آفتاب

کاریابی در کاناداکشور کانادا اقتصادی پایدار، فرهنگ غنی، پیشرفتهای چشمگیر در صنعت و فناوری و بهترین کیفیت سیستم آموزشی در جهان را دارد.

این کشور همواره در لیست ۱۰ کشور برتر از نظر کیفیت زندگی و اقتصاد بوده است. هزینه های زندگی در این کشور معقول و نرخ جرم و جنایت بسیار پایین می‌باشد. به علاوه بهداشت و خدمات پزشکی به طور رایگان در اختیار شهروندان قرار می‌گیرد. از آنجا که این کشور نرخ پذیرش مهاجر بالایی دارد، در این مقاله قصد داریم یکی از روش های مطلوب مهاجرت به کانادا را به طور کامل شرح و در قالب عناوین زیر به تمامی سوالات شما عزیزان پاسخ دهیم:
•    اخذ اقامت و تابعیت با ویزای کار
•    شرایط عمومی کار در کانادا
•    انواع ویزای کاری کانادا
•    برنامه‌ی اسکیل ورکر (Skilled worker program)
•    اکسپرس اینتری (express entry)
•    لیست پیشنهادات شغلی (job offer) و مشاغل مورد نیاز
•    کاریابی در کانادا
•    مدارک مورد نیاز
•    هزینه‌ی ویزای کاری کانادا
•    مدت زمان لازم برای دریافت ویزای کار، میزان اعتبار ویزا و شرایط تمدید آن
•    ویزای همراهاخذ اقامت و تابعیت با ویزای کار

کشور کانادا به دلیل کمبود نیروی کار، از طریق ویزای کاری مهاجر می‌پذیرد؛ بر اساس گزارشهای منتشره، تنها در ژانویه‌ی سال 2020، 32995 ویزای کاری در این کشور صادر شده است. مهاجرت کاری معمولا مطلوب‌ترین روش برای مهاجرت کارآفرینان و افراد دارای تخصص‌های مورد نیاز کشور کانادا می‌باشد. مهاجرت کاری به کانادا از طریق برنامه اسکیل ورکر (skilled worker program)، اکسپرس اینتری (express entry) و یا اخذ پیشنهاد کاری (job offer) از کارفرمای کانادایی صورت می‌پذیرد.
مشاغل مرتبط با صنایع زیر در کانادا – مخصوصا در استان‌های بریتیش کلومبیا، انتاریو و آلبرتا – روند رو به رشدی دارند و مهاجران زیادی می‌پذیرند:
- کشاورزی
- صنایع انرژی
- ماهیگیری
- حوزه سلامت
- کارخانه جات تولیدی
- معدن
- خرده فروشی
- گردشگری

شرایط عمومی کار در کانادا

طبق اخرین آمار منتشر شده، نرخ بیکاری کانادا در ماه مارچ سال 2019 ، 5.8 درصد بوده است (نرخ بیکاری در ایران در زمان مشابه حدود 26 درصد گزارش شده است).
به طور معمول از فرد توقع می‌رود که به طور میانگین 40 ساعت در هفته و از دوشنبه تا جمعه کار کند (این مقدار بسته به شرکت و منصب فرد می‌تواند متفاوت باشد).
درآمد در کانادا به شغل و میزان تجربه کاری فرد بستگی دارد، اما به طور میانگین، سالانه حدود 55 هزار دلار کانادا می‌باشد. کمترین میزان حقوق در استان‌های مختلف، متفاوت است. سیستم مالیاتی کانادا مالیات 15درصدی را (برای مشاغل با درآمد کمتر از 47630 دلار کانادا) درنظر گرفته است. فرد شاغل پس از یک سال، حداقل دو هفته تعطیلات سالانه خواهد داشت که بعد از شش سال کار، به سه هفته افزایش میابد.انواع ویزای کاری کانادا

1.    ویزای کاری Temporary Foreign Worker Program (TFWP)
2.    ویزای کاری International Mobility Program (IMP)
2.1     جریان استعدادهای جهانی  Global Talent Stream (GTS)
2.2     ویزای کاری پس از فارغ التحصیلی (PGWP) Post-Graduation Work Permit Program
3.    ویزای کاری Seasonal Agricultural Worker Program (SAWP) برای پذیرش مهاجران کشاورزی فصلی

بر اساس روش‌های TFWP و SAWP کارفرمایان کانادایی می‌توانند زمانی که نتوانستند نیروی کاری بومی استخدام نمایند، نیروی کار خارجی مستعد جذب کنند. در میان این روش ها، مسیر IMP که بر تامین نیازهای اقتصادی و اجتماعی کانادا متمرکز است، بیشترین میزان پذیرش مهاجر را دارد. بر این اساس مشاغل مهم و نیازمند مهارت بالا می‌توانند دانشجویان خارجی را از طریق PGWP استخدام و ویزای آنها را تا سقف سه سال تمدید کنند. یا از مسیر GTS طی دو هفته فردی خارجی را استخدام و در کمتر از یک ماه فرد را به کانادا منتقل کنند. روش GTS به منظور رفع نیازهای جامعه به نیروی متخصص (مانند برنامه نویسان، تحلیلگران سیستم های داده، مهندسین کامپیوتر و غیره ) به وجود آمده است.

