمونتون ساکن هستند که با استفاده از سرویس دانشجویی، حمل و نقل می کنند. از بین دو پردیس گفته شده، پردیس کلگری از محبوبیت بیشتری در بین دانشجویان برخوردار است.
 اکثر دانشجویانی که در این دانشگاه تحصیل می کنند از کشورهای مختلفی مانند هند، بنگلادش، چین و نیجریه هستند.
مدرک تحصیلی و سطح علمی اساتید این دانشگاه، از دیگر نکات مثبت در مورد دانشگاه لتبریج است.
شرایط کلی برای پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است: (البته ممکن است برای برخی رشته ها، متفاوت باشد.)
برای دوره ی لیسانس باید تمامی دروس سال آخر دبیرستان یا همان پایه ی دوازدهم گذرانده شود و محاسبه ی معدل پذیرش، توسط نمرات دروس ذکر شده است.
برای دوره ی فوق لیسانس، داشتن مدرک لیسانس 4 ساله با حداقل معدل 15.20 ضروی است.
برای مدرک تافل، حداقل نمره 80 ( نمره در قسمت های شنیداری، مکالمه و خواندن، حداقل 16 و نمره در قسمت نوشتاری، حداقل 18 مورد نیاز است.)
برای مدرک آیلتس، حداقل نمره 6.5 (در هر قسمت حداقل نمره 6 است.)

4.    دانشگاه ترینیتی کالج کینگز

دانشگاه کینگز در سال 1954 در شهر انتاریو تاسیس شد. این دانشگاه از دانشگاه های تربیتی کاتولیک است که هدف آن ایجاد یک جامعه ی مناسب برای یادگیری آموزه های مسیحیت و رسیدن به حقیقت است.
در ابتدا نام این دانشگاه Christ the King’s بود اما پس از گذشت چندین دهه به کینگز، تغییر نام داد.
شرایط کلی برای پذیرش در این دانشگاه به شرح زیر است: (البته ممکن است برای برخی رشته ها، متفاوت باشد.)
برای دوره ی لیسانس، مدرک دیپلم و سال آخر دبیرستان به همرا ریز نمرات نیاز است.
برای مدرک تافل نمره ی قابل قبول بین 85 تا 90 است. (نمره در قسمت های مختلف کمتر از 20 نباشد.)
برای مدرک آیلتس، حداقل نمره 6.5 است. ( نمره در قسمت های مختلف کمتر از 6 نباشد.)
برای دوره ی فوق لیسانس، مدرک لیسانس، رزومه و تکمیل دوره در زمینه ی روش تحقیقاتی و آماری لازم است.
 


معرفی کالج های استان آلبرتا

•    Alberta Vocational College
•    Edmonton
•    Lac La Biche
•    Bow Valley College
•    Alberta College of Art and Design
•    DeVry Calgary
•    Olds College
•    Keyano College
•    Lethbridge Community College
•    Mount Royal College
•    Northern Alberta Institute of Technology
•    Medicine Hat College
•    Newman Theological College
•    Northern Lakes College
•    Mount Royal College
•    Red Deer College

اقامت بعد از تحصیل در استان آلبرتا

1.    اقامت بعد از اتمام تحصیل: این نوع اقامت برای کسانی است که حداقل یک سال در یک موسسه معتبر و واجد شرایط مشغول به تحصیل بوده اند و بعد از فارغ التحصیلی با داشتن اجازه می توانند در استان آلبرتا مشغول به کار شوند و هم چنین قصد زندگی در همین استان را داشته باشند.
2.    اقامت فارغ التحصیلی بین المللی: این نوع اقامت برای کسانی است که بعد از گذراندن دوره ی متوسطه، یک پیشنهاد کار در آلبرتا دریافت می کنند.
3.    اقامت دائم با روش اکسپرس اینتری: در این روش متقاضیان بعد از دریافت تاییدیه از اداره مهاجرت کانادا در استان آلبرتا، می توانند برای اخذ اقامت دائم اقدام های لازم را انجام دهند.
مهاجرت به آلبرتا با موسسه مهاجرتی تراست
همان طور که در ابتدا هم ذکر کردیم استان آلبرتا یکی از مقاصد محبوب برای ادامه تحصیل است. دانشگاه های بسیار معتبر با رتبه بندی های عالی در سطح بین المللی، فعالیت زیاد صنایع مختلف در استان، هزینه ی بیمه درمانی پایین، مردم مهمان نواز و مهربان، طبیعت چشم نواز، آب و هوای نسبتا گرم در مقایسه با دیگر شهرهای کشور کانادا، هزینه ی های اقتصادی و متوسط و ده ها دلیل منطقی دیگر.
اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند