آفتاب

مهندسی صنایع در کانادامهندسی صنایع ابتدا به‌عنوان یک شاخه فرعی از مهندسی مکانیک شناخته می‌شد، در سال ۱۹۰۹ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نخستین دپارتمان مستقل رشته مهندسی صنایع را بنیان نهاد. مهندسی صنایع در کانادا یک‌رشته پول‌ساز و دارای ظرفیت پذیرش بالا است.

مهندسی صنایع به انگلیسی (Industrial Engineering) شاخه‌ای از مهندسی است که می‌کوشد با توسعه، بهبود و یکپارچه‌سازی سیستم‌های پیچیده افراد، پول، دانش، اطلاعات، تجهیزات، انرژی و مواد، فرایندها، سیستم‌ها و سازمان‌های پیچیده را بهینه‌سازی کند. مهندسی صنایع به‌طورکلی اثربخشی، کارایی، تطبیق پذیری، پاسخ‌گویی، کیفیت و بهبود مستمر کالاها، خدمات و سودآوری را مدنظر قرار می‌دهد. پیشینه کاربردی مهندسی صنایع به نخستین سال‌های انقلاب صنعتی بازمی‌گردد، ولی از نظر آکادمیک و علمی، مهندسی صنایع نخستین‌بار توسط فردریک تیلور به کار برده شد. مهندسی صنایع ابتدا به‌عنوان یک شاخه فرعی از مهندسی مکانیک شناخته می‌شد، در سال ۱۹۰۹ دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا نخستین دپارتمان مستقل رشته مهندسی صنایع را بنیان نهاد. مهندسی صنایع در کانادا یک‌رشته پول‌ساز و دارای ظرفیت پذیرش بالا است با ما در ادامه همراه شوید تا بیشتر درباره مهندسی صنایع در کانادا به شما توضیح دهیم.تاریخچه رشته مهندسی صنایع

با پیشرفت سریع علم و فن آوری و پیچیدگی روزافزون سیستم‌ها، گستره تولید و خدمات از حیث کمیت، کیفیت و تنوع، آن‌چنان توسعه‌یافته است که رشته‌های مهندسی خود به‌تنهایی پاسخگوی کلیه مسائل سازمان‌ها نیستند. برای جبران این کمبودها از تلفیق رشته ها و تخصص‌های گوناگون علوم مدیریت، فنی، اقتصاد و روش‌های مدل‌سازی و محاسبات مهندسی، مهندسی صنایع شکل‌گرفته است.
مهندسی صنایع در قلب سیستم‌هایی قرار دارد که برای سازمان‌های صنعتی و خدماتی امروزی ضروری هستند. همچنین، از خطوط هواپیمایی تا خرده‌فروشی‌ها، از بیمارستان‌ها تا بانک‌ها، از شرکت‌های ارتباطات راه دور تا شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی، در سیستم‌های اقتصادی و اجتماعی و به‌طورکلی در همه سیستم‌های پیچیده‌ای که شامل نیروی انسانی، فناوری و اطلاعات هستند، مهندسان صنایع راه‌حل‌هایی برای بهبود عملکرد سیستم طراحی می‌کنند. فرصت‌های شغلی برای مهندسین صنایع بسیار گسترده است و هرروزه با گسترش کسب‌وکارها و توسعه سیستم‌ها، وسیع‌تر می‌شود. در زمان فردریک تیلور که تعدادی از موضوعات مدیریتی توسط وی ارائه گردید توسط افراد دیگر برای اینکه اهمیت این موضوعات و نیز جایگاه دست‌اندرکاران مربوطه از رشته‌های مهندسی کمتر نمود داده نشود و مهندسین برای آن‌ها نیز اهمیت قایل شوند از اصطلاح مهندسی صنایع استفاده شد. موضوعات با نام مهندسی صنایع بخشی از موضوعات علم مدیریت می‌باشد. فردریک تیلور بنیان‌گذار علم مدیریت را پدر مهندسی صنایع می‌دانند. مهندس مکانیک آمریکایی که سعی در بهبود کارایی صنعت داشت. او به عنوان پدر مدیریت علمی و همینطور روانشناسی صنعتی و سازمانی شناخته می‌شود.

گرایش‌های رشته مهندسی صنایع

در ادامه به گرایش‌های گوناگون رشته مهندسی صنایع در کانادا پرداخته‌ایم و هر یک از آن‌ها را به‌صورت مختصر و مفید معرفی کرده‌ایم.
•    گرایش بهینه‌سازی سیستم‌ها: طراحی سیستم‌ها و ایجاد بهینه‌سازی در فرایندهای آنها.
•    گرایش سیستم‌های سلامت: طراحی سیستم‌های مربوط به‌سلامت مانند سیستم‌های بیمارستانی، درمانگاهی و غیره.
•    گرایش مدیریت نوآوری و فناوری: مدیریت در عرصه‌های نوآوری، فناوری، اختراعات، پارک‌های علم و فناوری و غیره.
•    گرایش مدل‌سازی سیستم‌های کلان: مدل‌سازی سیستم‌ها به‌صورت کلان و سیاست‌گذاری‌های عمومی در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی و غیره و کشف ارتباط بین اجزای مختلف یک سیستم و همچنین کشف ارتباط بین سیستم‌های گوناگون.
•    گرایش آینده‌پژوهی: آینده‌پژوهی در مورد موارد اقتصادی، اجتماعی، صنعت و…
•    گرایش سیستم‌های مالی: تخصص در زمینه سیستم‌های مالی و اقتصادی، مهندسی مالی و مدیرت مالی و اقتصادی.
•    گرایش لجستیک و زنجیره تأمین: بهبود فرایندهای لجستیک و زنجیره تأمین محصولات فیزیکی یا غیرفیزیکی، فسادپذیر و غیر فسادپذیر و کاهش ضایعات محصولات حین عبور از مراحل زنجیره تأمین و کاهش دیرکرد و هزینه‌های لجستیک.
•    گرایش مدیریت پروژه: دانش مدیریت پروژه‌های بزرگ و کوچک بهینه‌سازی پروژه‌ها از نظر زمان، هزینه و کیفیت.
•    گرایش مدیریت مهندسی: مدیریت مهندسی‌های گوناگون شاغل در صنعت.
•    گرایش مدیریت سیستم و بهره‌وری: مدیریت سیستم‌های گوناگون جهت افزایش بهره‌وری و کارایی افراد و فرایندهای موجود در سیستم‌ها با تعریف ورودی، فرایند و خروجی برای هر سیستم.


 

مهندسی صنایع در کانادا

در حال حاضر ۲۱ دورة مختلف از رشتة مهندسی صنایع در مقطع لیسانس و ۱۴ دورة مختلف در مقطع ارشد، در کانادا ارائه می‌شود. دانشجویانی که علاقه‌مند به تحصیل در مقطع لیسانس این رشته هستند باید در مقطع دبیرستان دوره‌های ریاضیات همانند جبر، مثلثات و حسابان، علوم کامپیوتر و علومی مانند شیمی و فیزیک را بگذرانند. دوره‌های لیسانس مهندسی صنایع در کانادا شامل سخنرانی در کلاس‌های درس و تمرین در آزمایشگاه دانشگاه می‌باشد. بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا دوره‌های آموزشی مشارکتی (Co-op) را ارائه می‌کنند که در آن دانشجویان در ضمن گذراندن دورة آموزشی با مهارت‌های عملی نیز آشنا می‌شوند. دانشگاه‌ها و کالج‌های بسیاری کمی در کانادا دوره‌هایی مهندسی صنایع در مقطع لیسانس یا ارشد را ارائه می‌دهند. دوره‌های تحصیلات تکمیلی مهندسی صنایع در کانادا با سه عنوان مدرک ارشد علوم کاربردی (MASc)، ارشد مهندسی (MEng) و دکترا ارائه می‌شوند. مدرک تحصیلات تکمیلی به مهندسان صنایع اجازه می‌دهد تا به‌عنوان یک پروفسور در کالج یا دانشگاه تدریس کرده یا در کارهای تحقیقاتی مشارکت داشته باشند.

بازار کار رشته مهندسی صنایع در کانادا

بازار کار مهندسی صنایع در کانادا از جمله بازارهای پررونق و مملو از فرصت های شغلی است. رشتة صنایع در کانادا با عنوان مهندسی صنایع و ساخت و تولید شناخته می‌شود. کد شغلی این رشته در سیستم طبقه‌بندی مشاغل کانادا برابر ۲۱۴۱ است. داشتن مجوز مهندس حرفه‌ای (P.Eng) در این رشته به‌اندازة سایر رشته‌های مهندسی رایج نیست اما کسانی که در شرکت‌های با قرارداد دولتی کار می‌کنند، بهتر است این مجوز را داشته باشند. به‌طورکلی اشتغال با عنوان مهندس صنایع نیاز به مدرک لیسانس در این رشته دارد. اما بسیاری از افراد در کنار آن مدارکی در رشته‌های مهندسی ماشین‌آلات، مهندسی ساخت، فناوری‌های مهندسی صنایع یا مهندسی عمومی نیز دارند.
شرایط عمومی کسب مجوز PE در رشتة مهندسی صنایع
– مدرک لیسانس
– نمرة قبولی در آزمون اصول مهندسی (FE)
– سابقة کار مرتبط
– نمرة قبولی در آزمون مهندسی حرفه‌ای (PE)
* آزمون FE را می‌توان بلافاصله بعد از فارغ‌التحصیلی گذراند. مهندسانی که این آزمون را با موفقیت پشت سر می‌گذرانند، مهندسان تحت تعلیم (EIT) یا کارورزان مهندسی (EI) نامیده می‌شوند. بعد از کسب تجارب کاری، EIT ها می توانند آزمون دوم که اصول و روش های مهندسی است را بگذارنند. در برخی از استان ها فرد برای کسب مجوز باید تحصیلات تکمیلی را ادامه داده باشد.

دانشگاه‌های ارائه‌دهنده رشته مهندسی صنایع در کانادا

دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال (مقطع لیسانس):دانشگاه پلی‌تکنیک مونترال دانشکده فنی دانشگاه مونترال و یکی از دانشکده‌های وابسته به این مجموعه بزرگ است. پلی‌تکنیک مونترال بزرگ‌ترین دانشگاه مهندسی ایالت کبک کانادا و یکی از مهم‌ترین مؤسسات تحقیقاتی در زمینه مهندسی علوم در کشور کانادا است. این دانشگاه در سال 1873 تأسیس شده است و نزدیک به 7500 دانشجو دارد و رتبة اول را در میان دانشگاه‌های کبک در مورد تعداد دانشجویان دارد. این دانشگاه سالانه مبلغ 200 میلیون دلار را به‌عنوان بودجه خود در نظر می‌گیرد که 82 میلیون از آن به تحقیقات اختصاص میابد. زبان تدریس در این دانشگاه فرانسوی است. کمپس این دانشگاه بزرگ‌ترین کمپس دانشگاه مونترال است که رو به قسمت شمالی کوهستان رویال است و به‌خاطر معماری منحصربه‌فرد خود تاکنون چندین جایزه معتبر معماری را از آن خودکرده است.

دانشگاه ویندزور (مقطع لیسانس)

دانشگاه ویندزور (University of Windsor) با بیش از 16500 دانشجو در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس، و با دانشکده‌های تخصصی مهمی همچون دانشکده حقوق، بازرگانی، آموزش، پرستاری، علوم اجتماعی و غیره، می‌باشد. دانشکده نوآوری و مهندسی آن با 80 لابراتوار تحقیقاتی، کلاس‌های مجهز به تکنولوژی‌های آموزشی و همین‌طور کارگاه‌های عملی، در نوع خود بزرگ‌ترین پروژه این دانشگاه بوده. دانشگاه ویندزور زمین‌های خود را به مرکز شهر هم گسترش داده که در آنجا دانشکده‌های هنرهای تجسمی، موسیقی، علوم اجتماعی، فیلمسازی و آموزش، پذیرای دانشجویان هستند. دانشگاه ویندزور در مجاورت پرترددترین مرز آمریکا یعنی میشیگان و در استان انتاریو کانادا و در نزدیکی آبشار زیبای “دیترویت ریور” قرار دارد. زمانی که با عنوان کالج “اسامپشن” بنیان‌گذاری شد و سپس تحت نظارت دانشگاه غربی انتاریو در آمد (University of Western Ontario) و سپس با پیوستن به شورای‌عالی بریتانیا (Association of British Commonwealth) به‌عنوان یک دانشگاه دولتی مستقل ادامه فعالیت داد و همچنان تا سال‌های اخیر در حال گسترش دانشکده‌ها و نوسازی امکانات خود می‌باشد. همین‌طور سه دانشگاه و کالج وابسته به دانشگاه ویندزور هم وجود دارد با نام‌های “دانشگاه اسامپشن” که در واقع اولین خاستگاه و مادر دانشگاه ویندزور است.