برنامه‌ی اسکیل ورکر (Skilled worker program)

یکی از روش‌های اخذ اقامت کنادا، روش اسکیل ورکر می‌باشد. در این سیستم که برای جلب نیروی کار ماهر طراحی شده، جدولی برای بررسی امتیاز وجود دارد و معیارهایی مانند زبان، سابقه کار، مهارت، تحصیلات و غیره بررسی می‌شوند. مهارت و تخصص افراد براساس جدول تعیین شده و فردی که امتیازی بین 100-67 دریافت نماید می‌تواند وارد مرحله دوم شود.
اسکیل ورکر کانادا، سه نوع متداول دارد که در ادامه مختصر توضیح داده می‌شود.
1.    اسکیل ورکر فدرال: مختص مهاجرت و کار در هر استانی به جز استان کبک
2.    اسکیل ورکر کبک: مختص مهاجرت و کار در استان کبک
3.    اسکیل ورکر استانی:  استان‌های مختلف کانادا می‌توانند برنامه‌ی خاص خود را ایجاد کرده و مهاجران را براساس نیازمندی‌های مخصوص خود بپذیرند.

معیارهای برنامه‌ی اسکیل ورکر:

- سن
افراد بین 18 تا 35 سال، بیشترین امتیاز در این معیار ( 12 امتیاز) را کسب خواهند کرد. هرچه سن بالاتر برود، امتیاز کمتر شده و به افراد بالاتر از 47 سال امتیازی تعلق نمی‌گیرد.
- تحصیلات
در ابتدا مدرک فرد با مدارک تحصیلی کانادا معادل‌سازی می‌شود. بیشترین امتیاز (25 امتیاز) به دارندگان مدرک دکترا و کمترین امتیاز (5 امتیاز) به دارندگان دیپلم تعلق می‌گیرد. (افراد با مدرک پایین‌تر از دیپلم، مجاز به شرکت در برنامه‌ی اسکیل ورکر نمی‌باشند.)
- سابقه کار
منظور از سابقه کار در این مورد، سابقه‌ی مرتبط با شغل درخواستی در کانادا است. بیشترین امتیاز به شش سال سابقه کار و یا بیشتر (15 امتیاز) و کمترین میزان امتیاز (5 امتیاز) به یک سال سابقه کار در حوزه‌ی مد نظر تعلق می‌گیرد. لازم به ذکر است شغل مربوطه باید مورد تایید دولت کانادا باشد تا امتیاز آن در محاسبات وارد شود.
- زبان
به طور کلی مهارت‌ زبانی، مهم‌ترین مهارت‌ لازم برای مهجرت به کشور کانادا می‌باشد. به طوری که اگر توانایی کافی در این زمینه را نداشته باشید – حتی اگر در مهارت‌ها و الزامات دیگر بسیار موفق عمل کرده باشید – شانس بسیار کمی در مهاجرت به روش کاری یا تحصیلی خواهید داشت. می‌توانید از طریق لینک زیر نمره زبان خود از آزمون‌های بین‌المللی را به آزمون مهارت زبان کشور کانادا (CLB) تبدیل کنید. به نمره 8 به بالا امتیاز کامل (20 امتیاز) تعلق گرفته و با کاهش نمره، امتیاز کاهش میابد.
- سابقه کار در کانادا یا جاب آفر در کانادا
چنانچه فرد در کانادا مشغول به کار باشد، مجور کار داشته باشد، یا پیشنهاد کاری‌ای دریافت کرده باشد، می‌تواند 10 امتیاز را به خود اختصاص دهد.
- تطبیق پذیری
چنانچه قبلا در کانادا حضور داشته و سابقه کار یا تحصیل در کانادا دارید، یا همسرتان این سابقه را دارا باشد و یا بستگان شما در کانادا زندگی کنند، امتیازتان افزایش پیدا می‌کند.

