آفتاب

تمدید ویزای دانشجویی کاناداتاریخ انقضا ویزای تحصیلی(study permit) مدت زمان مشخصی است که متقاضی باید تحصیل خود را تمام و از خاک کانادا خارج شود. اما ممکن است حین تحصیل در کانادا، مجبور به تمدید ویزای تحصیلی خود شوید.

 این کار میتواند به دلیل اتمام تحصیل مقطع فعلی یا تصمیم به ادامه تحصیل د ر مقطع بالاتر باشد. موضوع حائز اهمیت این است که، وضعیت اقامت قانونی(Legal Status)  خود را حفظ و شرایط آن را نیز رعایت کنید. در ادامه در این نوشته با تراست همراه باشید تا در مورد تمدید ویزای دانشجویی کانادا بیشتر بدانید. حفظ وضعیت اقامت قانونی (Legal Status)

اگر قصد تمدید ویزای تحصیلی کانادا را دارید، چند نکته مهم را مدنظر قرار دهید:  
1-    زمانی اقدام کنید که مدت مجاز تعیین شده در پذیرش اولیه شما برای اقامت در کانادا تمام نشده باشد. باید سی روز قبل از اتمام اعتبار آن اقدام به تمدید مجوز تحصیلی خود نمایند. تاریخ انقضا در گوشه سمت راست بالای مجوز تحصیل نوشته می شود. این تاریخ معمولاً طول برنامه تحصیلی متقاضی به اضافه 90 روز است. 90 روز اضافی این فرصت را به دانشجو می دهد تا برای ترک کانادا یا تمدید ویزا اقدام کند.
همچنین توجه کنید که نمی توانید اعتبار ویزای تحصیلی خود را بیشتر از اعتبار گذرنامه خود تمدید نماییند. البته در حالتی که پاسپورت قبل از مجوز تحصیل منقضی شود، 30 روز قبل از تاریخ انقضا پاسپورت، مجوز تحصیل منقضی می شود. بنابراین باید قبل از این زمان برای تمدید پاسپورت اقدام کرد.
2-    ممکن است در هنگام پذیرش اولیه و صدور مجوز تحصیلی از سوی سازمان “مهاجرت، پناهندگی و شهروند ی کانادا IRCC  ”برای شما شرایطی تعیین شود. مانند محدودی تهایی در نوع کار، حداکثر ساعت مجاز کار کردن در طول هفته، طول مدت تحصیل و … 
باید شرایط موجود در این مجوز را به دقت مطالعه کنید. مطمئن شوید که همه شرایط تعیین شده در مجوز تحصیلی خود را درک و قادر به رعایت آنها می‌باشید.
 

فارق التحصیلی زودتر از زمان تعیین شده در ویزای تحصیلی

در صورتیکه دانشجو کانادا تحصیلات خود را زودتر از موعد دوره تحصیلی به پایان برساند اعتبار ویزای دانشجویی کانادا ، نود روز پس از تکمیل تحصیل به پایان می رسد و دیگر مدت زمان باقی مانده مجوز تحصیلی اهمیتی ندارد. از زمانیکه دانشجو ایمیل، نامه، گواهی و یا دیپلمی مبنی بر تکمیل دوره تحصیلی از آموزشگاه دریافت نماید،  فارغ التحصیل می باشد و نود روز از این تاریخ محاسبه می گردد.  تمدید ویزا پس از موعد مقرر

ممکن است پیش از انقضای تاریخ ویزای تحصیلی خود، برای تمدید ویزای تحصیلی اقدام نکنید. در چنین حالتی،  قبل از ارسال درخواست برای تمدید ویزای تحصیلی باید خاک کانادا را ترک کنید.
در نتیجه، بهتر است پیش از این که تاریخ انقضای ویزای تحصیلی برسد و وضعیت قانونی اقامت شما به وضعیت غیر مجاز تغییر کند،  درخواست تمدید ویزای تحصیلی خود را ارائه دهید. همین ارائه درخواست باعث به وجود آمدن حالتی به نام “وضعیت معین (Implied Status) ”برای شما میشود. تا زمانی که در مور د درخواستتان تصمیم گیری میشود، این وضعیت به معنی در نظر گرفتن “مجوز اقامت موقت (Temporary Resident) ”برای شما خواهد بود. بنابراین، میتوانید به اقامت خود در کشور کانادا ادامه دهید.
درنظر داشته باشید که در این حالت باید مدارکی در اختیار داشته باشید که ثابت کند درخواست تمدید ویزای تحصیلی خود را ارائه داده اید. در نتیجه، حتما یک نسخه کپی از اسنادی مثل، رسید پستی، قبض پیک، رسید ارسال اینترنتی  و … ( که ارسال درخواست تمدید ویزای تحصیلی توسط شما را تایید میکند،  برای مواقع لزوم تهیه و نگهداری کنید.
 

انقضای تاریخ ویزا تحصیلی پیش از تصمیم گیری IRCC

 گاهی ممکن است پیش از این که در مورد درخواستتان تصمیمگیری شود، ویزای تحصیلی شما منقضی گردد.  در این حالت،  تنها در صورتی میتوانید به تحصیل خود ادامه دهید که خاک کانادا ر ا ترک نکنید.  به عبارت دیگر،  در صورت ترک کشور کانادا، قادر به بازگشت به این کشور نخواهید بود.
توجه داشته باشید که این قانون فقط برای دریافت مجوز اقامت موقت کاربرد دارد، اگر برای دریافت مجوز اقامت دائم ارائه درخواست داده اید، شرایط فرق میکند. در این حالت، تا زمان اعلام تصمیم IRCC در مورد درخواست اقامت دائم، شما اجازه اقامت در خاک کانادا را نخواهید داشت و باید این کشور را ترک کنید. تنها استثنا در این مورد،  شرایطی است که شما دارای یک وضعیت قانونی موقتی معتبر باشید. برای مثال، اگر ویزای تحصیلی، ویزای توریستی یا ویزای کاری معتبر داشته باشید، در صورت درخواست اقامت دائم نیز میتوانید همچنان در خاک کانادا بمانید.تغییر دانشگاه محل تحصیل یا مقطع تحصیلی

طبق قانون سازمان “مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا  IRCC" برای انتقال بین دانشگاه ها یا موسسات آموزشی، دوره های تحصیلی یا مقاطع تحصیلی نیاز به اخذ مجوز تحصیل جدید نیست. دانشجو تا وقتی که مجوز تحصیلش اعتبار دارد می تواند در کانادا تحصیل کند.

هزینه تمدید ویزا تحصیلی کانادا

متقاضی باید هم هزینه تمدید ویزا  (200 دلار کانادا) و هم هزینه دریافت مجوز تحصیل جدید (150 دلار کانادا) را پرداخت کند. اگر همسر یا فرزندان وابسته به عنوان همراه متقاضی به کانادا آمده باشند، ممکن است نیاز باشد آنها هم نسبت به تمدید ویزای خود اقدام کنند.

 تحصیل در کانادا با موسسه مهاجرتی تراست

اگر می‌خواهید در کمترین زمان ممکن فرآیند مهاجرت خود را طی کنید، تراست بهترین انتخاب شماست. مشاوران و وکلای ما در تراست با سال‌ها تجربه در زمینۀ مهاجرت کانادا از ابتدا تا انتهای مسیر همراه‌تان خواهد ماند