دانشگاه تورنتو (مقطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی)

دانشگاه تورنتو بزرگ‌ترین و بهترین دانشگاه کانادا و یکی از معتبرترین مراکز آموزشی - تحقیقاتی در آمریکای شمالی است که در شهر تورنتو در حوالی پارک ملکه قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۸۲۷ توسط منشور سلطنتی، تحت عنوان کالج کینگ و به‌عنوان اولین مؤسسه آموزش عالی مستعمره کانادا تأسیس شد. این دانشگاه در اصل توسط کلیسای انگلیس اداره می‌شد و در سال ۱۸۵۰ پس از اینکه به یک نهاد سکولار تبدیل شد، با نام فعلی خود مشغول به ادامه فعالیت کرد. کشف انسولین در سال ۱۹۲۱ و سلول‌های بنیادی در سال ۱۹۶۳ دو کشف بسیار مهم در رشته پزشکی هستند که هر دو در دانشگاه تورنتو به وقوع پیوست. دانشگاه تورنتو دارای دو پردیس دانشگاهی وابسته در شهرهای اسکاربورگ و می سی ساگا نیز می‌باشد. این دانشگاه با توجه به تحقیقات، اکتشافات و انتشارات عمده و تأثیرگذار، همواره به عنوان بهترین دانشگاه کانادا و سومین دانشگاه عمومی در آمریکای شمالی رده‌بندی می‌شود .و همچنین سالانه بیشتر از هر دانشگاه کانادایی بودجه تحقیقاتی دریافت می‌کند.بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان در آموزش عالی توسط موسسهٔ تایمز در سال ۲۰۲۱، دانشگاه تورنتو در مکان ۱۸ در سطح جهان و رتبهٔ ۱ در کانادا قرار داشته؛ و براساس نظامِ رتبه‌بندی QS در سال ۲۰۲۱، این دانشگاه در رتبهٔ ۲۵ جهان و رتبهٔ اول در کانادا قرار گرفته‌است. دانشگاه تورنتو و دانشگاه مک‌گیل تنها دو عضو انجمن دانشگاه‌های آمریکایی در خارج از ایالات متحده آمریکا هستند.

دانشگاه رایرسون (مقطع لیسانس و تحصیلات تکمیلی)

دانشگاه رایرسون یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا بوده که در مرکز شهر تورنتو قرار دارد. این دانشگاه در سال ۱۹۴۸ تأسیس شده و در مجموع بیش از ۴۴٬۴۰۰ نفر دانشجوی کارشناسی و ۲۹۵۰ نفر دانشجوی تحصیلات تکمیلی دارد. رایرسون از نظر تعداد دانشجو در آنتاریو مقام چهارم و در کانادا مقام دهم رو کسب کرده. عمدهٔ ساختمان‌های دانشگاه در شمال شرق میدان یانگ - داندس واقع شده‌اند. دانشکدهٔ اقتصاد دانشگاه، دانشکدهٔ مدیریت تد راجرز، در ضلع جنوب غربی میدان یانگ - داندس در خیابان بی و در شمال منطقه اقتصادی تورنتو و همچنین در کنار مرکز تجاری ایتون سنتر واقع شده است. دفتر مدیریت دانشگاه نیز در شماره ۱ داندس و ۴۹۵ خیابان یانگ واقع شده‌اند. رایرسون میزبان بزرگ‌ترین دانشکدهٔ اقتصاد در دورهٔ لیسانس در کانادا، دانشکدهٔ مدیریت تد راجرز، و سومین دانشکدهٔ مهندسی لیسانس، دانشکدهٔ مهندسی و علوم معماری، همچنین دانشکدهٔ هنر، دانشکدهٔ طراحی و ارتباطات، دانشکدهٔ خدمات اجتماعی و دانشکدهٔ علوم هست.
همچنین در سال ۲۰۱۷ مجوز تأسیس دانشکدهٔ عدالت اجتماعی و حقوق را از مجمع قانون کانادا کسب کرده است. این دانشکده سومین دانشکدهٔ حقوق در تورنتو پس از دانشکدهٔ اُسگود دانشگاه یورک و دانشکدهٔ حقوق دانشگاه تورنتو خواهد بود. علاوه بر ارائه دوره‌های تمام‌وقت و پاره‌وقت لیسانس، فوق‌لیسانس و دکترا، این دانشگاه همچنین دوره‌های گواهی پاره‌وقت و دوره‌های از راه دور را در دانشکدهٔ تحصیلات تکمیلی ریموند چنگ ارائه می‌دهد.دانشگاه دالهاوزی (تحصیلات تکمیلی)