اکسپرس اینتری (express entry)

روش جدید دولت کانادا که به منظور سرعت بخشی به بررسی پرونده‌های مهاجرتی، از اول سال 2015 تصویب شده است. متقاضیان مهاجرت به کانادا از طریق کار ، مانند اسکیل ورکر، مشخصات و توانمندی‌های خود را (اعم از سوابق تحصیلی، کاری، مهارت‌های زبانی، سن و وضعیت تاهل) به صورت آنلاین وارد سیستم و پروفایل شخصی خود می‌کنند. چنانچه فرد در مرحله اول اکسپرس اینتری، امتیاز کافی را کسب نماید، وارد بخش دوم برنامه (استخر امتیازات) می‌شود. متقاضیان در این مرحله براساس امتیازات و مطابقت خود با نیازهای بازار کاری کانادا اولویت بندی می‌شوند. حداکثر امتیاز این مرحله 1200 بوده که باید حداقل 475 امتیاز کسب شود. افراد واجد شرایط می‌توانند از طریق یکی از برنامه‌های نیروی متخصص فدرال  (Federal Skilled Worker Program)،  نیروی کار ماهر (Federal Skilled Trades Program) و تجربه کانادایی (Canadian Experience Class) برای مهاجرت اقدام کنند. متقاضیان اکسپرس اینتری می‌توانند در ابتدای ورود به کانادا درخواست اقامت دائم دهند. به علاوه می‌توانند پس از اخذ اقامت کشور و ورود به خاک کانادا، به جستجوی کار بپردازند. این متقاضیان چنانچه سه سال (از یک بازه‌ی زمانی 5 ساله) کار کرده و به دولت کانادا مالیات داده باشند، می‌توانند برای پاسپورت و تابعیت کانادا درخواست دهند.

لیست پیشنهادات شغلی  job offer و مشاغل مورد نیاز

دولت کانادا هر ساله لیستی از مشاغل و تخصص‌های مورد نیاز کشور (به صورت جداگانه برای شهرهای مختلف) را اعلام می‌کند. در لیست جاب آفر معمولا طیف گسترده‌ای از مشاغل مانند راننده، تکنسین ماشین‌آلات، دبیر، نقاش، مهندس، مسئول خرید و فروش و غیره وجود دارند. کسانی که تمایل دارند با جاب آفر یا پیشنهاد کاری به کانادا مهاجرت کنند، این لیست را بررسی کرده و درصورتی که واجد شرایط ذکر شده بودند، با موسسات کاریابی کانادایی تماس می‌گیرند تا پیشنهاد شغلی را درخواست کنند.

مراحل جست و جوی کار

اولین مرحله، تهیه رزومه (CV) کامل و متناسب با استاندارد بریتانیایی UK می‌باشد (چراکه سیستم زبان انگلیسی کانادا مطابق با این سیستم است).
به علاوه یک نامه (cover letter) نیز باید تهیه و همراه رزومه ارسال گردد. متقاضی در این نامه می‌نویسد که چرا برای شغل مورد نظر بهترین گزینه بوده و چه چیزی او را از سایرین متمایز می‌نماید.
متقاضی سپس می‌تواند موقعیت های شغلی را در سایت های Canadajobs.com و eluta.ca جستجو کند. علاوه بر آن می‌توان با استفاده از سایت موسسات کاریابی، شغل متناسب با مدرک و تخصص خود را پیدا کرد. جدول زیر سایت موسسات کاریابی معتبر کانادا را ارائه می‌دهد. متقاضیان علاوه بر سایت استان، می توانند به سایت دولت مرکزی کانادا یا اداره کاریابی فدرال کانادا نیز مراجعه کنند. موسسات کاریابی، با هزینه پایینی رزومه فرد را بررسی و درصورت صلاحیت او را به شرکت‌های مربوطه معرفی می‌کنند.

موسسات کاریابی    سایت
موسسه کاریابی در استان کبک    https://www.jobboom.com
موسسه کاریابی در استان بریتیش کلمبیا    https://www.bcjobs.ca
موسسه کاریابی در استان آلبرتا    https://www.albertajobcentre.ca
موسسه کاریابی در استان منیتوبا    https://www.gov.mb.ca/govjobs
موسسه کاریابی در استان ساسکاچوان    http://www.saskjobs.com
موسسه کاریابی در استان آنتاریو    https://www.gojobs.gov.on.ca/Jobs.aspx
موسسه کاریابی دولت مرکزی کانادا    https://www.jobboom.com
http://www.working.com
موسسه کاریابی فدرال کانادا    https://www.workopolis.com/en
https://www.indeed.ca

مدارک مورد نیاز

گذرنامه و پاسپورت، شناسنامه معتبر (کپی و ترجمه شناسنامه نیز لازم است.)
پیشنهاد کاری از سوی شرکت، کارفرمای مقیم و یا شهروند کانادایی
ارسال درخواست دریافت ویزای کاری به اداره ی مهاجرت کشور کانادا (باید عنوان شغلی و حقوق ذکر شود.)

تکمیل فرم‌های مربوطه و ارائه آنها

اثبات تمکن مالی (با ارائه نامه تمکن مالی به افسر کنسولی این اطمینان را می‌دهید که از پس هزینه‌های اقامت در کشور برمی‌آیید. مقدار پول مورد نیاز برای ویزای کاری کانادا، با توجه به تعداد نفرات خانواده متقاضی مشخص می‌شود و هرچه تعداد اعضا بیشتر باشد، پول بیشتری نیاز است. این میزان برای یک نفر حدود 12500 دلار کانادا بوده و به ازای هر فرد، مبلغی حدود 4000 دلار کانادا به آن اضافه می‌شود.)
ارائه مدرک زبان معتبر و قابل قبول (زبان انگلیسی و فرانسه دو زبان رسمی کشور کانادا هستند. بجز استان کبک که کاملا فرانسه زبان است، تبحر در زبان انگلیسی در سایر استان‌ها کفایت می کند. اگر زبان مادری فرد انگلیسی نباشد، متقاضی باید در یکی از دو آزمون معتبر برای دولت کانادا (آیلتس و CELPIP) شرکت کرده و کارنامه خود را ارائه دهد.)
ارائه گواهی سلامت و عدم سوء پیشینه
ارائه مدارک سابقه کار تخصصی و مرتبط به همراه سوابق بیمه (برای اثبات برخورداری از مهارت لازم برای شغل مورد نظر)
ارائه مدرک تحصیلی مرتبط با شغل مد نظر و ترجمه‌ی آن
فرد باید اعلام کند که قصد زندگی در استان و منطقه مربوطه را دارد


هزینه ی ویزای کاری کانادا

هزینه اقدام برای دریافت ویزای کاری متفاوت است. این هزینه عموما شامل هزینه درخواست بررسی مدارک، انگشت نگاری و هزینه work permit holder می شود. اما هزینه های دیگری (مانند هزینه گذراندن دوره های تخصصی، وکیل مهاجرت و غیره) نیز ممکن است اضافه شود.

مدت زمان لازم برای دریافت ویزای کار، میزان اعتبار ویزا و شرایط تمدید آن

مدت زمان اخذ ویزا پس از طی کردن تمامی مراحل لازم، به طور تقریبی حدود 2 الی 3 ماه می باشد که بسته به شرایط ممکن است به تعویق بیوفتد. در این میان اگر کارفرما، پذیرش نامه‌ی فرد را به موسسات مربوطه ارائه دهد، این مدت زمان می تواند به میزان مطلوبی کاهش پیدا کند.
ویزای کار موقتی صادر شده و مدت اعتبار ویزای کاری به نوع کار و نوع ویزای بستگی دارد. چنانچه فرد متقاضی به پایان اعتبار ویزای خود نزدیک شود، در ابتدا لازم است که کارفرما درخواستی مبنی بر تقاضای تمدید ویزای فرد به اداره‌ی کار کانادا ارسال کند و متقضی موظف است حداقل 30 روز قبل از اتمام ویزای خود برای تمدید اقدام نماید تا بتواند به صورت قانونی در کانادا کار کند. درغیر این صورت باید نوع ویزای خود را تغییر دهد.
لازم به ذکر است افرادی که با ویزای کار آزاد (Open Work permit) وارد کانادا شده‌اند می‌توانند کارفرمای خود را تغییر دهند. اما کسانی که با درخواست کارفرما ویزا گرفته اند، درصورت تغییر محل کار موظف هستند مجددا برای درخواست ویزا اقدام کنند.

ویزای همراه

همسر و فرزندان متقاضی ویزای کار موقت، می توانند همزمان با متقاضی اصلی درخواست ویزای خود را ارسال کنند. به علاوه برای دریافت ویزای همراه در کانادا روش های دیگری مانند سرمایه گذاری، درخواست ویزای کار آزاد و ویزای تحصیلی نیز مقدور می‌باشد. سایر بستگان نیز می‌توانند با درخواست ویزای توریستی، به مدت 6 ماه در کانادا اقامت کنند.
لازم به ذکر است برای ویزای همراه مدارکی مانند سند ازدواج، تمکن مالی، نامه سوء پیشنه و غیره نیز لازم بوده و باید به سفارت تحویل داده شود.

وبگردی