دانشگاه دالهاوزی معمولاً به‌عنوان دالهاوزی یا دل شناخته می‌شود یک دانشگاه تحقیقاتی عمومی در استان نوا اسکوشیا کانادا، با سه شعبه در هالیفاکس، و شعبه چهارم در بایبل هیل است. دالهاوزی بیش از ۴٬۰۰۰ دوره آموزشی و ۱۸۰ رشته دانشگاهی در دوازده دانشکده در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و حرفه‌ای ارائه می‌دهد. این دانشگاه عضو گروه U15، یک گروه از دانشگاه‌های تحقیقات فشرده در کانادا، می‌باشد.
دانشگاه کنکوردیا (تحصیلات تکمیلی)
دانشگاه کنکوردیا (Concordia University)، با 46000 دانشجو، در شهر مونترال کانادا واقع شده است. این دانشگاه در سال 1974 با ادغام کالج لویولا (Loyola College) و دانشگاه سر جورج ویلیامز (Sir George Williams University) تاسیس شد. دانشگاه کنکوردیا، با چهار دانشکده و یک مدرسه، در 300 رشته در مقطع کارشناسی و در 200 رشته در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. نگرش پژوهشی این دانشگاه، باتوجه‌به چالش‌هایی که جامعه امروز با آن روبروست، در حال ارائه و تمرکز بر برخی رویکردهای میان‌رشته‌ای از جمله در زمینه محیط‌زیست، اقتصاد و تکنولوژی است. بر اساس سایت رتبه‌بندی QS این دانشگاه در سال 2012 در میان 200 دانشگاه برتر دنیا در رشته‌های مهندسی قرار گرفته است.
دانشگاه رجینا (تحصیلات تکمیلی)
کمپ اصلی دانشگاه رجینا به مساحت 930 هکتار، فضایی جذاب و دلنشین برای تحصیل دانشجویان و کار اساتید و کارمندان به وجود آورده است. دانشگاه رجینا با 10 دانشکده و 25 گروه علمی و مشهور در زمینه کیفیت آموزشی و نوآوری علمی، در سال 1974 تأسیس گردید و مدارک در مقاطع لیسانس، فوق‌لیسانس و دکتری ارائه می‌دهد. در پائیز سال پیش تعداد 13902 دانشجوی تمام‌وقت و نیمه‌وقت در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه بعلاوه سه دانشکده فدرال کمپیون، دانشکده ملل اولیه کانادا و دانشکده لوتر ثبت‌نام کردند. تعداد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بیش از 64000 نفر می‌باشد.

مدارک موردنیاز برای تحصیل در رشته مهندسی صنایع در کانادا

مقطع کارشناسی
•    مدرک دیپلم +گواهینامة پیش‌دانشگاهی
•    گذراندن دروس پیش‌نیاز (این دروس باتوجه‌به دانشگاهی در آن اپلای می‌کنید متفاوت است.)
دروس پیش‌نیاز دانشگاه ویندزور: ریاضیات، زبان، علوم و فیزیک سال دوازدهم کانادا با حداقل ۷۴٪ نمره (گذراندن درس حسابان و بردارها بسیار مورد توصیه است)
دروس پیش‌نیاز دانشگاه تورنتو: ریاضیات (شامل حسابان)، فیزیک و شیمی پیش‌دانشگاهی با حداقل نمرة ۱۶ از ۲۰
مقطع ارشد
•    مدرک لیسانس با حدنصاب نمرة تعیین شده در دانشگاه مدنظر (معمولاً حداقل نمرة B)
* داشتن مدارکی از کارهای تحقیقاتی هم توصیه می‌شود.
مقطع دکترا
•    مدرک ارشد در رشته‌های مرتبط با حدنصاب نمرة تعیین شده در دانشگاه مدنظر
•    اپلای مهندسی صنایع و پذیرش به مقطع دکترا به طور مستقیم از مقطع کارشناسی برای متقاضیان ممتاز امکان‌پذیر است.
در برخی موارد، اخذ پذیرش در رشتة مهندسی صنایع در مقطع ارشد و دکترا در کانادا ممکن است نیازمند مدرک GRE باشد.
برای تحصیل در رشتة صنایع در کانادا علاوه بر مدارک تحصیلی، داشتن مهارت کافی در زبان انگلیسی هم برای تحصیل در دانشگاه موردنیاز است. حدنصاب نمرة زبان برای پذیرش در دانشگاه معمولاً آیلتس با نمرة بالاتر از ۶٫۵ می‌باشد.وبگردی